Zestawy HID

Znaleziono produktów: 18
Sortuj:
Widok:   
z 1

Zestawy ksenonowe HID

Światła ksenonowe znacząco poprawiają widoczność na drodze i wpływają na drapieżny wygląd całego samochodu. Nie dziwi więc, że również właściciele modeli z oświetleniem halogenowym próbują przystosować swoje auta do nowoczesnego oświetlenia. W wielu przypadkach nie ma nawet konieczności korzystania z usług mechanika. Umożliwiają to zestawy ksenonowe HID, które są dostępne w ofercie sklepu iParts.pl.

Barwa ma znaczenie

Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo i komfort jazdy jest barwa światła. Mierzona w Kelwinach wskazuje na kolor emitowanych promieni i ich zdolności penetracyjne. Dostępne zestawy zawierają żarniki generujące światło w odmiennych barwach. Zainteresowani mogą wybierać pomiędzy lampami o temperaturze 4300, 6000 oraz 8000 K. Wszystkie modele zapewniają efektywne oświetlenie drogi, przeciwdziałają zmęczeniu oczu i wpływają na atrakcyjny wygląd samochodu.

Rola przetwornicy

Dzięki innowacyjnej metodzie działania ksenony emitują ponad dwukrotnie więcej światła niż klasyczne żarówki. Aby tak się stało, potrzebne jest wysokie napięcie, które inicjuje rozpalenie łuku elektrycznego. Rolę tę pełnią przetwornice. Te dostępne w zestawach HID charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu mogą być montowane nawet w ciasnych miejscach komór silnikowych. Przetwornice dostępne są w dwóch wariantach - analogowej i cyfrowej. Ta druga sprawdzi się szczególnie w nowszych modelach samochodów, gdzie będzie przeciwdziałać zakłóceniom pracy komputera pokładowego.

Zestawy HID w świetle polskiego prawa

Zgodnie z polskim prawem montaż ksenonów w miejsce żarówek halogenowych jest niedozwolony. Zestawy HID można wykorzystać wyłącznie w samochodach używanych poza drogami publicznymi, np. podczas pokazów, rajdów itd. Głównym powodem penalizacji  jest w tym przypadku zagrożenie powstające w wyniku użycia żarników wyładowczych bez odpowiedniej homologacji. Ksenony wytwarzają ponad dwa razy mocniejsze światło, które bez zaawansowanych systemów poziomowania rodzi ryzyko oślepienia innych uczestników ruchu.

Poruszanie się po drogach publicznych naraża kierowców na wysoki mandat i odebranie dowodu rejestracyjnego.

Jak dobrać odpowiedni zestaw HID?

Wszystkie dostępne zestawy nie wymagają przeróbek w obrębie instalacji elektrycznej. Jedyne kryterium doboru stanowi rodzaj wymienianej żarówki, np. H1, H3.