Kategorie

Części skrzyni biegów

iParts.pl to wiodący lider internetowej sprzedaży części samochodowych. W naszej ofercie dostępne są obecnie ponad dwa miliony części zamiennych. Warto kupować u nas, gdyż oferujemy wyłącznie produkty renomowanych producentów, by zapewnić gwarancję bezpieczeństwa i zadowolenia z wysokiej jakości komponentów. Sklep z częściami zamiennymi iParts.pl to zespół młodych i kreatywnych ludzi, posiadających duże doświadczenie w dystrybucji części samochodowych. Asortyment kompatybilny z większością modeli samochodów dostępnych na rynku. W doborze odpowiedniej części pomoże wam zespół wykwalifikowanych specjalistów, którzy zaopiekują się wami na każdym kroku zakupów. W iParts.pl proponujemy wam także możliwość darmowej wysyłki z zachowaniem pełnej gwarancji producenta.

Skrzynia biegów to mechanizm umożliwiający zmianę przełożenia, co pozwala efektywnie przekazywać moc wytwarzaną przez silnik do napędu samochodu. Przełożeniem nasi eksperci nazywają stosunek prędkości obrotowej na wale wejściowym do prędkości obrotowej na wale wyjściowym. Zmiana przełożenia jest dokładnie proporcjonalna do zmiany przekazywanego momentu obrotowego. Skrzynię biegów łączy z silnikiem sprzęgło. Biegiem w skrzyni nazywa się realizowanie konkretnego przełożenia.

Istnieje kilka rodzajów skrzyń biegów:

  • Skrzynie biegówMechaniczne – zmiana przełożeń dokonuje się za pomocą przekładni zębatych. Skrzynie mechaniczne są bardzo popularne w Europie i posiadają ręczną dźwignię zmiany biegów. Koła przekładni pozostają w ciągłym zazębieniu. Odpowiednie przełożenie wybiera się poprzez system synchronizowanych sprzęgieł, sterowany drążkiem do zmiany biegów.
  • Sekwencyjne – skrzynie mechaniczne stosowane zwykle w motocyklach. Dzięki zastosowaniu sterowania elektrycznego można je spotkać także w niektórych modelach samochodów.
  • Hydromechaniczne – modyfikacja przełożeń następuje za pośrednictwem modyfikacji szybkości krążenia cieczy w przekładni hydrokinetycznej i przekładni zębatej. Są to zazwyczaj automatyczne i półautomatyczne skrzynie biegów.
  • Bezstopniowe – przełożenie realizowane za pomocą pasa klinowego specjalnej konstrukcji, który rozsuwając się i zsuwając powoduje płynną zmianę przełożeń.

Skrzynie biegów powinny spełniać określone wymagania. Priorytetem jest niezawodność i żywotność skrzyni. Kwestie te są bardzo istotne – głównie dlatego, by przyszły nabywca samochodu nie musiał po przejechaniu 100 tysięcy kilometrów wymieniać przekładni na nową. Niezawodność tego podzespołu jest w dużej mierze uwarunkowana wytrzymałością kół zębatych oraz odpowiednim doborem łożysk tocznych. Ze względu na trwałość przy większych obciążeniach najczęściej stosuje się łożyska stożkowe. Cichobieżność skrzyni biegów jest także ważnym wymogiem. Jest to ważne choćby ze względu na konieczność spełnienia przez pojazd norm dotyczących generowanego hałasu.

Obecnie dużą uwagę poświęca się także masie własnej skrzyni biegów. Zwięzła i lekka konstrukcja skrzyni pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, które można wykorzystać w celu powiększenia kabiny pasażerskiej.