Dodatki do paliwa i uszlachetniacze benzyny, z których warto korzystać. Preparaty polecane przez iParts.pl na nadchodzącą zimę

Data:

Choć lato ledwie minęło, czas już szykować się do zimy. Jednym z obowiązkowych punktów takich przygotowań jest zaopatrzenie się już dzisiaj, z odpowiednim wyprzedzeniem, w zestaw specjalnych preparatów i środków uszlachetniających do paliwa. Które z nich powinniście posiadać? W jaki sposób ich użycie pozwoli Wam lepiej zadbać o swoje auto? Sprawdźcie!

Depresatory

Nasze zestawienie najpotrzebniejszych oraz najlepszych dodatków i uszlachetniaczy do paliwa rozpoczynamy od preparatu, bez którego trudno wyobrazić sobie zimową jazdę samochodem z silnikiem Diesla – od depresatora.

Depresatory, zwane popularnie „antyżelami”, są środkami obniżającymi temperaturę blokowania zimnego filtra i mętnienia oleju napędowego. Zjawisko mętnienia paliwa jest tu nawet ważniejsze, gdyż w ON temperatura, przy której do tego dochodzi, jest o co najmniej kilka stopni wyższa niż w przypadku blokowania zimnego filtra, a samo mętnienie potrafi skutecznie zablokować filtr paliwa. Depresatory zapobiegają mętnieniu, obniżając znacznie temperaturę, przy której z paliwa wytrącają się kryształki parafiny.

Stosowanie depresatorów jest tanie (jedna dawka środka wystarcza na cały bak paliwa) i skuteczne, ale pod warunkiem, że zastosujecie je zanim jeszcze rozpocznie się proces żelowania ON. Po wytrąceniu się parafiny jedynym ratunkiem będzie już tylko ogrzanie paliwa.

Polecane depresatory: LIQUI MOLY Depresator 150ml lub Moje Auto Depresator Diesla 500 ml

Uszlachetniacze do benzyny

Choć dla benzyniaków zima nie wydaje się być tak straszna – dobrej jakości benzyna powinna poradzić sobie z każdym mrozem – nadal warto zaopatrzyć się w tzw. ogólne uszlachetniacze do benzyny, które będą chronić auto zwłaszcza podczas długich, zimowych miesięcy. W uszlachetniacze tego rodzaju powinni zainwestować szczególnie ci kierowcy, którzy jeżdżą mało i głównie na krótkich trasach, a także właściciele aut z instalacją LPG. Nie chodzi tu o ochronę samej instalacji (w tym celu stosuje się inne preparaty), ale o zapobieganie usterkom całego układu paliwowego, do których przy typowej dla LPG eksploatacji może łatwo dojść.

Polecane uszlachetniacze do benzyny ogólnego zastosowania: STP Formuła 400ml, LIQUI MOLY 300ml, FORTE Fuel Emission Improver 400ml.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny dodatków do paliwa w naszej ofercie!

Preparaty czyszczące układ paliwowy

Problemy związane z zanieczyszczonym układem paliwowym nie są zależne od pory roku, choć faktycznie zimą efekty tego typu zaniedbań mogą szczególnie dokuczyć. Stosowanie preparatów czyszczących układ paliwowy nie zawsze jest zasadne, jednak z całą pewnością warto co jakiś czas użyć podobnego środka, ponieważ profilaktyka również w tym przypadku okazuje się być najlepszą metodą na ustrzeżenie się awarii. Pamiętajcie, że im starszym autem jeździcie, tym mocniej odczujecie poprawę po takim preparacie!

Polecane środki do czyszczenia układu wtryskowego: LIQUI MOLY Oczyszczacz wtryskiwaczy 250ml, STP Do czyszczenia wtryskiwaczy silników benzynowych 200ml.

Preparaty do czyszczenia filtrów DPF

Chyba najmniej „zimowymi” dodatkami do paliwa w tym zestawieniu są preparaty wspomagające oczyszczanie filtrów DPF. Najmniej zimowymi, ponieważ filtry DPF zatykają się tak samo bez względu na porę roku. A zatykają się stale i jedynie ich wypalanie opóźnia ten proces. Aby zaś mogło dojść do ich wypalenia, temperatura wypalania sadzy musi osiągnąć co najmniej 550℃. Nie jest to łatwe dla aut poruszających się np. głównie w terenie miejskim. Preparaty wspomagające oczyszczanie filtrów DPF sprawiają, że temperatura niezbędna do właściwego wypalenia sadzy w układzie wydechowym spada i łatwiej jest ją osiągnąć nawet jeżdżąc wyłącznie po mieście.

Polecane preparaty do oczyszczania filtrów DPF: Dodatek do czyszczenia DPF K2 50 ml, Dodatek do oleju napędowego STP Formuła do czyszczenia DPF 200ml.


Komentarze

Woda w filtrze paliwa
Generał
,
10.02.2020
Odpowiedz
Zawsze tankowałem na jednej stacji o dość dobrej renomie, tym bardziej byłem zaskoczony faktem, że nagle w moim samochodzie zaświeciła się kontrolka od filtra paliwa. Po sprawdzeniu, okazało się, że w filtrze jest woda. Wymieniłem filtr a do reszty oleju napędowego dolałem specjalny środek do wypierania wody. Zrobiłem już ponad 500 km a w filtrze nie znalazłem ponownie wody. Czy woda mogła się dostać do układu poza stacją?
uszlachetniacze
Mariusz
,
27.01.2020
Odpowiedz
Wg mnie warto stosować takie preparaty. Paliwo jest naprawdę różnej wielkości, więc z tego względu jest to dobre rozwiązanie. Kiedyś sam nie byłem do tego przekonany, a gdy zastosowałem to poczułem różnicę
Płyn do czyszczenia wtryskiwaczy.
Mruczek
,
18.12.2019
Odpowiedz
Kilka lat temu bez przekonania wlałem taki środek do baku aby przeczyścić układ paliwowy. Kupiłem auto używane z najsłabszym silnikiem. Po zastosowaniu efekty były wspaniałe. Polecam.
Uszlachetniacz do benzyny
Jarek
,
14.10.2019
Odpowiedz
Nigdy nie korzystalem z tych uszlachetniaczy benzyny, moze w tym roku sprobuje jak zima bedzie jakas bardzo mocna. Slyszłem troche dobrego, no sam nie wiem, w sumie proba nie strzelba.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.