Jak bezpiecznie używać podnośnika samochodowego? Instrukcja podnoszenia auta z użyciem podnośnika i podpórek zabezpieczających

Data:

Nie ma nic prostszego, niż unieść samochód na podnośniku, prawda? Tak samo, jak nie ma nic gorszego, niż ulec wypadkowi na skutek niewłaściwego podejścia do podnoszenia auta. Jak temu zapobiec? W jaki sposób należy prawidłowo używać podnośnika i podpórek zabezpieczających?

Praktycznie nie sposób mówić o jakichkolwiek naprawach czy wymianach w obszarze podwozia samochodowego, bez uzyskania dostępu do newralgicznych podzespołów. A dostęp ten można zyskać zasadniczo na dwa sposoby:

  1. Schodząc pod samochód ustawiony nad przeznaczoną do tego konstrukcją (z reguły jest to zwykły, standardowy kanał)
  2. Unieść auto do wysokości umożliwiającej wykonanie konkretnej naprawy lub wymiany.

Ponieważ nie każdy z Was posiada własny garaż, i z pewnością nie w każdym garażu jest też i odpowiedni kanał, w większości przypadków najprostszym sposobem dostania się pod podwozie jest uniesienie samochodu. Jeśli nie korzystacie w tym celu z profesjonalnych warsztatów, jedynym sensownym rozwiązaniem będzie użycie podnośnika, w komplecie z co najmniej jedna podpórką. W jaki sposób powinniście takiego zestawu używać, abyście mogli czuć się bezpiecznie?

Środki bezpieczeństwa niezbędne podczas każdego podnoszenia samochodu. Dlaczego warto je zachowywać?

Zacznijmy od BHP, czyli absolutnego abecadła w temacie podnoszenia samochodu z użyciem ręcznego podnośnika. A abecadłem tym jest przede wszystkim wybór odpowiedniego miejsca. Praca pod uniesionym w górę samochodem bezpieczna jest tylko wówczas, gdy auto ustawione jest na równej i stabilnej nawierzchni. Najlepszym rozwiązaniem jest tu betonowa płyta, bez żadnych żłobień czy zagłębień. Jeśli pracujecie na podjeździe wyłożonym kostką, upewnijcie się, że jej powierzchnia znajduje się w dobrym stanie, a sama kostka została ułożona profesjonalnie. Asfalt nie jest może najlepszym podłożem do tego typu prac, ale jeśli jest równy, za to nie jest rozgrzany, również zapewni Wam odpowiednie warunki.

Druga kwestia to przygotowanie samochodu do uniesienia go na podnośniku. Pamiętać musicie tu o:

  • ustawieniu kół równolegle do samochodu,
  • zaciągnięciu hamulca ręcznego,
  • wrzuceniu pierwszego biegu,
  • włączeniu hamulca postojowego (jeśli taki posiadacie),
  • podstawieniu pod tylne oraz przednie koła klocków zapobiegających przesunięcie się auta w którąkolwiek stronę.

Dopiero tego typ przygotowania pozwalają Wam w pełni bezpiecznie zabrać się za podnoszenie samochodu z użyciem ręcznego podnośnika. Chyba, że jest to podnośnik zupełnie nowy i wcześniej nie używany. Dlaczego?

Testowanie nowych podnośników i podpórek zabezpieczających przed pierwszym użyciem. Czemu to ma służyć?

W przypadku bezpieczeństwa podczas pracy z samochodem, niełatwo jest o przesadę. Taką przesadą z całą pewnością nie będzie też sprawdzenie nowego podnośnika czy podpórek zabezpieczających, zanim zdecydujecie się ich użyć. Nawet jeśli możliwość tego, iż kupiony właśnie podnośnik lub podpórka okażą się wadliwe, jest jak 1:1000, lepiej nie bawić się w obstawianie prawidłowego wyniku. Dlatego zawsze po zakupie nowego podnośnika czy podpórki, sprawdźcie „na sucho” ich działanie. Unieście lekko podnośnik, ustawcie podpórki i wystarczy, że oprzecie się na nich całym swoim ciężarem. Ten prosty test pozwoli wykluczyć niemal w 100% ukryte wady fabryczne. A Was samych przecież nic to nie kosztuje.

Pamiętajcie również o tym, aby zarówno podnośniki, jak i podpórki, dobierać zawsze do samochodu, przy którym będziecie pracować. Liczy się tu przede wszystkim ich udźwig. Jeśli jednak zdecydujecie się np. na podpórki zabezpieczające ROOKS o udźwigu 3t każda, a do tego podnośnik samochodowy z dźwignią marki Yato o tym samym udźwigu, możecie mieć pewność, że poradzą sobie z każdym autem osobowym.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny podnośników samochodowych w naszej ofercie!

Miejsca w samochodzie, które można podeprzeć ręcznym podnośnikiem. Jak je znaleźć?

Mniej doświadczeni kierowcy często mają problem z wyborem miejsca podparcia dla podnośnika samochodowego. Czasem problem ten mają również bardzo doświadczeni kierowcy, jeśli ich auto jest już na tym etapie skorodowania, że trudno w nim znaleźć choć jeden solidny punkt. Pomijając jednak te skrajne przykłady, powinniście wiedzieć, że praktycznie każde auto osobowe posiada fabrycznie przygotowane i często również zaznaczone miejsca, do których należy przystawić podnośnik. Jeśli nie jesteście w stanie sami ich odnaleźć, poszukajcie w internecie. Jest to wiedza dość szeroko dostępna i z ustaleniem położenia tych miejsc w konkretnym modelu nie powinno być większych problemów.

Miejsca w samochodzie, pod które można podłożyć podpórki zabezpieczające. Które z nich zapewnią najlepsze podparcie?

Podniesienie samochodu w górę to jedno, ale praca pod takim autem to drugie. Pamiętajcie, aby unikać pracy przy samochodzie wspartym na samym tylko podnośniku. Coś takiego dobre jest podczas wymiany koła, ale niczego więcej! Aby zejść pod auto, musicie podeprzeć je najpierw na solidnych podporach zabezpieczających. Te zaś muszą być podstawione pod miejsca, które zagwarantują nie tylko pewność podparcia, ale też nie zagrożą żadnym elementom auta. No i liczy się też stabilność samochodu.

Wybierając miejsca do podstawienia podpórek, szukajcie mocowań konstrukcyjnych zawieszenia lub podłużnicy biegnącej wzdłuż samochodu. Mocowania z zasady są elementami niezwykle mocnymi, zaś sama podłużnica również doskonale zniesie tego typu podparcie. Zwłaszcza jeśli dodatkowo rozproszycie siłę nacisku za pomocą zwykłej deski lub drugiej podpórki.


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.