Do czego służy guma w sprayu? Jak z jej pomocą przemalować felgi w swoim aucie?

Data:

Kolorowe felgi to jeden z ciekawszych sposobów na tuning optyczny samochodu. Jeśli kolor został umiejętnie dobrany, może nadać autu niepowtarzalnego charakteru i mocno uatrakcyjnić jego wygląd. A gdybyśmy do tego mogli zmieniać kolor felg na życzenie, choćby i codziennie? Możemy. Wszystko dzięki tzw. gumie w sprayu, czyli preparatom, które nie tylko malują, ale i chronią nasze felgi przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Czym jest i jak działa guma w sprayu?

Guma w sprayu to specjalny środek zabezpieczająco-dekoracyjny, który po naniesieniu tworzy na powierzchni powłokę kauczukową o różnej twardości i dowolnej barwie. Dzięki gumie w sprayu możliwa jest zmiana koloru i zabezpieczenie praktycznie dowolnego elementu samochodu. Najczęściej preparat ten stosuje się do felg, jednak również dobrze można nim zmienić barwę zderzaków czy spoilera.

Oczywiście zmiana wyglądu to nie wszystko, co osiągniemy dzięki gumie w sprayu. Jej wyjątkową zaletą jest również to, iż chroni ona pomalowane elementy przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, a zimą m. in. przed zalegającą na jezdni i poboczach solą. A które elementy możemy nią pomalować? Wspominane felgi, zderzaki i spoilery to najczęstsze przykłady, ale w rzeczywistości może to być równie dobrze powierzchnia metalowa, z tworzywa sztucznego, a nawet ze szkła.

Jaki preparat do malowania felg wybrać?

Decydując się na zmianę koloru felg, musimy przede wszystkim wybrać odpowiedni preparat. I tu już powstają pierwsze problemy. Jak pokazuje praktyka, różnice pomiędzy poszczególnymi, dostępnymi na rynku preparatami są dość spore i nie zawsze widoczne tylko i wyłącznie na podstawie ceny. Uzyskiwana za ich pomocą powłoka, mając dokładnie tę samą barwę i odcień, może mieć różną twardość i wytrzymałość. Dobór konkretnego preparatu powinniśmy uzależnić więc nie tylko od jego marki, ale i od naszych oczekiwań. Jeśli planujemy typowo weekendową zmianę koloru felg, powinniśmy wybrać środek, który zapewni nam dość miękką i łatwo ściągalną powłokę. Nie jest ona wprawdzie trwała, za to można ją szybko i bez najmniejszych problemów usunąć. Jeśli jednak zamierzamy zmienić barwę felg na dłużej, warto byłoby zainwestować w preparat dający trwałą i twardą powłokę. Taka powłoka powinna utrzymać się nawet 2-3 miesiące bez większych uszczerbków, jednak jej zdejmowania może nastręczyć już pewnych trudności.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Jak malować felgi gumą w sprayu?

Malowanie felg przy pomocy gumy w sprayu jest niezwykle proste. Jeśli producent nie zamieścił szczegółowej instrukcji, należy każdą felgę pokryć kilkoma warstwami preparatu, robiąc 5-10 minutowe przerwy pomiędzy kolejnymi warstwami. Pamiętajmy, że jedna puszka sprayu o pojemności 0,4 l wystarczy na pomalowanie jednej szesnastocalowej felgi, więc obliczając koszt takiej inwestycji, musimy pomnożyć cenę preparatu razy cztery.

Felgi dla wygody malujemy na odkręconych kołach, bez konieczności zabezpieczania samych opon. Nawet jeśli malujemy felgi na mocno jaskrawy kolor, nie musimy się przejmować tym, że zamalujemy opony. Po wyschnięciu ostatniej warstwy wystarczy ostrożnie zdjąć powłokę, która utworzyła się na oponie, pozostawiając nienaruszoną felgę.


Komentarze

Dla młodych
Quba
,
04.02.2019
Odpowiedz
Myślę, że super opcja dla ludzi młodych, którzy mają swoje pierwsze samochody za "za dwa tysiące" i chcą małym kosztem coś zrobić oryginalnego z swoim samochodem. Fajna zabawa kolorami, wyróżnić się można na pewno!

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.