Alternatywne sposoby rozruchu silnika. W jaki sposób poradzić sobie z rozładowanym akumulatorem?

Data:

Problemy z rozruchem silnika to zmora każdego kierowcy. Z wieloma awariami można bowiem jeszcze jakoś samodzielnie dotrzeć do mechanika czy własnego garażu, ale kiedy akumulator wysiądzie i auto nie chce zapalić, nic z tego nie będzie. Na szczęście istnieją różne alternatywne metody rozruchu silnika, dzięki którym rozładowany akumulator nie jest już taki straszny. Co to za metody?

Odpalanie auta z prostownikiem

Zaczniemy od rozwiązania stosunkowo mało popularnego, za to bardzo skutecznego – zaczniemy od użycia prostownika. Prostownik jest urządzeniem, z pomocą którego można łatwo i stosunkowo szybko przywrócić do życia praktycznie każdy akumulator. Abyście jednak mogli osiągnąć z jego pomocą pożądany efekt, muszą zostać spełnione dwa kluczowe warunki:

  1. Musicie mieć dostęp do sieci elektrycznej, do której podepniecie swój prostownik – jest to warunek podstawowy, bez którego nie ma mowy o rozruchu silnika w ten sposób. Oznacza to, że metoda z użyciem prostownika ograniczona jest wyłącznie do przypadków, kiedy to akumulator rozładuje się czy to w garażu, czy też zaraz pod Waszym domem (ewentualnie w pobliżu jakiegoś innego budynku podłączonego do sieci elektrycznej).
  2. Nie może być to byle jaki prostownik, ale urządzenie dobrej jakości i zdolne do tego, aby pośrednio do niego podpięty rozrusznik był w stanie uruchomić silnik. Z wyborem prostowników należy zawsze uważać i nigdy nie decydować się na tzw. „opcję ekonomiczną”. Tanie rozruszniki bywają zawodne, a czasem wręcz niebezpieczne dla samochodu (zwłaszcza dla całej instalacje elektrycznej).

Jeśli szukacie dobrych prostowników, sprawdźcie naszą ofertę prostowników od Magneti Marelli oraz urządzeń innych renomowanych marek.

Niezastąpione przewody rozruchowe

Metoda rozruchu silnika z użyciem przewodów rozruchowych nieprzypadkowo stosowana jest od bardzo dawna. To prosty i przede wszystkim skuteczny sposób na radzenie sobie z rozładowanym akumulatorem, co zwłaszcza zimą bywa sytuacją dość częstą. Jeśli i Wam przydarzy się podobny problem i zechcecie rozwiązać go z użyciem przewodów rozruchowych, musicie pamiętać o tym, że:

  • wykorzystanie przewodów rozruchowych jest dość proste, jednak przy rozruchu silnika z ich użyciem należy zachować odpowiednią ostrożność. Bardzo ważne jest ścisłe przestrzeganie procedury i zwracanie uwagi na bezpieczeństwo własne oraz wszystkich osób w pobliżu;
  • rodzaj użytych przewodów rozruchowych nie pozostaje bez znaczenia. Odpalanie auta z pomocą nieodpowiednich, słabej jakości kabli, może narobić sporo szkód. Dlatego również w tym przypadku nie kierujcie się wyłącznie ceną, ale zwracajcie uwagę na sposób wykonania przewodów. Wybierajcie jedynie produkty sprawdzone i renomowane, jak np. przewody rozruchowe PRO 700A 2x4.5M marki GYS;
  • do rozruchu silnika z użyciem przewodów niezbędny jest również akumulator, najczęściej zamontowany w innym samochodzie. Bez pomocy życzliwego kierowcy, nawet najlepsze kable na nic się nie zdadzą.
Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Samowystarczalne urządzenia rozruchowe

Dlaczego urządzenia rozruchowe zapewniają samowystarczalność? Ponieważ mając je w bagażniku, nie musicie obawiać się problemów z rozładowanym akumulatorem i wynikającym z tego unieruchomieniem silnika. Nie potrzebujecie dostępu do sieci elektrycznej, jak w przypadku prostownika (o ile posiadacie urządzenie już naładowane), ani też nie musicie polegać na dobrej woli innego kierowcy. Urządzenie rozruchowe dobrej jakości jest w stanie odpalić każdy silnik bez względu na stopień rozładowania zasilającej go baterii. Jednak i tu musicie pamiętać o takich sprawach jak:

  • jakość urządzenia – ciągłe wspominanie o jakości może wydawać się zbędne, ale uwierzcie nam, nie jest. Zbyt wielu kierowców boleśnie przekonało się o tym, że oszczędzanie na urządzeniach rozruchowych przynosi sporo strat i mało zysków. Eksperci podkreślają, że tanie urządzenia rozruchowe sprowadzane z Chin od nieznanego producenta nie mają prawa zadziałać tak, jak tego oczekujemy. Bardzo często też ulegają szybkiemu uszkodzeni. Efekt? Unieruchomione auto i pieniądze wyrzucone w błoto. Jeśli szukacie dobrego urządzenia rozruchowego do swojego samochodu, sprawdźcie BOOSTER GYSPACK AIR lub inne urządzenia rozruchowe z naszej oferty;
  • moc urządzenia – zanim kupicie wybrany model, sprawdźcie dokładnie, czy będzie on w stanie dostarczyć odpowiednie napięcie do Waszego samochodu. W razie wątpliwości powinniście skontaktować się czy to z naszymi ekspertami, czy ze znajomym mechanikiem.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.