Urwana świeca żarowa to niemały problem dla każdego kierowcy. W zależności od stopnia komplikacji i wybranego rozwiązania, usunięcie urwanej świecy żarowej może kosztować Was od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Jest jednak szansa na to, że urwaną świecę żarową uda Wam się wykręcić samodzielnie przy minimalnych nakładach finansowych. Jak powinniście się za to zabrać?

W jaki sposób można usunąć urwaną świecę żarową?

Świece żarowe nie dość, że mogą urwać się z co najmniej kilku powodów, to na dodatek miejsce ich zerwania jest praktycznie losowe. Najczęściej dochodzi chyba jednak do sytuacji, w której urywa się fragment grzejny świecy żarowej, czyli popularny żarnik. Urwany element pozostaje w gnieździe i blokuje możliwość wkręcenia nowej świecy. Jedynym rozwiązaniem jest usunięcie go z gniazda. Jeśli i Was dotknęło podobne nieszczęście, zasadniczo możecie wybierać spośród trzech możliwości:

  1. Zdecydowanie najkosztowniejszym i wymagającym najwięcej pracy rozwiązaniem jest demontaż i naprawa głowicy wraz z wymianą rozrządu, śrub i olejów. Cała ta operacja może kosztować Was nawet kilka tysięcy złotych i m. in. ze względu na jej koszt nie jest szczególnie chętnie przeprowadzana.
  2. Drugim sposobem jest wezwanie ekipy specjalizującej się w wykręcaniu świec żarowych, która jest w stanie w miarę szybko i sprawnie usunąć problem w cenie ok. 300-500 zł za jedno gniazdo.
  3. Jeśli jednak czujecie się na siłach i do tego posiadacie lub chcecie się zaopatrzyć we własny zestaw do wyciągania urwanych świec żarowych, możecie spróbować sami. Koszt tego rozwiązanie ogranicza się jedynie do ceny niezbędnego oprzyrządowania.

Czego potrzebujecie do usunięcia z gniazda zerwanego fragmentu świecy?

Decydując się na samodzielne usuwanie zerwanej świecy żarowej, będziecie potrzebować trzech rzeczy: odpowiedniego zestawu narzędzi przeznaczonego jedynie i wyłącznie do tej czynności, dużo cierpliwości i choć odrobiny szczęścia. Co powinno znajdować się w takim zestawie? Podstawowe wyposażenie stanowić muszą:

  • końcówki wkręcane w gniazda świec (różne rozmiary),
  • wiertła (różne rozmiary),
  • gwintowniki (najlepiej co najmniej dwa różne)
  • szpilki (w ilości odpowiadającej ilości gwintowników)
  • nakrętki.

Procedura wykręcania urwanej świecy wydaje się bardzo prosta i w rzeczywistości taka jest. Cała trudność tkwi w samym jej przeprowadzeniu. Słowem kluczem jest tu "ostrożność" połączona z "cierpliwością". Przyda się również i wspominane szczęście, gdyż taki urwany fragment świecy lubi płatać różne figle.

Jak samodzielnie usunąć urwany fragment świecy żarowej?

Całą operację zacznijcie od dobrania końcówki (prowadnicy) pasującej do świecy i wkręcenia jej w gniazdo. Następnie przez otwór w prowadnicy wsuńcie wiertło, żeby bardzo ostrożnie wwiercić się w utkwiony w gnieździe fragment świecy. Uwaga! Ostrożność podczas wiercenia powinna być podwójna. Wiertło nie może się przewiercić przez urwany żarnik, ani tym bardziej urwać!

Po wywierceniu otworu w żarniku, wyciągnijcie prowadnicę, przeczyśćcie kanał (przepłuczcie benzyną ekstrakcyjną i przedmuchajcie sprężonym powietrzem), umieścicie prowadnicę z powrotem na miejscu i przystąpcie do gwintowania. W kanale podczas gwintowania powinien znajdować się jakiś płyn smarujący, a samo gwintowanie – również bardzo ostrożnie – należy przeprowadzać według starej zasady "dwa do przodu – raz do tyłu". Gwintujecie na głębokość co najmniej 1 cm, następnie wyciągacie gwintownik i wkręcacie w jego miejsce szpilkę zakończoną nakrętką. Nakrętka nałożona na wkręconą w urwany fragment świecy szpilkę, powoli, po dokręceniu do prowadnicy, zacznie wysuwać żarnik z gniazda. Przy dokręcaniu nakrętki również zachowajcie bardzo dużą ostrożność i wyczucie. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, po krótkiej chwili będziecie mogli wyciągnąć wszystko razem z gniazda świecy.

W jaki sposób zapobiegać urywaniu się świec żarowych?

Na zakończenie drobna uwaga odnośnie do świec żarowych i zapobiegania ich urywaniu się. Świece żarowe urywają się przede wszystkim z powodu:

  • zaniedbań w przeglądach i wymianach,
  • słabej jakości produktu,
  • niewłaściwego montażu.

Najprościej więc uniknąć problemów z zerwaną świecą przez zwykłą profilaktykę. Przestrzegajcie więc terminów wymiany, sprawdzajcie stan świec, kupujcie jedynie dobrej jakości świece żarowe (oryginalne, żadne tam podróbki) i koniecznie dbajcie o smarowanie gwintów odpowiednimi smarami ceramicznymi, wysokotemperaturowymi, takim jak BERU GKF 01 czy K2 SMAR CERAMICZNY 400 ml.