Samochody sportowe różnią się od aut osobowych zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i z powodu ich innego domyślnego przeznaczenia oraz warunków pracy. Z uwagi na to wymagają one nieco innego oleju silnikowego, który będzie w stanie zapewnić odpowiednią ochronę nawet w ekstremalnych sytuacjach. Jakiego oleju powinniście więc używać w swoich sportowych brykach?

Jaka powinna być klasa lepkości olejów do aut sportowych

Jako posiadacze samochodów sportowych – których na polskich drogach znaleźć można coraz więcej – musicie przede wszystkim pamiętać o tym, iż nie są to typowe, standardowe auta osobowe i w związku z tym wymagają nieco innego traktowania. Jedną z podstaw tego traktowanie jest stosowanie odpowiedniego oleju silnikowego. Bez właściwego oleju, silnik nie otrzyma oczekiwanego wsparcie i ochrony, co bardzo szybko może zakończyć jego żywot.

Za kluczowe parametry oleju silnikowego do samochodów sportowych uznaje się jego jakość oraz lepkość. Jeśli chodzi o klasę lepkości, to tu w większości przypadków będzie ona bardzo wysoka. Pomijając przypadki wysokoobrotowych silników używanych w bolidach Formuły 1, smarowanych olejem o parametrach 5W-10, jednostki napędowe aut sportowych zwykle smarowane są olejami o wysokiej lepkości, o parametrach 10W-60 lub nawet wyższych. Tak wysoka klasa lepkości sprawia, że olej jest w stanie doszczelnić wszelkie luźniej spasowane elementy silnika, które akurat są mniej obciążane pod względem termicznym – silniki sportowe często bywają dość luźno pasowane, co pozwala im sprawnie pracować przy rozgrzaniu do naprawdę wysokich temperatur.

Wysokiej jakości olej do samochodów sportowych, czyli jaki?

Oprócz klasy lepkości, w doborze oleju silnikowego do samochodów sportowych bardzo istotną rolę pełni jego jakość. Przez jakość powinniście tu rozumieć zarówno ogólną jakość wykonania, jak i zastosowanie odpowiednich – w tym przypadku syntetycznych – baz olejowych. Troska o wysoką jakość oleju samochodowego dla auta sportowego oznacza, że Wasz wybór powinien ograniczać się wyłącznie do naprawdę sprawdzonych i renomowanych producentów. Wszystkie wiodące na świecie marki mają obecnie w swojej ofercie oleje silnikowe stworzone z myślą o autach sportowych, a więc syntetyczne, wyprodukowane w oparciu o doskonałe bazy olejowe (z reguły są to syntetyczne estry olejowe) i posiadające w swoim składzie pakiety dodatków zapewniające:

  • niski poziom parowania oleju (umożliwia pracę w naprawdę wysokich temperaturach);
  • wysoką odporność na ścinanie (warunek konieczny dla zachowania żywotności oleju);
  • zapewniających czystość jednostki napędowej (sprawnie usuwających związki powstałe podczas procesu spalania).

Jak wygląda oferta olejów do aut sportowych dostępnych na naszym rynku?

Szukając dobrych olejów silnikowych do aut sportowych, powinniście się skupić na czołowych producentach w branży. Przykładowymi produktami spełniającymi opisane wyżej warunki są: Castrol EDGE Supercar, czy Valvoline VR1 Racing. Każdy z tych olejów silnikowych posiada klasę lepkości 10W-60, stworzony został na dobrej jakości bazach syntetycznych i posiada komplet dodatków typowych dla olejów przeznaczonych do samochodów sportowych. Różnice pomiędzy nimi – oprócz marki oraz ceny – polegają przede wszystkim na wykorzystaniu różnych technologii mających zagwarantować maksymalne osiągi przy odpowiednim zabezpieczeniu jednostki napędowej.