Kategorie

Haki holownicze

Hak holowniczy

Sklep motoryzacyjny iParts.pl to wiodący lider internetowej sprzedaży części samochodowych. W ofercie ponad dwa miliony części zamiennych dostępnych od ręki. Szeroka gama produktów pochodzi wyłącznie od renomowanych producentów auto części by zapewnić klientom gwarancję bezpieczeństwa i wysokiej jakości. iParts.pl to zespół kreatywnych ludzi, posiadających ogromne doświadczenie w motoryzacji, a także w imporcie i dystrybucji części samochodowych. Wszystkie części dostępne w ofercie sklepu są kompatybilne z większością modeli samochodów poruszających się po polskich drogach. W iParts.pl dokonasz bezpiecznych zakupów bez żadnego ryzyka, z możliwością darmowej dostawy. Zapraszamy!

Hak holowniczy to bardzo popularny dodatek do samochodu, pozwalający zwiększyć możliwości przewozowe pojazdu. Hak holowniczy umożliwia ciągnięcie przyczepy, ale także przewóz rowerów za pomocą uchwytu montowanego właśnie na kuli haka. Aktualnie haki holownicze są bardzo starannie zaprojektowanymi urządzeniami. Haki holownicze mogą być wyposażone w system chowania kuli pod podwozie samochodu na czas, kiedy element ten nie jest używany. Istnieją nawet systemy z kulą całkowicie odłączaną i w takim przypadku kula z ramieniem zabezpieczana jest zamkiem.

Zestaw haka holowniczego musi być dostosowany do typu samochodu, gdyż belka haka przymocowywana jest do elementów nośnych nadwozia pojazdu. Punkty mocowania są zwykle ściśle określone przez producenta samochodu. Do montażu używa się śrub o odpowiedniej klasie wytrzymałości, które wchodzą w skład zestawu montażowego haka. Eksperci zalecają także dbanie o odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne wykonanych w karoserii otworów, aby podciekająca woda nie powodowała ich rdzewienia.

Oprócz mechanicznego przymocowania belki haka do samochodu konieczne jest także podłączenie gniazda elektrycznego haka do instalacji elektrycznej, co umożliwi działanie w przyczepie świateł pozycyjnych, hamowania, świateł przeciwmgłowych, kierunkowskazów oraz świateł cofania. Istotnym jest tu także fachowy montaż, aby zminimalizować ingerencję w instalację elektryczną samochodu. W przypadku nowoczesnych pojazdów, w których klasyczna instalacja zastąpiona jest przez magistralę CAN, nieprawidłowy montaż może doprowadzić do awarii.