Wielu użytkowników kupuje część danej firmy w sklepie internetowym, dostaje paczkę, a w środku niespodzianka – producent części jest inny, niż ten, którego zamawialiśmy. Mamy więc pudełko firmy X i część firmy Y. Czy oznacza to, że kupiliśmy część podrobioną i sprzedawca nas oszukał? A może to normalne zjawisko na rynku części zamiennych?
Amortyzatory – części, które każdego dnia wymieniają tysiące użytkowników w Polsce. Elementy te odpowiadają za bezpieczeństwo, panowanie nad pojazdem a także za prawidłowe hamowanie – z tego też powodu nie możemy sobie pozwolić, aby były niesprawne. Jakie są objawy zużycia i jak możemy skontrolować ich stan?
Filtry samochodowe to bardzo istotne elementy, odpowiadające w aucie za filtrację poszczególnych czynników. Dzięki nim, samochód działa sprawnie i bez usterek. Przyjrzyjmy się więc filtrom oleju, powietrza, paliwa i kabinowym – zapraszamy do lektury artykułu.
Skraplacz klimatyzacji to część, nazywana również chłodnicą klimatyzacji bądź konsenserem. W większości przypadków wykonany jest z aluminium i montuje się go z przodu auta, tuż przy chłodnicy wody (te dwa elementy są przymocowane do siebie). Podstawową funkcją skraplacza klimatyzacji jest schładzanie czynnika gazowego i przemianę go w ciecz. Skraplacze klimatyzacji pracują w ciężkich warunkach, bowiem w ich obrębie panują wysokie ciśnienia, nawet do 30 bar.
Tematem niniejszego artykułu będą przeguby napędowe i półosie, a więc integralne elementy układu napędowego. Każda półoś zbudowana jest z dwóch przegubów, części te ściśle współpracują ze sobą i sprawiają, że przenoszenie momentu obrotowego na koła samochodu staje się możliwe. Jak zatem są zbudowane przeguby i półosie oraz na jakie usterki powinniśmy być przygotowani?
Akumulator to jedno z dwóch źródeł prądu w każdym aucie z silnikiem spalinowym, po alternatorze. Elementy te pracują naprzemiennie, aby jednak dokładnie scharakteryzować akumulator, należy opisać jego budowę i działanie od początku – zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Zima to specyficzny czas dla kierowców. W tym okresie większość z nas pamięta głównie o wymianie opon na zimowe, wycieraczki schodzą na dalszy plan. Jak jednak pokazuje praktyka, jesień i zima to dwie pory roku, które wymagają od wycieraczek najwięcej. Z kolei poprawna ich praca jest fundamentalna w zakresie bezpieczeństwa – każdy chyba zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczna jest jazda przy kiepskiej widoczności.
Stale zmieniające się ustawodawstwo dotyczące świateł do jazdy dziennej doprowadziły do rozkojarzenia sporej części z kierowców. Warto jednak wiedzieć jak można stosować światła do jazdy dziennej, jakie są ich rodzaje, jakie przepisy regulują ich montaż i czym tak właściwie są. Do tego wszystkiego dochodzi bowiem czynnik bezpieczeństwa, który obojętnie od sytuacji, jest dla kierowców najważniejszy.
Łożysko koła to niezwykle ważny element każdego samochodu, którego stosowanie jest powszechne nie tylko w motoryzacji, ale i w sporej części pojazdów innego typu. Ich rola jest oczywista, natomiast wciąż niewielu kierowców zdaje sobie sprawę ze znaczenia tego elementu. Jakie zatem są zadania łożyska koła? Na jakie usterki łożysk musimy być przygotowani? Jakie są ich rodzaje?
