Najlepszy akumulator tylko w iParts.pl!

AkumulatorGwarantujemy bezpieczną dostawę akumulatora w całej Polsce. Współpracujemy ze sprawdzonym przewoźnikiem spełniającym warunki dostawy akumulatorów do każdego miejsca w kraju, w tym Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź, Gdańsk, Szczecin.

Akumulator jest jednym z elektrochemicznych źródeł zasilania, zapewniającym energię w samochodzie. Odpowiada za dostarczanie energii do obwodów elektrycznych, cewki zapłonowej i rozrusznika, dzięki czemu możliwe jest odpalenie silnika. Akumulator działa, gdy silnik samochodu jest wyłączony lub przy zbyt małej prędkości wału korbowego, aby mogło nastąpić uruchomienie prądnicy. 

Jak działa akumulator? 

Akumulator zbudowany jest z oddzielnych ogniw, pierwotnych (nieładowalnych) i wtórnych (ładowalnych), połączonych ze sobą. Każde ogniwo stworzone jest z naprzemiennie ułożonych i odizolowanych izolatorami płyt dodatnich (katody zwierające dwutlenek ołowiu) i ujemnych (anody zwierające ołów), natomiast elektrolitem jest odpowiedni roztwór kwasu siarkowego i wody. Po zanurzeniu płytek w roztworze zachodzą reakcje chemiczne, w wyniku których wytwarzana jest energia. Energia jest przyjmowana i oddawana przez ogniwa wtórne (dodatnie katody), w których zachodzi odwracalna reakcja chemiczna. 

Jakie są rodzaje akumulatorów?

Ze względu na przeznaczenie i sposób działania akumulatory dzielą się na:
ołowiowo-kwasowe – ogniwa wykonane są z płyt ołowiowych, a elektrolitem jest kwas siarkowy. Dzielą się na bezobsługowe akumulatory o szczelnej budowie, dzięki czemu nie  wymagają konserwacji elektrolitu i uzupełniania wody, a także obsługowe wymagające stałej kontroli i uzupełniania poziomu elektrolitu.

  • niklowo-kadmowe – ogniwo dodatnie wykonane jest z niklu, a ujemne z kadmu, natomiast elektrolit stanowi wodorotlenek potasu. Wykazują dużą gęstość energii i żywotność ze względu na niski współczynnik rozładowania i szybkie ładowanie,
  • niklowo-wodorkowe – ogniwo dodatnie wykonane jest z niklu, a ujemne jest stopem metali, zaś elektrolitem wodorotlenek potasu. Wykazują dużą pojemność ze względu na dużą gęstość energii, przy czym cechuje je stosunkowo krótka żywotność,
  • litowo-jonowe – ogniwo dodatnie to lit, ujemne węgiel porowaty, a elektrolitem są sole litowe. Posiadają bardzo dużą pojemność i mogą być w dowolnym momencie doładowywane, ale też generują dużą ilość ciepła, która musi być odprowadzana,
  • żelowe – gdzie elektrolit jest w formie żelu, urządzenie cechuje się dużą pojemnością i jest odporne na większe rozładowania,
  • AGM – gdzie elektrolitem jest włókno szklane, przy stosunkowo mniejszych rozmiarach urządzenie wykazuje dość dużą pojemność. 

Jak wybrać akumulator? 

Wybierając akumulator, należy wziąć pod uwagę jego pojemność (Ah) i warunki, w jakich użytkowany jest samochód. Przy intensywnej eksploatacji wymagany jest akumulator wydajny, o zwiększonej pojemności, natomiast przy trasach krótkich parametry mogą być znacznie mniejsze. Należy brać również pod uwagę zalecenia producentów, którzy zamieszczają informację o tym, do jakich pojazdów i warunków przeznaczony jest ich produkt.

Warto wiedzieć! Pojemność akumulatora dostosowuje się do wymagań części i urządzeń samochodowych, zwłaszcza alternatora odpowiadającego za ładowanie akumulatora. 

Kiedy wymienić akumulator? 

Konieczność wymiany akumulatora zazwyczaj pojawia się po około 2 – 3 latach eksploatacji, jednak jego żywotność warunkuje wiele czynników. Wpływ na jego działanie mogą mieć warunki atmosferyczne, uszkodzony alternator (który również jest jednym ze źródeł energii), a także długotrwałe nieużytkowanie. Oznaką konieczności wymiany akumulatora jest:

  • spadek i całkowity zanik napięcia,
  • zmiana konsystencji (zgęstnienie) i zmniejszenie ilości elektrolitu przykrywającego ogniwa,
  • nabrzmiała obudowa.

