Oleje do skrzyń biegów

Oleje przekładniowe

Olej do skrzyni biegów

Skrzynia biegów to podstawowy element każdego samochodu. Jej poszczególne podzespoły naraża się podczas jazdy na ogromne przeciążenia, dlatego niezwykle istotne jest zastosowanie odpowiedniego smarowania. Prawidłowo dobrany olej przekładniowy do samochodu może mieć kluczowe znaczenie, które będzie warunkować żywotność skrzyni biegów oraz zmniejszy zużycie paliwa.

Oleje do skrzyni manualnej

Skrzynia biegów manualna wymaga smarowania jej wewnętrznych elementów. Olej do skrzyni manualnej wspomaga działanie synchronizatorów, co umożliwia płynną jazdę i zmniejsza obciążenia skrzyni biegów podczas zmiany przełożeń. Ponadto, olej do przekładni tego typu chłodzi łożyska, czym wydłuża ich żywotność.

Oleje do skrzyni automatycznej

Skrzynia automatyczna jest z reguły bardziej podatna na awarie niż jej manualny odpowiednik, dlatego wymaga jeszcze większej ochrony. Automatyczna skrzynia biegów to przekładnia, która jest sterowana hydraulicznie za pomocą płynu. Taki olej do automatu ma także za zadanie smarować wewnętrzne, ruchome podzespoły skrzyni.

Regularna wymiana oleju skrzyni biegów

Każdy, nawet najwyższej jakości, olej do skrzyni biegów ulega z czasem przepracowaniu. Liczne zanieczyszczenia obniżają jego pracę, co warunkuje konieczność wymiany. Powinna się ona odbywać regularnie. To jak często, zależne jest od zaleceń producenta, które można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu, gdzie przy okazji warto sprawdzić, jakie oleje przekładniowe dedykowane zostały danemu modelowi auta.