Żarniki ksenonowe

O żarnikach ksenonowych

Światła ksenonowe w porównaniu do tradycyjnych żarówek samochodowych mają dwie podstawowe zalety - z jednej strony palnik ksenonowy daje dwa razy więcej światła, zużywając przy tym dwie trzecie energii, a z drugiej dysponuje barwą światła bardziej zbliżoną do światła dziennego. Stosowanie świateł ksenonowych wpływa na komfort jazdy oraz na bezpieczeństwo. Barwa światła zbliżona do światła słonecznego pozwala szybciej dostrzec przeszkody i lepiej ocenić sytuację na drodze. Kolor światła to jednak nie wszystko, liczy się również jego intensywność. W tym przypadku parametry nawet przeciętnych świateł ksenonowych wypadają lepiej niż tradycyjnych halogenowych. Co ważne, mimo znacznie lepszych parametrów, lampy ksenonowe zużywają mniej energii. Typowe żarówki halogenowe zużywają 55 W, podczas gdy ksenony 35 W.

 

Ksenony nie są jednak wieczne, pomimo że przeciętna trwałość żarników ksenonowych jest znacznie większa niż tradycyjnych halogenów. Nawet najlepsze światła ksenonowe mogą odmówić posłuszeństwa, jednak w dużej mierze ich okres użytkowania uzależniony jest od warunków zabudowy w pojeździe, takich jak m.in. odprowadzanie ciepła, czy napięcie znamionowe. To jednak nie wszystko – na ich żywotność wpływa również sama jakość produktu. Przykładowo dla zwykłych żarówek halogenowych H7 czas pracy wynosi 550h, a dla żarówek o zwiększonym strumieniu świetlnym już tylko 200h. W przypadku ksenonów D2S czas ten wydłuża się aż do 3000 h. Objawem zużywania się żarników ksenonowych jest zmiana barwy światła na bardziej fioletową. Miejmy jednak na uwadze, że barwa światła zmienia się nie tylko w końcowej fazie eksploatacji żarnika. W przypadku ksenonów niewiadomego pochodzenia i niskiej jakości może być zauważalna nawet po pierwszych 100 godzinach pracy. Dlatego tak ważne jest, aby stosować ksenony renomowanych producentów i wymieniać je parami, aby uniknąć widocznej różnicy w kolorze świateł.

 

Żarniki ksenonowe dostępne w sklepie iParts.pl to sprawdzone produkty wysokiej jakości. Nie ryzykuj, wybierz najlepszy produkt dla Twojego auta i zadbaj o swoje bezpieczeństwo.