Uwaga! Aby akumulator służył przez jak najdłuższy czas, należy o niego odpowiedniego dbać, regularnie sprawdzając, czy nie pojawiły się powyższe zmiany. Ponadto, nie należy całkowicie rozładowywać akumulatora, ponieważ grozi to trwałym uszkodzeniem. 

Powiązane kategorie produktowe

Wszystkie akumulatory, dostępne w sklepie iParts.pl, są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy).

Jesteś zainteresowany kupnem akumulatora do swojego auta? Jeśli tak, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model, rocznik i na końcu - wersję silnikową.

iParts.pl - Kontakt iParts.pl - Zalety

Nie pozwól aby Twoje auto było niesprawne - zamów w iParts.pl nowy akumulator do Twojego samochodu w najatrakcyjniejszych cenach!

Inni polecani producenci: akumulator Hella, akumulator DT

Najpopularniejsi producenci

Akumulator YUASA
Akumulator EXIDE
Akumulator BOSCH
Akumulator CENTRA
Akumulator VARTA
Akumulator MAGNETI MARELLI
Akumulator MASTER-SPORT GERMANY
Akumulator ENERGIZER
Akumulator MAXGEAR

FAQ

Jak bezpiecznie wymienić akumulator?

Wyjmując akumulator musimy zachować szczególną ostrożność. Jest to urządzenie, które przy nieumiejętnych próbach wymiany może porazić nas prądem. By cała procedura była dla nas bezpieczna, odłączanie akumulatora zacznijmy od minusa. Dzięki temu podczas odpinania klemy dodatniej nie będziemy ryzykować porażeniem prądem lub uszkodzeniem instalacji w naszym samochodzie.

Jakie są objawy rozładowującego się akumulatora?

Do podstawowych objawów słabnącego akumulatora należą problemy z uruchomieniem silnika, przygasanie oświetlenia samochodu podczas korzystania z innych układów elektrycznych, czy w skrajnych wypadkach sygnalizacja problemu poprzez określone kontrolki na liczniku. Jeżeli zauważamy, że nasz rozrusznik nie pracuje tak wydajnie jak wcześniej to pomyślmy o nowym akumulatorze, zwłaszcza jeśli nadchodzi sezon zimowy.

Więcej: Jak poznać, że akumulator przestaje działać?

Jak dobrać odpowiedni akumulator do swojego samochodu?

Zanim wybierzemy nowy akumulator do naszego samochodu sprawdźmy, jakie parametry wymagane dla tego podzespołu określa producent pojazdu. Kluczowe są dwa parametry: amperogodziny oraz wartość prądu rozruchowego podawana w amperach. Pierwszy określa pojemność akumulatora, natomiast drugi mówi nam jaka jest zdolność rozruchowa danej baterii. Jeśli nie dobierzemy tych dwóch parametrów to mimo wymiany części nadal możemy mieć problem z uruchomieniem silnika lub instalacją elektryczną naszego samochodu.

Więcej: Jak dobrać akumulator?

Jak dbać o swój akumulator?

Aby akumulator mógł nam służyć jak najdłużej warto o niego zadbać. Do podstawowych czynności należy dbanie o usuwanie zabrudzeń z klem, sprawdzanie poziomu płynu we wnętrzu akumulatora, a także okresowe ładowanie za pomocą prostownika. Pamiętajmy również o jego łagodnym traktowaniu podczas eksploatacji. Unikajmy częstego uruchamiania silnika na krótki czas, nie zostawiajmy samochodu z włączonymi światłami, a zwłaszcza w zimie po ciężkim uruchomieniu silnika wybierzmy się na nieco dłuższą trasę, dzięki której nasz akumulator będzie mógł się naładować.

Więcej: Jak dbać o akumulator?

Jak prawidłowo połączyć akumulator do ładowania?

Do ładowania akumulatora służy specjalne urządzenie zwane prostownikiem. Samą baterię do ładowania najlepiej jest wyjąć z samochodu i umieścić w suchym miejscu. Należy pamiętać, że podczas ładowania mogą wydzielać się gazy, które są łatwopalne i szkodliwe więc unikajmy zostawiania podłączonego akumulatora w mieszkaniu. Ładowanie zaczynamy od podłączenia prostownika do naszej baterii, następnie ustawiamy wartość 12V na prostowniku i włączamy ładowanie. Pełne ładowanie przeciętnej pojemności akumulatora powinno trwać około 10-12 godzin.

Ile kosztuje akumulator?

Ceny akumulatorów są zależne od ich parametrów technicznych oraz producenta. W naszej ofercie znajdziecie akumulatory tańsze i droższe, bardziej i mniej znanych firm, wszystkich typów. Ceny zaczynają się zazwyczaj od około 250 zł, a kończą w okolicach 700 zł.