Jaki prostownik do akumulatorów samochodowych warto wybrać? Na co uważać podczas zakupu ładowarki?
Jesień to tradycyjnie ta pora roku, w której zainteresowanie prostownikami znacząco rośnie. Kto jeszcze nie posiada własnego prostownika, szuka na rynku urządzenia, które pomoże mu przetrwać zimę. Czym powinniście kierować się podczas takich poszukiwań?

Spadające szybko temperatury przypominają każdemu z nas, że już za progiem czeka najtrudniejsza pora roku dla wszystkich pojazdów silnikowych. Zima to nie tylko śnieg na drogach i lód na szybie, ale też mróz, który znacząco osłabia możliwości naszych akumulatorów. Jeśli do tego dodamy fakt, że akumulatory te i bez tego muszą sobie radzić z jednej strony z bardzo częstym niedoładowaniem – skutek jazdy głównie po mieście, a z drugiej z ogromnym zużyciem prądu – efekt rosnącej liczby odbiorników stosowanych w każdym aucie osobowym, nie może dziwić fakt, że bez wsparcia ze strony prostownika, bateria samochodowa często nie jest w stanie dociągnąć do wiosny. Jeśli więc nie macie jeszcze własnego prostownika lub ładowarki, właśnie teraz jest najlepszy moment na wybór odpowiedniego urządzenia. O czym powinniście pamiętać, wybierając dla siebie taki prostownik?
Prostownik elektroniczny 12 24v 15a rozruch marki Yato
Klasyczne prostowniki walizkowe lub skrzynkowe. Do nich wciąż można mieć zaufanie
Mówiąc „prostownik”, wielu z nas wciąż ma na myśli klasyczne urządzenie w formie niewielkiej walizki lub małej, najczęściej metalowej skrzyneczki służące do ładowania akumulatorów. Urządzenia te bezsprzecznie mają jedną ogromną zaletę – są wykonywane według doskonale znanej i sprawdzonej na przestrzeni wielu lat technologii. Jeśli szukacie dla siebie dobrego prostownika, ale nie dysponujecie szczegółową wiedzą ani na temat tego, jakie powinien spełniać wymagania, ani jakimi możliwościami dysponuje konkretny model, najbezpieczniej będzie trzymać się tradycji i wybrać taki właśnie klasyczny prostownik. Wśród podobnych urządzeń w naszym sklepie znajdziecie m. in.:
- prostownik BNW12/6t 12V/6A amperomierz, zabezpieczenie termiczne, 20 – 60 Ah, marki Elsin – jeden z najtańszych w tej kategorii;
- prostownik BNW12/6ts 12V/6A amperomierz, samoczynny, zabezpieczenie termiczne, 20 – 60 Ah, marki Elsin – nieco droższy, ale oferujący większe możliwości;
- prostownik BNW12/6s 12V/6A amperomierz, samoczynny, 20 – 60 Ah, marki Elsin – kolejny model tego producenta przeznaczony dla niewielkich akumulatorów;
- prostownik BNW6 - 12V/12tp 6 - 12V/12A amperomierz, z regulacją, zabezpieczenie termiczne, 50 – 100 Ah, marki Elsin – to urządzenie poradzi sobie już ze znacznie większymi akumulatorami samochodowymi;
- prostownik elektroniczny 12v 12a 6-200 Ah marki Yato – prostownik do ładowania zarówno niewielkich akumulatorów, jak i baterii samochodowych o naprawdę dużej pojemności.
Jeśli szukacie sprzętu bardziej profesjonalnego, mogącego posłużyć nie tylko Wam samym, ale być może i Waszej rodzinie czy sąsiadom, możecie rozważyć wybór np. prostownika elektronicznego 12 24v 15a rozruch marki Yato. Jest to już naprawdę zaawansowany model prostownika, co potwierdza też jego cena.
Prostownik BNW12/12ts 12V/12A amperomierz, samoczynny z zabezpieczeniem termicznym, 50 – 100 Ah marki Elsin
Niewielkie ładowarki do akumulatora. Jak rozpoznać te dobre, od niewartych zakupu?
Ogromna popularność niewielkich ładowarek akumulatorowych stała się w ostatnich latach przyczyną do nienajlepszej reputacji tego typu urządzeń. Z jakiego powodu? Urządzenia tego typu zdają się być najlepszym wyborem dla przeciętnego kierowcy, który nie dysponuje własnym garażem i nie ma zbyt wiele miejsca na podpinanie wyciągniętego z samochodu akumulatora. Są małe, łatwe w użyciu, proste w obsłudze, a przy tym całkiem skuteczne. Przynajmniej w teorii. W praktyce bowiem na rynku zaraz pojawiło się zatrzęsienie ich tanich wersji, które dostać można bez problemu w każdym większym markecie. Takie ładowarki za kilkadziesiąt złotych posiadają wszystko, oprócz skuteczności. Testy przeprowadzane przez niezależny ekspertów pokazują, że ładowanie głęboko rozładowanego akumulatora z ich pomocą może zająć dobre 2 tygodnie, 14 dni bez przerwy! Akumulator średnio rozładowany będzie wracał dzięki nim do życia zaledwie przez tydzień.
Prostownik, ładowarka do akumulatora CTEK CT5 POWERSPORT
Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku ładowarek oferowanych przez sprawdzonych producentów, w rodzaju marki CTEK. Mogą to być ładowarki następujących modeli:
- prostownik, ładowarka do akumulatora CTEK XC 0.8,
- prostownik, ładowarka do akumulatora CTEK CT5 POWERSPORT,
- prostownik, ładowarka do akumulatora CTEK MXS 5.0 Polar edition,
- prostownik, ładowarka do akumulatora CTEK MXS 10.
Ceny tych ładowarek mieszczą się w przedziale od ok. 200 zł wzwyż. Nie są to więc urządzenia tanie, za to z całą pewnością skuteczne i całkowicie bezpieczne dla Waszych akumulatorów. Ich zakup z całą pewnością wart jest rozważenia.
Urządzenia rozruchowe i startery do akumulatora. W jakich sytuacjach najlepiej pokazują swoje możliwości?
A co w sytuacji, gdy akumulator niespodziewanie odmówił współpracy, a okoliczności uniemożliwiają Wam czekanie, aż zostanie naładowany za pomocą prostownika? W takich przypadkach swoją prawdziwą przydatność pokazują tzw. startery w rodzaju urządzenia rozruchowego „Booster” od NEO Tools. Wystarczy podpiąć je pod rozładowany akumulator, a zgromadzony w nim prąd z łatwością uruchomi nawet zmrożony na kość silnik Diesla. Warunkiem jest jednak to, aby urządzenie to było odpowiednio naładowane. Z tym jednak nie powinniście mieć już żadnych problemów.