Artykuły

Jak poznać, że akumulator przestaje działać?

Data:19-01-2016
Nie da się ukryć, że większość kierowców dowiaduje się o konieczności wymiany akumulatora dopiero po fakcie, podczas problemów z rozruchem silnika. Czy istnieje sposób na to, by rozpoznać zbliżający się koniec akumulatora, jeszcze zanim rozruch samochodu nie będzie możliwy?
Czytaj więcej >

Jakie akcesoria przydadzą się w przypadku problemów z akumulatorem?

Data:19-01-2016
Niewiedza względem samochodu potrafi być bardzo kosztowna. Niesprawny akumulator jest tego doskonałym przykładem. Należy uświadomić sobie, że niedziałający akumulator nie zawsze oznacza wyeksploatowanie tego podzespołu i zakup nowej baterii.
Czytaj więcej >

ABS – co to znaczy?

Data:08-01-2016
W sieci krąży błędne przekonanie, że głównym zadaniem systemu ABS jest skrócenie drogi hamowania. Nic z tych rzeczy. ABS został stworzony po to, by w trakcie tego manewru łatwiej było utrzymać kierunek jazdy. ESP to niejako rozwinięcie ABS-u, bo pomaga podczas pokonywania zakrętów, ale dziś nie o tym...
Czytaj więcej >

Akumulatory AGM

Data:29-12-2015
Akumulator jest jednym z elektrochemicznych źródeł zasilania, które zapewnia energię w samochodzie. Urządzenie odpowiada za dostarczenie energii do obwodów elektrycznych, cewki zapłonowej i rozrusznika, co pozwala odpalić silnik i poruszać się pojazdem. Istnieje kilka rodzajów tych urządzeń, a jednymi z najbardziej innowacyjnych są akumulatory AGM.
Czytaj więcej >

Kierowco, masz wybór – niektóre części możesz wymienić sam

Data:21-12-2015
Nie wszystkie czynności obsługowe wymagają specjalistycznego sprzętu czy bogatego doświadczenia i niebanalnych umiejętności. Choć niektóre prace bez wątpienia bardziej opłaca się zlecić serwisowi, to wiele z nich można wykonać samodzielnie. Zestawiliśmy typowe czynności obsługowe, których można podjąć się we własnym garażu.
Czytaj więcej >

Jak założyć tarczę sprzęgła?

Data:10-12-2015
We wszystkich silnikach z tzw. sprzęgłem suchym, tarcza została umieszczona w koszu, który znajduje się między kołem zamachowym a dociskiem sprzęgła. Jeżeli chcecie samodzielnie wymienić tarczę sprzęgła, będziecie musieli najpierw wyjąć silnik lub skrzynię biegów. Operacja taka nie jest konieczna jedynie w przypadku niektórych samochodów, które wyposażone zostały w naprawdę duże silniki.
Czytaj więcej >

Jak dbać o sprzęgło?

Data:10-12-2015
Trwałość sprzęgła w największym stopniu zależy od mocy silnika i umiejętności kierowcy. Tak właśnie, sprawne posługiwanie się pedałem sprzęgła może znacznie wydłużyć żywotność tego podzespołu, w niektórych przypadkach nawet o połowę. Warto zapoznać się z kilkoma zasadami umiejętnego posługiwania się sprzęgłem, które pozwolą odłożyć w czasie multum usterek sprzęgła.
Czytaj więcej >

Jak ocenić stan tarczy sprzęgła?

Data:10-12-2015
Samochody korzystają powszechnie ze sprzęgła suchego, jednotarczowego. Sporych rozmiarów tarcze cierne pozwalają przenosić obrotowy ruch wału korbowego silnika na wałek sprzęgłowy skrzyni biegów. Nadmierne zużycie sprzęgła może unieruchomić auto, dlatego warto kontrolować jego stan. W jaki sposób to robić?
Czytaj więcej >

Jak odpowietrzyć sprzęgło?

Data:10-12-2015
Problemy ze sprzęgłem to bardzo uporczywy kłopot w samochodzie. Na szczęście nie każda awaria sprzęgła wiąże się z jego mechanicznym uszkodzeniem i koniecznością wymiany. Do takich przypadłości należy rozłączenie i brak powrotu pedału sprzęgła po jego wciśnięciu, co świadczy zwykle o tym, że sprzęgło uległo zapowietrzeniu.
Czytaj więcej >

Jak wymienić linkę sprzęgła?

Data:10-12-2015
Linka sprzęgła rzadko zrywa się od razu całkowicie. Jej włókna pękają stopniowo, więc słysząc donośny hałas z okolicy pedału sprzęgła podczas jego wciskania/puszczania należy zastanowić się nad wymianą linki. Co prawda zerwana linka sprzęgła nie oznacza końca podróży, ale znacznie utrudni jazdę, dlatego z wymianą lepiej nie zwlekać.
Czytaj więcej >

Kiedy wymienić okładziny cierne tarczy sprzęgła?

