Jak działa System Poboru Opłaty Elektronicznej e-TOLL? Jak wygląda rejestracja i ceny opłat za przejazd?

Data:

Od 1 grudnia na wszystkich płatnych odcinkach dróg w Polsce, zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, zaczyna obowiązywać system e-TOLL. Co koniecznie powinniście o nim wiedzieć?

System Poboru Opłaty Elektronicznej KAS (zbudowany, wdrażany, utrzymywany i nadzorowany przez Krajową Administracje Skarbową) o nazwie e-TOLL dla części kierowców stał się systemem obowiązkowym już od 1 października tego (2021) roku. Chodzi tu – w największym skrócie – o kierowców aut o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t. Kierowcy tzw. pojazdów lekkich, a więc o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, z manualnego systemu opłat (opłata wnoszona przy wjeździe na drogę płatną, na bramkach) mogą korzystać jeszcze do 30 listopada. Od 1 grudnia możliwość ta zostanie wyłączona i pozostaną jedynie dwie możliwości – e-TOLL lub e-bilet. Na co warto się więc przygotować?

Czym jest i jak działa nowy System Poboru Opłaty Elektronicznej e-TOLL?

System e-TOLL jest rozwiązaniem mającym zapewnić na objętym nim drogach przejazd w trybie „free flow”, czyli bez konieczności zatrzymywania się na bramkach w celu wniesienia opłaty za przejazd drogą płatną. System ten w obecnej formie obejmuje wyłącznie te drogi płatne, które znajdują się pod zarządem GDDKiA, jednakże został tak pomyślany i skonstruowany, aby z czasem możliwe był przyłączenie do systemu kolejnych odcinków dróg płatnych.

Źródło: https://etoll.gov.pl/

Sam system osadzony jest na rozwiązaniach umożliwiających wyznaczanie aktualnej pozycji pojazdu za pomocą pozycjonowania satelitarnego. Każdy pojazd posiadający odpowiednie urządzenie odbiorczo-nadawcze, po wjechaniu na drogę płatną będzie namierzany przez satelity i w ten sposób określana będzie jego lokalizacja oraz trasa przejazdu. Urządzeniami, które umożliwiają korzystanie z sytemu e-TOLL, są:

 • smartfony – poprzez zainstalowanie w nich odpowiednich aplikacji e-TOLL,
 • urządzenia OBU – niewielkie „skrzynki” podpinane do gniazda zapalniczki,
 • urządzenia ZSL – podpinane na stałe w samochodzie i do niego przyporządkowane.

Stosowną aplikację można bezpłatnie pobrać ze sklepu GooglePlay lub AppStore, zaś oba typy urządzeń – OBU i ZSL – dostępne są w ramach wolnej dystrybucji (każdy sam może wybrać swojego dostawcę). W przypadku urządzeń OBU i ZSL ważne jest jedynie to, aby posiadały one odpowiednią homologację umożliwiającą obsługę systemu e-TOLL.

Jak wygląda rejestracja do systemu e-TOLL?

Rejestracja w systemie poboru opłat e-TOLL jest obowiązkiem dla każdego, kto ma zamiar poruszać się od 1 października 2021 roku drogami płatnymi, a jego pojazd zalicza się do wskazanej wyżej kategorii (dopuszczalna masa całkowita jego pojazdu lub zestawu pojazdów przekracza 3,5 tony). Ustawodawca przewidział 3 sposoby rejestracji w systemie e-TOLL, którymi są:

 1. Rejestracja online – na stronie systemu e-TOLL;
 2. Rejestracja w stacjonarnej sieci Miejsc Obsług Klienta – system e-TOLL posiada własne, stacjonarne placówki obsługi klienta, które częściowo mogą pokrywać się z punktami obsługi klienta wygaszonego już systemu viaTOLL, a częściowo znajdować się będą w zupełnie nowych miejscach (mogą to być np. niektóre stacje benzynowe);
 3. Rejestracja za pośrednictwem wybranego dostawcy kart flotowych.

 Źródło: https://etoll.gov.pl/

W zależności od tego, jaki status posiada kierowca czy też po prostu osoba rejestrująca się w systemie e-TOLL, niezbędny będzie mu nieco inny zestaw dokumentów. Dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej będzie to:

 • dowód osobisty lub paszport,
 • dowód rejestracyjny pojazdu,
 • dokument potwierdzający klasę emisji EURO (akceptowane są określone, powszechnie stosowane świadectwa potwierdzające klasę emisji spalin),
 • pełnomocnictwo, w przypadku gdy rejestracja dokonywana jest na rzecz innej osoby przez osobę trzecią.

Oprócz dokumentów kierowcy (osoby rejestrującej się), ważne są także informacje dotyczące pojazdu, jakim chce się ona poruszać po drogach płatnych w ramach systemu e-TOLL. Na etapie rejestracji w systemie warto mieć przygotowane:

 • numer rejestracyjny,
 • kraj rejestracji pojazdu,
 • określenie dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów,
 • poziom emisji spalin.

Dla osób fizycznych oraz osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą przewidziano także szybką ścieżkę rejestracji poprzez logowanie się profilem zaufanym.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny części samochodowych w naszej ofercie!

Jakie są ceny opłat za przejazd w systemie e-TOLL? Od czego ceny te zależą?

Stawki, jakie przyjdzie nam płacić za poruszanie się płatnymi odcinkami dróg krajowych znajdujących się pod zarządem GDDKiA, zależą od 2 kluczowych wskaźników, którymi są:

 1. Dopuszczalna masa pojazdu lub łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów (chodzi tu np. o samochód osobowy z przyczepą)
 2. Klasa emisji spalin.

Źródło: https://etoll.gov.pl/

Na stronie https://etoll.gov.pl/ciezarowe/system-e-toll/czym-jest-e-toll/klasyfikator-pojazdow/ znajdziecie specjalny klasyfikator pojazdów, który służy do wyliczania stawki opłaty elektronicznej wyrażonej w złotówkach za każdy kilometr przejechany drogami ekspresowymi, autostradami oraz drogami krajowymi. Klasyfikator ten pokazuje również, czy Wasz pojazd podlega obowiązkowi opłat w systemie e-TOLL.


Komentarze

Dziękuję
Czarek
,
18.02.2022
Odpowiedz
Dziękuję! Tego właśnie potrzebowałem, bo już tyle się o tym nasłuchałem z różnych źródeł, przeważnie niesprawdzonych, że sam już się gubiłem w tym wszystkim. A tu wszystko mega przystępniei wyjaśnione i omówione. Pozdrawiam!

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.