Promocje

842 zł
Cena katalogowa 1049
LuK
Zastosowanie w silnikach 2.0 TDCi w modelach 2000-
837 zł
Cena katalogowa 1599
LuK
Koło dwumasowe do Opel Vectra C 1.9 CDTI
956 zł
Cena katalogowa 1459
LuK
Koło dwumasowe do Ford Mondeo MK4 2007-
2090 zł
Cena katalogowa 2399
AISIN
Koło dwumasowe do Toyota AVENSIS T22 2000- 2.0 D4D
1630 zł
Cena katalogowa 2499
AISIN
Koło dwumasowe AISIN do Toyota Avensis 2.0 D-4D, Nr podw.: CLA2#
1142 zł
Cena katalogowa 1999
LuK
Koło dwumasowe do skrzyni DSG. Zastosowanie w silnikach: AZF,AZV,BKD,BMM,BMN,BVE,BWV,BMA,BKP,BMT,BMR
1061 zł
Cena katalogowa 1499
SACHS
Koło dwumasowe Sachs do VW Passat, Golf, Touran, Skoda Octavia, Seat Altea, Audi A3 2.0 TDI/1.9 TDI
1033 zł
Cena katalogowa 1349
VALEO
Koło dwumasowe Valeo do Fiata Bravo, Stilo 1.9 D
2355 zł
Cena katalogowa 3199
AISIN
Koło dwumasowe AISIN do Mazda 6 2.0 DI 2002-
800 zł
Cena katalogowa 899
LuK
Koło dwumasowe do Ford Focus MK2 1.8 TDCI
1679 zł
Cena katalogowa 2390
SACHS
Koło dwumasowe do Subaru Legacy 2008- 2.0D
1361 zł
Cena katalogowa 1799
SACHS
Koło dwumasowe do Mercedes Klasa E W211 200 CDI 2002-
1019 zł
Cena katalogowa 1899
LuK
Koło dwumasowe do Renault Laguna II 1.9 dCi 120KM

Koła zamachowe w iParts.pl!

Koło dwumasoweKoło zamachowe jest podstawową częścią współpracującą z silnikiem i skrzynią biegów, której zasadniczym zadaniem jest gromadzenie zapasu energii kinetycznej, wymaganej do wykonywania suwów pomocniczych silnika. Obecnie w pojazdach coraz częściej spotyka się jego najnowszą odmianę, a mianowicie dwumasowe koło zamachowe. 

Budowa koła dwumasowego 

Zamachowe koło dwumasowe mieści się pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów. Składa się ono z dwóch elementów – masy pierwotnej i masy wtórnej, między którymi znajduje się zespół sprężyn. Masa pierwotna jest zamontowana przy wale korbowym, z kolei strona wtóra jest ułożyskowana obrotowo (poprzez odrębne łożyska osiowe i promieniowe). Między tymi masami znajduje się wysokowydajny układ sprężynująco-tłumiący, który zapobiega odbijaniu się sprężyn.

Koło zamachowe dwumasowe działa dwustopniowo. W pierwszym etapie, dzięki miękkim sprężynom, umożliwia ono optymalne włączanie i wyłącznie jednostki napędowej. Natomiast w trakcie drugiego, sprężyny twarde pozwalają na efektywne tłumienie drgań skrętnych. 

Zastosowanie koła dwumasowego 

Podstawową rolą koła dwumasowego jest przenoszenie momentu obrotowego z silnika na skrzynię biegów samochodu oraz tłumienie wibracji, które w sposób niekorzystny wpływają na tempo zużycia skrzyni biegów. Jego zastosowanie stało się to koniecznością, gdyż z racji wysokich momentów obrotowych stosowanych we współczesnych pojazdach oraz rosnącego ciśnienie zapłonu, obroty silnika są nierównomierne. Koło dwumasowe pozawala temu zapobiec, a jego zastosowanie przekłada się również na zmniejszenie szarpnięcia pojawiającego się podczas załączania sprzęgła. Korzystnie wpływa ono także na komfort jazdy. 

Uszkodzenie koła dwumasowego 

Koło dwumasowe odznacza się dość wysokim stopniem awaryjności. Wynika to z wielu niezależnych przyczyn, do których zalicza się głównie jazdę na bardzo niskich obrotach, notoryczne szarpanie i przegrzewanie silnika, nieprawidłowa praca zapłonu oraz układu wtryskowego czy też regularne pozostawianie pojazdu na biegu jałowym (np. w celu napędzania klimatyzacji). Awarie koła dwumasowego częściej pojawiają się też w samochodach eksploatowanych głównie po mieście niż w tych wykorzystywanych do jazdy na trasach. Wynika to z faktu, iż częste ruszenia pojazdu niekorzystnie wpływa na zużywanie koła dwumasowego. 

Wymiana koła dwumasowego 

Jak każda z części samochodowych, również i koło dwumasowe zużywa się w trakcie eksploatacji. Dlatego też, aby spełniało on swoje zadanie optymalnie, należy sprawdzać jego stan regularnie. Szacuje, iż jego wymiana jest konieczna po przejechaniu 160 000 – 200 000 km. W momencie jego wymiany najlepszym rozwiązaniem jest zakup nowego i oryginalnego koła zamachowego dwumasowego wraz z łożyskiem wyciskowym i nowymi śrubami.

Powiązane kategorie produktowe

iParts.pl posiada bogatą ofertę kół zamachowych (dwumasowych), pośród której można znaleźć całą gamę produktów do praktycznie każdej marki samochodu. Oferujemy sztywne koła zamachowe i koła dwumasowe najlepszych światowych wytwórców, między innymi takich jak LuK, Sachs, Valeo czy Exedy.

Wszystkie oferowane przez nas koła zamachowe/dwumasowe są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy).

Jeśli chcesz wybrać odpowiednie koło zamachowe i koło dwumasowe do swojego samochodu, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model, rocznik i na końcu - wersję silnikową.

iParts.pl - Kontakt iParts.pl - Zalety

Nie czekaj i już dziś zamów w iParts.pl nowe dwumasowe koło zamachowe do swojego samochodu z Bezpłatną Dostawą do domu!