Chłodnica wykorzystywana jest w samochodach w roli wymiennika ciepła, który służy do chłodzenia silnika pojazdu. Ten element jest bardzo istotny we współczesnych samochodach, warto zatem bliżej się mu przyjrzeć. Jak działa, jak jest zbudowana, jakim usterkom ulega? Na tego typu pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Koło zamachowe i dwumasowe to temat, który ostatnimi czasy często pojawia się wśród fanów motoryzacji. U sporej części kierowców diesli termin „koło dwumasowe” wzbudza negatywne odczucia, bo temat kojarzy im się z bardzo wysokimi kosztami napraw. Czym jest zatem koło dwumasowe, a czym koło zamachowe? Jaka jest zasadnicza różnica? Do czego służą te komponenty? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Kiedyś turbosprężarki były wykorzystywane tylko i wyłącznie w sportowych autach. We współczesnych czasach, turbosprężarki w zwykłych samochodach osobowych nikogo nie dziwią – zarówno w przypadku silników diesla, jak i benzynowych. W tym artykule przyjrzymy się zasadom działania turbosprężarki, jak jest zbudowana i jak należy z niej korzystać, aby służyła nam jak najdłużej.
Bardzo ważną, aczkolwiek często niedocenianą częścią w samochodzie jest masowy przepływomierz powietrza. Element ten sprawuje istotną funkcję w systemie tworzenia mieszanki paliwowej, z tego też powodu dzisiaj postaramy się opisać jego działanie i budowę.
Zawieszenie to jeden z najważniejszych układów w każdym aucie, szczególnie ze względu na jego znaczenie dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. To właśnie od niego zależy też w dużej mierze komfort i wygoda. W tym artykule postaramy się scharakteryzować poszczególne elementy zawieszenia i opisać ich najczęstsze usterki.
W dzisiejszych czasach olej silnikowy pełni niezwykle ważną funkcję w każdym samochodzie. Mimo tego, wciąż wielu kierowców nie posiada podstawowych informacji na ten temat. W tym artykule postaramy się wytłumaczyć jakie rodzaje olejów silnikowych znajdują się na rynku, jak należy dobrać olej do swojego auta, co ile należy go wymieniać i w końcu – jakim producentom możemy zaufać.
Układ zapłonowy odpowiada za rozpoczęcie procesu spalania mieszanki paliwowo-powietrznej w cylindrach silnika, w kolejności odpowiadającej danemu położeniu tłoka w poszczególnym cylindrze. Jest to system najczęściej elektroniczny, stosowany w silnikach z zapłonem iskrowym. W tym artykule przyjrzymy się budowie i działaniu układu zapłonowego, a także powiemy, jakie produkty należy wybierać.
Sprzęgło w samochodzie składa się z trzech zasadniczych części: tarczy sprzęgła, docisku oraz łożyska. Wygląd zewnętrzny sugeruje nam, że są to elementy raczej mało skomplikowane, praktyka pokazuje jednak, że jest inaczej. Wielu użytkowników zmaga się z licznymi usterkami sprzęgła bądź jego poszczególnych podzespołów. Co jest warte zaznaczenia, najczęstszą przyczyną usterek sprzęgła jest kierowca, a konkretniej – jego styl jazdy.
Układ rozrządu to jeden z najważniejszych elementów silników spalinowych we współczesnych samochodach. Odpowiada on za umożliwienie dopływu do cylindrów mieszanki paliwowo - powietrznej i usunięcie z nich produktów spalania. Dzięki temu, samochód ma szansę uzyskiwać odpowiednie osiągi.
Wśród wielu kierowców istnieje przekonanie, że silniki Diesla są ekonomiczne i tanie w utrzymaniu. Praktyka może jednak czasem pokazać, że to silniki benzynowe są oszczędniejsze od wysokoprężnych. Dzisiaj przyjrzymy się co może się w nich zepsuć i ile przyjdzie nam za to zapłacić.
W dzisiejszych czasach układy klimatyzacyjne stały się standardem w większości samochodów. Nawet najtańsze i najbardziej ekonomiczne pojazdy są wyposażone w klimatyzację, dlatego dzisiaj postaramy się pokrótce opisać budowę układu klimatyzacji, czynności serwisowe a także najczęstsze usterki.