Samonaprawiające się opony. Czym są i jak działają?

Data:

O samonaprawiających się oponach od dawna marzą zarówno konstruktorzy aut, jak i kierowcy. Pierwsze tego typu rozwiązania wprowadzane były przez wojsko, jednak od jakiegoś czasu można je również znaleźć na rynku cywilnym. Przykładem są opony wykonywane w technologii Seal Inside lub ContiSeal, produkowane przez tak znane marki, jak Continental, Michelin czy Pirelli.

Czemu służą samowulkanizujące się opony?

Różnica pomiędzy rozwiązaniami stosowanymi w wojsku, a tymi obecnymi na rynku cywilnym, wynika przede wszystkim z przyczyn, dla których są one w ogóle wprowadzane. Opony w pojazdach wojskowych narażone są na niezliczone uszkodzenia, które mogą unieruchomić pojazd i tym samym spowodować zagrożenia dla poruszających się nim ludzi. Wprowadzenie samonaprawiających się opono sprawiło, że pojazd może (do pewnego stopnia) poruszać się dalej, a załoga nie musi przeprowadzać ryzykownej naprawy czy wymiany uszkodzonego koła.

W przypadku naszych zwykłych aut osobowych ważna jest nie tyle możliwość ignorowania części uszkodzeń opony, co rezygnacja z konieczności wożenia ze sobą koła zapasowego. Brak koła zapasowego to więcej miejsca w bagażniku, a więcej miejsca a bagażniku to dodatkowa zaleta pozwalająca lepiej zaprezentować się w oczach klienta. Jednak bez względu na przyczyny, wprowadzenie do sprzedaży samowulkanizujących się opon to prawdziwa motoryzacyjna rewolucja.

W jaki sposób opona może sama się naprawić?

Poszczególne technologie zapewniające samoistne naprawianie się opony wciąż jeszcze są na tyle nowe, że stosuje je tylko kilku największych producentów. Co więcej, w technologii tej wykonuje się głównie opony do samochodów klasy premium, a więc posiadające średnicę co najmniej szesnastu cali. Na czym polega ich tajemnica?

Tak zwane samonaprawiające lub samowulkanizujące się opony po wewnętrznej stronie na całej szerokości bieżnika pokryte są warstwą specjalnego polimeru, czyli klejącą, elastyczną masą samouszczelniającą, która nigdy nie traci swoich właściwości. Dzięki jej zastosowaniu opona jest w stanie sama zamknąć wiele rozszczelnień powłoki powstałych na skutek przebicia. Praktycznie nie ma znaczenia, czy ciało obce przebijające oponę utkwi w niej, czy zostanie wyciągnięte. Jeśli zostanie wyciągnięte, polimer samoistnie w jednej chwili wypełnia cały powstały otwór aż do zewnętrznej powierzchni bieżnika. Uszczelnia oponę i pozwala uniknąć jakichkolwiek strat ciśnienia. Proces ten jest niemalże błyskawiczny. Jeśli ciało obce przebijające oponę zostanie w niej (np. gwóźdź, na który najedziemy), polimer oblepia je szczelnie, równie skutecznie zapobiegając utracie ciśnienia w oponie.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Co jest słabą stroną tej technologii?

Czy samowulkanizujące się opony mają jakieś wady? Przede wszystkim należy pamiętać, iż jest to stosunkowo nowa technologia i zapewne z biegiem czasu zostanie znacznie udoskonalona. Obecnie ma ona swoje ograniczenia, takie jak średnica otworu, który jest w stanie uszczelnić (max 6 mm). Wykonane z jej użyciem opony są poza tym nieco cięższe niż opony standardowe, a ich cena jest o ok. 20% wyższa. Czyż jednak nie wydają się być tego warte?


Komentarze

ciekawostka
Arti
,
06.02.2019
Odpowiedz
Interesujące, samodbające o siebie opony xd poczekajmy a zobaczymy jak w dłuższym czasie sie będą spisywały
coraz nowsze technologie
Stanisław
,
28.01.2019
Odpowiedz
Technologia jeszcze nie raz nas zaskoczy. A takie samowulkanizujące się opony działają m.in. dzięki mieszance gumowej, która zaraz się łączy po przebiciu. Jest to technologia Selfseal. Cenowo różnica nieduża, taka opona nie wpływa też niekorzystnie na prowadzenie pojazdu więc warto kupić.
ciekawa oferta
janek
,
02.01.2019
Odpowiedz
Nie wiedziałem, że takie opony są coraz bardziej popularne. Hmmm, może od nowego sezonu się warto nimi zainteresować, skoro są tylko 20% droższe.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.