Płyny hamulcowe

Płyny hamulcowe

Układ hamulcowy samochodu to system, który bezpośrednio wpływa na poziom bezpieczeństwa jazdy. Jazda z niesprawnymi hamulcami, nie dość, że niezgodna z prawem, to może doprowadzić do utraty panowania nad pojazdem. Niestety, pomimo powszechnej opinii, prawidłowe hamowanie warunkuje nie tylko odpowiedni stan klocków i tarcz, lecz także płynu hamulcowego. Intensywna eksploatacja sprawia bowiem, że płyn hamulcowy traci swoje pierwotne cechy, co przenosi się z kolei na mniej efektywne hamowanie.

Sprawdź płyn hamulcowy

By zachować sprawne hamulce bardzo istotna jest regularna kontrola stanu płynu hamulcowego w układzie. Pomiar temperatury wrzenia płynu hamulcowego sprawdza także procentową zawartość wody w płynie, która jest kluczowa, jeżeli chodzi o jakość działania płynu hamulcowego. Takiego pomiaru można dokonać samodzielnie, wykorzystując do tego celu odpowiednie przyrządy pomiarowe lub udać się do warsztatu. Niemniej jednak zaleca się, by robić to okresowo.

Istotna wymiana płynu

Ponieważ płyn hamulcowy do samochodu ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy bardzo ważne jest, by wymienić go, gdy traci on swoje właściwości. Płyn przenosi bowiem siłę z pedału hamulca na klocki hamulcowe. Zagotowanie przestarzałego płynu może doprowadzić do sytuacji, w której zatrzymanie samochodu stanie się niemożliwe.

Zanim kierowca zdecyduje się na wymianę, bardzo ważne jest, by upewnił się, jaki rodzaj płynu jest dedykowany jego autu. Aktualnie można wymienić trzy rodzaje płynów hamulcowych tj. DOT3, DOT4 i DOT5. Zasada jest prosta - im wyższa klasyfikacja, tym lepszy płyn hamulcowy. Płyny hamulcowe do aut produkują m.in. takie firmy jak: TRW, ATE, Bosch, Valvoline, Textar i Valeo.