Odklejanie naklejki z szyby samochodowej. Poznaj wszystkie sprawdzone sposoby w 4 prostych krokach

Data:

Usuwanie naklejki rejestracyjnej lub winiety z szyby samochodowej to dla wielu z Was jedna z najbardziej nielubianych czynności związanych z obsługą auta. Często wymaga to sporo czasu, cierpliwości, a nieraz i użycia najróżniejszych narzędzi oraz specyfików. Aby nieco ułatwić Wam to zadanie, zebraliśmy kilka sprawdzonych sposobów polecanych zarówno przez naszych ekspertów, jak i klientów. Oto najciekawsze z nich przedstawione w 4 prostych krokach!

Krok 1. Rozgrzewanie szyby auta

Każda naklejka czy winieta umieszczana na szybie samochodu trzyma się na tejże szybie dzięki dość cienkiej warstwie nadzwyczaj mocnego kleju (choć jego siła bywa różna w zależności od producenta naklejki). Nie jest zaś żadną tajemnicą, że im klej jest cieplejszy, tym mniejszą posiada spoistość i tym mniejszą przyczepność zapewnia naklejce. Dlatego też przymierzając się do usuwania dowolnego rodzaju naklejek z szyby samochodowej, warto zacząć od rozgrzania samej szyby, szczególnie w tym miejscu, w którym niechciana naklejka została umieszczona. W zależności od pory roku, okoliczności i możliwości, istnieją dwie metody rozgrzewania szyby:

  • naturalna – na naszej szerokości geograficznej stosowana wyłącznie latem i polegająca na wystawieniu szyby na działanie promieni słonecznych. Wystarcz że zaparkujecie w pełnym słońcu w upalny dzień i już po godzinie-dwóch szyba będzie na tyle rozgrzana, że naklejka zejdzie praktycznie sama;
  • ze wspomaganiem – chodzi tu rzecz jasna o wspomaganie przy rozgrzewaniu szyby. Najczęściej w roli wspomagacza występuje zwykła suszarka do włosów, przy pomocy której należy ogrzać miejsce umieszczenia naklejki do mementu, aż szyba będzie wyraźnie ciepła. Pamiętajcie jednak, aby zachować umiar i zdrowy rozsądek. Nie przesadźcie z ogrzewaniem i w żadnym razie nie stosujcie w tym celu opalarek! Zwłaszcza jeśli nie macie w posługiwaniu się nimi niezbędnej wprawy i doświadczenia.

Bez względu na to, jaką metodę wybierzecie, celem jest rozgrzanie szyby w miejscu umieszczenia naklejki i tym samym zmniejszenie spoistości oraz przyczepności kleju. Co dalej?

Krok 2. Zdejmowanie naklejki z szyby samochodowej

Niektórzy co bardziej niecierpliwi kierowcy pomijają krok 1 i od razu przechodzą do 2. Niekiedy przynosi to nawet niezłe rezultaty, my jednak wychodzimy z założenia, że nie ma sobie co zadania utrudniać. Dlatego – jeśli tylko macie taką możliwość – rozgrzejcie najpierw dobrze szybę pod naklejką, a następnie przystąpcie do zdejmowania samej naklejki. W jaki sposób najlepiej się za to zabrać? Wszystko tak naprawdę zależy od sytuacji:

  • jeśli klej stracił wyraźnie na swojej spoistości i przyczepności, a sama naklejka jest mocna i nie rwie się przy każdej próbie odklejenia, wystarczy że cienkim ostrzem podważycie jej róg i powoli z niewielką pomocą tegoż ostrza oderwiecie całość od szyby;
  • może być jednak i tak, że klej nadal trzyma mocno, a stara naklejka straciła swoją dawną wytrzymałość. W takiej sytuacji musicie ją praktycznie zeskrobać z szyby, podwadzając ostrzem przy każdym kolejnym ruchu.
Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Krok 3. Usuwanie resztek naklejki

Jest niemal pewne, że po odklejeniu naklejki na szybie pozostaną jej większe lub mniejsze resztki. Jak sobie z nimi poradzić? Rozwiązania są dwa:

  • możecie użyć cienkiego ostrza do zeskrobania resztek kleju i samej naklejki – to jednak jest dość żmudna czynność i powinniście się na nią decydować tylko w ostateczności;
  • do usunięcia resztek naklejki z szyby samochodowej możecie również użyć benzyny ekstrakcyjnej, alkoholu lub zwykłego zmywacza do paznokci. Wystarczy namoczyć szmatkę i przecierać zabrudzone miejsce do momentu, aż resztki kleju zwyczajnie się rozpuszczą.

Krok 4. Czyszczenie szyby po naklejce

Odklejenie naklejki z szyby samochodowej i usunięcie resztek kleju to jeszcze nie wszystko. Niemal na pewno w miejscu, w którym była naklejka, pozostanie tłusty, rozmazany ślad. To jednak już nie jest żaden problem. Szybę w tym miejscu bardzo łatwo doprowadzicie do stanu idealnego dzięki dobrym płynom do szyb samochodowych. Polecamy szczególnie użycie mocnych płynów SONAX Xtreme NanoPro lub VALVOLINE Glass Cleaner. Oba płyny doskonale radzą sobie z naprawdę trudnymi zabrudzeniami. Dobrym pomysłem jest również użycie płynu TURTLE WAX Glass Cleaner, który również wyróżnia się doskonałą skutecznością czyszczenia wszelkich tłustych śladów.


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.