Artykuły

Wycieraczki samochodowe w zimie - jak o nie dbać?

Data:11-01-2012
Autor:Krystian Mączyński
Zima to specyficzny czas dla kierowców. W tym okresie większość z nas pamięta głównie o wymianie opon na zimowe, wycieraczki schodzą na dalszy plan. Jak jednak pokazuje praktyka, jesień i zima to dwie pory roku, które wymagają od wycieraczek najwięcej. Z kolei poprawna ich praca jest fundamentalna w zakresie bezpieczeństwa – każdy chyba zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczna jest jazda przy kiepskiej widoczności.
Czytaj więcej >

Światła do jazdy dziennej – podstawa bezpieczeństwa

Data:14-12-2011
Stale zmieniające się ustawodawstwo dotyczące świateł do jazdy dziennej doprowadziły do rozkojarzenia sporej części z kierowców. Warto jednak wiedzieć jak można stosować światła do jazdy dziennej, jakie są ich rodzaje, jakie przepisy regulują ich montaż i czym tak właściwie są. Do tego wszystkiego dochodzi bowiem czynnik bezpieczeństwa, który obojętnie od sytuacji, jest dla kierowców najważniejszy.
Czytaj więcej >

Łożysko koła, piasta - objawy awarii i wymiana

Data:17-11-2011
Autor:Krystian Mączyński
Łożysko koła to niezwykle ważny element każdego samochodu, którego stosowanie jest powszechne nie tylko w motoryzacji, ale i w sporej części pojazdów innego typu. Ich rola jest oczywista, natomiast wciąż niewielu kierowców zdaje sobie sprawę ze znaczenia tego elementu. Jakie zatem są zadania łożyska koła? Na jakie usterki łożysk musimy być przygotowani? Jakie są ich rodzaje?
Czytaj więcej >

Wszystko o chłodnicach samochodowych: wymiana, budowa i zastosowanie

Data:31-10-2011
Autor:Krystian Mączyński
Chłodnica wykorzystywana jest w samochodach w roli wymiennika ciepła, który służy do chłodzenia silnika pojazdu. Ten element jest bardzo istotny we współczesnych samochodach, warto zatem bliżej się mu przyjrzeć. Jak działa, jak jest zbudowana, jakim usterkom ulega? Na tego typu pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Czytaj więcej >

Koło dwumasowe, a koło zamachowe - najważniejsze różnice

Data:10-10-2011
Autor:Krystian Mączyński
Koło zamachowe i dwumasowe to temat, który ostatnimi czasy często pojawia się wśród fanów motoryzacji. U sporej części kierowców diesli termin „koło dwumasowe” wzbudza negatywne odczucia, bo temat kojarzy im się z bardzo wysokimi kosztami napraw. Czym jest zatem koło dwumasowe, a czym koło zamachowe? Jaka jest zasadnicza różnica? Do czego służą te komponenty? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Czytaj więcej >

Turbosprężarka – zasada działania, budowa, eksploatacja

Data:14-09-2011
Kiedyś turbosprężarki były wykorzystywane tylko i wyłącznie w sportowych autach. We współczesnych czasach, turbosprężarki w zwykłych samochodach osobowych nikogo nie dziwią – zarówno w przypadku silników diesla, jak i benzynowych. W tym artykule przyjrzymy się zasadom działania turbosprężarki, jak jest zbudowana i jak należy z niej korzystać, aby służyła nam jak najdłużej.
Czytaj więcej >

Jak działa przepływomierz masowy powietrza i jakie są jego rodzaje?

Data:30-08-2011
Autor:Krystian Mączyński
Bardzo ważną, aczkolwiek często niedocenianą częścią w samochodzie jest masowy przepływomierz powietrza. Element ten sprawuje istotną funkcję w systemie tworzenia mieszanki paliwowej, z tego też powodu dzisiaj postaramy się opisać jego działanie i budowę.
Czytaj więcej >

Zawieszenie samochodu: wahacze, tuleje, sworznie i łączniki stabilizatora

Data:10-08-2011
Zawieszenie to jeden z najważniejszych układów w każdym aucie, szczególnie ze względu na jego znaczenie dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. To właśnie od niego zależy też w dużej mierze komfort i wygoda. W tym artykule postaramy się scharakteryzować poszczególne elementy zawieszenia i opisać ich najczęstsze usterki.
Czytaj więcej >

Oleje silnikowe – oznaczenia, specyfikacja i wymiana

Data:26-07-2011
W dzisiejszych czasach olej silnikowy pełni niezwykle ważną funkcję w każdym samochodzie. Mimo tego, wciąż wielu kierowców nie posiada podstawowych informacji na ten temat. W tym artykule postaramy się wytłumaczyć jakie rodzaje olejów silnikowych znajdują się na rynku, jak należy dobrać olej do swojego auta, co ile należy go wymieniać i w końcu – jakim producentom możemy zaufać.
Czytaj więcej >

Jak działa układ zapłonowy, czyli świece, przewody, cewki i pozostałe części

Data:07-07-2011
Układ zapłonowy odpowiada za rozpoczęcie procesu spalania mieszanki paliwowo-powietrznej w cylindrach silnika, w kolejności odpowiadającej danemu położeniu tłoka w poszczególnym cylindrze. Jest to system najczęściej elektroniczny, stosowany w silnikach z zapłonem iskrowym. W tym artykule przyjrzymy się budowie i działaniu układu zapłonowego, a także powiemy, jakie produkty należy wybierać.
Czytaj więcej >
1  Poprzenia  46  47  48  49  50  51  52  53  54  Następna  54