Samochodowe lampy LED. Kiedy i w jakiej postaci ich stosowanie jest zgodne z prawem?
Samochodowe światła LED to jedna z większych i ważniejszych rewolucji w branży motoryzacyjnej ostatnich lat. Ogromna ilość zalet tego rozwiązania sprawia, że popularne LED-y znalazły uznanie w oczach setek tysięcy kierowców na całym świecie. Problem w tym, że w przypadku starszych modeli aut zastępowanie LED-ami klasycznych halogenów nie zawsze jest możliwe, a bywa wręcz zabronione.
Dlaczego samochodowe lampy LED są tak popularne?
Choć technologia LED pojawiła się stosunkowo niedawno, branża motoryzacyjna bardzo szybko dostrzegła w niej szansę do wykonania kolejnego kroku naprzód. Z perspektywy czasu możemy powiedzieć, że jest to krok milowy.
Lampy samochodowe LED, w porównaniu z poprzednimi technologiami stosowanymi powszechnie w autach osobowych, w każdym względzie wypadają wyraźnie lepiej. LED-y są dużo wydajniejsze (świecą dłużej i mocniej niż klasyczne halogeny), a przy tym zużywają wyraźnie mniej prądu. W połączeniu z coraz bardziej zaawansowaną elektroniką pokładową, lampy LED oferują niespotykane dotąd możliwości. Doskonale oddaje to przygotowany przez koncern HELLA filmik, w którym poznajemy tempo rozwoju nowej technologii i najważniejsze zalety kolejnych, korzystających z niej rozwiązań:
W czym tkwi siła LED-owych reflektorów?
Zalety lamp LED bardzo szybko dostrzegła Unia Europejska, wydając zalecenie, aby każdy samochód wyprodukowany na jej terenie po roku 2011 był w nie fabrycznie wyposażony. Chodzi tu jednak wyłącznie o LED-owe światła do jazdy dziennej. Komplet LED-ów znaleźć można jak na razie głównie w samochodach klasy premium, choć coraz częściej technologia ta stosowana jest w nowoczesnych samochodach segmentu B i C.
Popularność LED-ów – wyjaśnia nam ekspert iParts.pl, odpowiedzialny za ofertę żarówek i reflektorów samochodowych – jest jak najbardziej zrozumiała. Ich żywotność sięga 50 tys. godzin pracy, a wysokie zaawansowanie technologiczne zapewnia zupełnie nową jakość. Światło emitowane przez lampy LED doskonale oświetla drogę, bez względu na porę dnia i warunki atmosferyczny. Co więcej, sprawia ono, że każde auto zyskuje nowoczesny wygląd. Kierowcy już na etapie zakupu auta zwracają uwagę na to, czy ma ono fabryczne LED-y, a jeśli nie, to czy możliwy będzie ich montaż.
I tu też na część z Was czeka pułapka. Chęć posiadania nowoczesnych, samochodowych lamp LED sprawia, że niektórzy zapominają o przepisach, a nawet o zdrowym rozsądku. Czym może się to skończyć?
Co stoi za zakazem montażu lamp LED w starszych modelach aut?
Na naszych drogach spotkać można samochody, w których zewnętrzne światła LED zamontowano na zasadzie tuningu – tradycyjne żarówki zostały w nich zastąpione nowymi LED-ami. Musicie jednak pamiętać, że podobne przeróbki są niezgodne z prawem i za ich przeprowadzanie grozi mandat w wysokości do 500 zł lub nawet zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. W szczególnych przypadkach za takie własnoręcznie wykonane LED-y może Was czekać utrata ochrony ubezpieczeniowej wraz z koniecznością demontażu nielegalnie zainstalowanego oświetlenia i przejścia ponownego przeglądu technicznego. Skąd tak surowe przepisy?
Lampy LED różnią się znacznie od klasycznych halogenów, tak pod względem konstrukcji, jak i działania. Do prawidłowego funkcjonowanie wymagają odpowiednich reflektorów, biorących pod uwagę m. in. to, iż LED-y nagrzewają się nie od przodu, jak standardowe żarówki, lecz od tyłu i pęd powietrza nie jest w stanie ich odpowiednio schłodzić. Czy oznacza to, że w starszych, niedostosowanych do tego modelach aut możecie zapomnieć o nowoczesnych LED-ach? Otóż nie!
Jaki typ LED-owych reflektorów można stosować w każdym samochodzie?
Sposobem na pewne obejście obowiązujących przepisów są światła do jazdy dziennej. Polskie prawo pozwala na to, aby światła te mogły zastępować światła mijania (mamy obowiązek używania ich przez cały rok, w dzień i w nocy) od świtu do zmierzchu, warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Korzystając z tego, możecie w dowolnym modelu auta założyć specjalny moduł LED do jazdy dziennej, który montowany jest na zewnątrz pojazdu, zwykle na zderzaku.
Oczywiście, jeśli przymierzacie się do kupna nowego auta, radzimy Wam postawić na model dysponujący światłami LED. Na przykładzie opracowanego przez markę HELLA systemu Matrix widać wyraźnie, że LED-y już wkrótce staną się prawdziwie kosmiczną technologią.
Kuba
Przemek
Adam