Data:10-12-2015
Okładziny tarczy sprzęgła to typowe części eksploatacyjne, które z czasem ulegają zużyciu. Po pewnym czasie okładzina staje się po prostu zbyt cienka, co może być przyczyną zjawiska tzw. "ślizgania się" sprzęgła. W takim przypadku nie pozostaje Wam nic innego, jak wymienić tarczę sprzęgła lub okładziny. Kiedy dokonać wymiany?
Czytaj więcej >

Jak zdiagnozować usterki sprzęgła?

Data:10-12-2015
Sprzęgło to podstawowy element, który odpowiada za działanie samochodu. Podzespół kontroluje moc silnika, która przekazywana jest na koła pojazdu, napędzające całą jego masę. Dlatego usterka sprzęgła zwykle kończy się całkowitym unieruchomieniem samochodu.
Czytaj więcej >

Czy warto wymieniać sprężyny okresowo?

Data:10-12-2015
W zasadzie niemal każdy kierowca reaguje na to pytanie ze zdziwieniem. Faktem jest jednak, że sprężyna zawieszenia po przebiegu 200 tys. km straci całkiem sporo ze swojej pierwotnej charakterystyki. Dalszy kilometraż będzie jedynie pogarszał jej właściwości i stan, aż sprężyna zupełnie się zużyje. Wymianę sprężyn warto zaplanować po dużym przebiegu, gdy macie zamiar zamontować nowe amortyzatory.
Czytaj więcej >

Jak rozpoznać zużycie sprężyn zawieszenia?

Data:10-12-2015
Kierowcy bardzo często zapominają, że w układzie zawieszenia znajdują się nie tylko amortyzatory, a także inne istotne podzespoły. Zawieszenie składa się także m.in. ze sprężyn, które są typową częścią eksploatacyjną i z czasem ulegają zużyciu. Wielu użytkowników jest tego nieświadoma, a usterki wynikające ze zużycia sprężyn okazują się ogromnym zaskoczeniem. Jak ocenić stopień zużycia sprężyn i kiedy należy je wymienić?
Czytaj więcej >

Jak wymienić sprężyny zawieszenia?

Data:10-12-2015
Proces wymiany sprężyn zawieszenia nie należy do czynności skomplikowanych, jednak wymaga doświadczenia warsztatowego. Niezbędne będą także specjalistyczne narzędzia, które nie każdy posiada w swoim garażu; wymiana wymaga bowiem stosowania odpowiednich narzędzi ściskających. Jeżeli nie posiadacie takich urządzeń, wymianę sprężyn sugerujemy powierzyć mechanikowi.
Czytaj więcej >

Jakie są zalety i wady sprężyn zawieszenia?

Data:10-12-2015
Samochody od bardzo dawna wyposażane są w resory, które na samym początku były po prostu sprężystymi płaskownikami, a następnie elementami pneumatycznymi i hydropneumatycznymi. Bez wątpienia najczęściej stosowanym rozwiązaniem pozostaje jednak sprężyna śrubowa.
Czytaj więcej >

Jakie są typowe uszkodzenia sprężyn zawieszenia?

Data:10-12-2015
Sprężyny zawieszenia to zwykle pierwsze elementy, które poddaje się oględzinom podczas regularnej kontroli układu zawieszenia. Jako ruchome elementy zawieszenia są szczególnie narażone na uszkodzenia, bo nie dość, że muszą się zmagać ze zniszczonymi drogami, to jeszcze często są wystawione na działanie fatalnych warunków atmosferycznych. Jakie są typowe uszkodzenia sprężyn zawieszenia?
Czytaj więcej >

Gdzie znajduje się sonda lambda?

Data:10-12-2015
Sonda lambda to w rzeczywistości czujnik, który mierzy zawartość tlenu w spalinach. Sygnał z sondy trafia do sterownika silnika, który na podstawie otrzymanych danych określa, czy proces spalania przebiega prawidłowo, a ponadto oblicza odpowiednią dawkę paliwa, które następnie trafia do cylindrów.
Czytaj więcej >

Jak często należy wymieniać sondy lambda?

Data:10-12-2015
Gdy Sonda lambda ulegnie awarii, ECU nie będzie otrzymywać danych, jaki jest stosunek powietrza i paliwa w mieszance. Ilość wtryskiwanego paliwa jest niejako pobierana przypadkowo, co powoduje mniej wydajne jego wykorzystanie, a tym samym większe zużycie. Ponadto usterka Sondy Lambda świadczy także o gorszej wydajności katalizatora i w niektórych przypadkach doprowadza do wyższego poziomu emisji szkodliwych składników spalinach.
Czytaj więcej >

Jak sprawdzić czy Sonda Lambda działa poprawnie?

Data:10-12-2015
Najbardziej zauważalnym symptomem tego, że sonda nie działa prawidłowo jest zapalenie się na desce rozdzielczej kontrolki "check engine". Bywa także tak, że sonda wprawdzie działa, lecz przesyła do sterownika błędne wyniki.
Czytaj więcej >
1  Poprzenia  33  34  35  36  37  38  39  40  41  Następna  46