Artykuły

Zawieszenie wielowahaczowe

Data:22-07-2014
Autor:Dominik Kakietek
Zawieszenie jest kolejnym elementem konstrukcji pojazdu, w którym musimy liczyć się z kompromisami. Trzema najistotniejszymi czynnikami są tu komfort jazdy, przyczepność do podłoża i cena danego układu. Jak w tej klasyfikacji plasuje się zawieszenie wielowahaczowe?
Czytaj więcej >

Głośny wydech – gdzie szukać przyczyny?

Data:18-07-2014
Jedną z podstawowych funkcji układu wydechowego jest zminimalizowanie hałasu wytwarzanego przez silnik, ale nawet całkowicie sprawny wydech potrafi być źródłem niepotrzebnych dźwięków. Co jest ich przyczyną? Sprawdźmy.
Czytaj więcej >

Wymiana oleju przekładniowego

Data:15-07-2014
O znaczeniu oleju przekładniowego, który odpowiada za zachowanie sprawności skrzyni biegów nie ma potrzeby przypominać. Pozostaje tylko pytanie - jak dbać o swój samochód w zakresie kontroli płynu przekładniowego?
Czytaj więcej >

Ustawianie luzu zaworowego

Data:08-07-2014
Kierowcy poruszający się europejskimi samochodami wyprodukowanymi w ciągu ostatnich 15 lat często nawet nie wiedzą, czym jest luz zaworowy, a już tym bardziej nie potrzebują go ustawiać. Co innego właściciele aut japońskich.
Czytaj więcej >

Kontrola poziomu oleju silnikowego

Data:04-07-2014
W silniku spalinowym olej silnikowy jest podstawowym czynnikiem zapobiegającym zatarciu. Spełnia również dodatkowe funkcje: chłodzi przegrzewające się elementy i doszczelnia je. Zabezpiecza też metalowe elementy przed korozją. Dlatego warto dbać o jego odpowiedni poziom.
Czytaj więcej >

Czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji

Data:01-07-2014
Klimatyzacja wyraźnie poprawia komfort jazdy w upalne dni i aktualnie jest stosowana w coraz większej ilości modeli samochodów. Nowa klimatyzacja powinna działać bez zarzutu, z biegiem czasu jednak może dojść do jej zużycia, zabrudzenia, a nawet zagrzybienia.
Czytaj więcej >

Zbieżność kół – na co wpływa, jak sprawdzić i ustawić?

Data:27-06-2014
Zbieżność kół wpływa na jazdę samochodem, nie wszyscy jednak wiedzą w jaki sposób. Po co stosować konkretne ustawienia, jak sprawdzić jakie zastosowane jest w użytkowanym samochodzie i co zrobić gdy regulacja nie jest prawidłowa?
Czytaj więcej >

Kontrola i wymiana płynu hamulcowego

Data:24-06-2014
Wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę z tego jak istotne są sprawne hamulce w ich samochodzie. Większość decyduje się powierzyć konserwacje układu hamulcowego specjalistom. Pasjonaci wiedzą jednak, że niektóre czynności można bezpiecznie wykonać samemu, choć są one dość czasochłonne.
Czytaj więcej >

Łożysko i piasta koła - konstrukcja, awarie i wymiana

Data:16-06-2014
Autor:Daniel Bień
Łożysko koła stanowi podstawowy element układu zawieszenia wielu pojazdów. We współczesnych samochodach łożyska koła często występują jako część zintegrowana z piastą. Prawidłowa praca piasty i łożyska jest niezwykle istotna, a wszelkie usterki mogą być bardzo niebezpieczne. Sprawdźmy zatem jak elementy te są skonstruowane oraz co je charakteryzuje.
Czytaj więcej >

Jak sprawdzić stan amortyzatorów?

Data:11-06-2014
W celu wstępnego określenia stanu zużycia amortyzatorów nie musimy każdorazowo wybierać się do Stacji Obsługi Pojazdów. Jak zatem we własnym zakresie ustalić czy nasze amortyzatory mogą nadawać się do dalszej eksploatacji?
Czytaj więcej >
1  Poprzenia  52  53  54  55  56  57  58  59  60  Następna  62