Czym charakteryzują się oleje silnikowe do samochodów sportowych? Jaki olej będzie najlepszy dla sportowej bryki?

Data:

Samochody sportowe różnią się od aut osobowych zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i z powodu ich innego domyślnego przeznaczenia oraz warunków pracy. Z uwagi na to wymagają one nieco innego oleju silnikowego, który będzie w stanie zapewnić odpowiednią ochronę nawet w ekstremalnych sytuacjach. Jakiego oleju powinniście więc używać w swoich sportowych brykach?

Jaka powinna być klasa lepkości olejów do aut sportowych

Jako posiadacze samochodów sportowych – których na polskich drogach znaleźć można coraz więcej – musicie przede wszystkim pamiętać o tym, iż nie są to typowe, standardowe auta osobowe i w związku z tym wymagają nieco innego traktowania. Jedną z podstaw tego traktowanie jest stosowanie odpowiedniego oleju silnikowego. Bez właściwego oleju, silnik nie otrzyma oczekiwanego wsparcie i ochrony, co bardzo szybko może zakończyć jego żywot.

Za kluczowe parametry oleju silnikowego do samochodów sportowych uznaje się jego jakość oraz lepkość. Jeśli chodzi o klasę lepkości, to tu w większości przypadków będzie ona bardzo wysoka. Pomijając przypadki wysokoobrotowych silników używanych w bolidach Formuły 1, smarowanych olejem o parametrach 5W-10, jednostki napędowe aut sportowych zwykle smarowane są olejami o wysokiej lepkości, o parametrach 10W-60 lub nawet wyższych. Tak wysoka klasa lepkości sprawia, że olej jest w stanie doszczelnić wszelkie luźniej spasowane elementy silnika, które akurat są mniej obciążane pod względem termicznym – silniki sportowe często bywają dość luźno pasowane, co pozwala im sprawnie pracować przy rozgrzaniu do naprawdę wysokich temperatur.

Wysokiej jakości olej do samochodów sportowych, czyli jaki?

Oprócz klasy lepkości, w doborze oleju silnikowego do samochodów sportowych bardzo istotną rolę pełni jego jakość. Przez jakość powinniście tu rozumieć zarówno ogólną jakość wykonania, jak i zastosowanie odpowiednich – w tym przypadku syntetycznych – baz olejowych. Troska o wysoką jakość oleju samochodowego dla auta sportowego oznacza, że Wasz wybór powinien ograniczać się wyłącznie do naprawdę sprawdzonych i renomowanych producentów. Wszystkie wiodące na świecie marki mają obecnie w swojej ofercie oleje silnikowe stworzone z myślą o autach sportowych, a więc syntetyczne, wyprodukowane w oparciu o doskonałe bazy olejowe (z reguły są to syntetyczne estry olejowe) i posiadające w swoim składzie pakiety dodatków zapewniające:

  • niski poziom parowania oleju (umożliwia pracę w naprawdę wysokich temperaturach);
  • wysoką odporność na ścinanie (warunek konieczny dla zachowania żywotności oleju);
  • zapewniających czystość jednostki napędowej (sprawnie usuwających związki powstałe podczas procesu spalania).
Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny olei i płynów w naszej ofercie!

Jak wygląda oferta olejów do aut sportowych dostępnych na naszym rynku?

Szukając dobrych olejów silnikowych do aut sportowych, powinniście się skupić na czołowych producentach w branży. Przykładowymi produktami spełniającymi opisane wyżej warunki są: Castrol EDGE Supercar, czy Valvoline VR1 Racing. Każdy z tych olejów silnikowych posiada klasę lepkości 10W-60, stworzony został na dobrej jakości bazach syntetycznych i posiada komplet dodatków typowych dla olejów przeznaczonych do samochodów sportowych. Różnice pomiędzy nimi – oprócz marki oraz ceny – polegają przede wszystkim na wykorzystaniu różnych technologii mających zagwarantować maksymalne osiągi przy odpowiednim zabezpieczeniu jednostki napędowej.


Komentarze

OK
JarosJarecki
,
22.03.2021
Odpowiedz
Powiem tak, duzo już próbowałęm z olejów i końcowo jestem za tymi syntetycznymi, bo faktycznie najzdrowiej wplywają na kondycje silnika. Mam z hyundai xteer taki syntetyk i silnik pracuje gładko, plynnie, nie mam obaw o zatarcia itp, także polecam mocno!
Jurekk
,
29.01.2021
Odpowiedz
dobry jakościowo i cena nie gryzie po oczach, to olej od hyundai xteer - ma serio dobry skład, lepkość i poślizg też OK. do tego zauważyłem, że zużycie paliwa mi spadlo, więc cacy
hyundai xteer polecam
martin_xx
,
22.01.2021
Odpowiedz
lubię pośmigać na wyższej prędkości i po mojemu, to spoko będzie olej z hyundai xteer - syntetyk więc ma dobry skład i dobry wpływ na silnik. No i cenowo jest ok. Chroni przed zatarciem nawet w wysokich temp. :D
olej
Artur
,
15.02.2020
Odpowiedz
PETRO-CANADA SUPREME SYNTHETIC 5W20 5L
olej do samochodów silnikowych
Arek
,
27.01.2020
Odpowiedz
Interesuję się trochę motoryzacją, ale przyznam szczerze, że nie sądziłem ze są specjalne oleje do samochodów sportowych. Jeśli są takie to ciekaw jestem w jakich cenach bo te na pewno są różne. Olej to bardzo ważny element silnika, więc warto wybierać te z najwyższej półki
SORT 5w30XR
Michał
,
24.01.2020
Odpowiedz
Jesli ktos szuka naprawde oleju z najwyzszej półki, i patrzy na jakośc a nie na cene czy znana marke, to ten jest narazie jednym z najlepszych w europie.
W samo sedno
Mirek
,
26.11.2019
Odpowiedz
Często klienci nie zdają sobie sprawy, że na wybór odpowiedniego oleju składa się mnóstwo czynników i wybierają pierwszy lepszy. Będę polecać im ten artykuł.
Polecam Castrol EDGE Supercar
Dominik
,
16.10.2019
Odpowiedz
Ja używam w swoim aucie Castrol EDGE Supercar. Olej dobry, szczególnie na lato. Nieco gęstszy, lepiej zachowuje się podczas dłuższych podróży w czasie wysokich temperatur. Polecam go właściwie każdemu, szczególnie tym którzy korzystają z auta codziennie, czasem w trudnych i wymagających warunkach.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.