Czyszczenie i pielęgnacja skórzanej tapicerki samochodowej z użyciem mydła glicerynowego

    

Skórzana tapicerka to marzenie każdego kierowcy. Dlatego jeśli już wejdziemy w posiadania auta, które takową posiada, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby zachować jej doskonały wygląd i niepowtarzalne właściwości jak najdłużej. Kluczowa jest tu właściwa pielęgnacja i konserwacja skórzanej tapicerki, koniecznie przy pomocy środków specjalnie do niej przeznaczonych. Choć czasem warto zrobić pewne małe odstępstwa od tej zasady.

Wady i zalety skórzanej tapicerki

Nie ma lepszego materiału na tapicerkę samochodowa niż naturalna skóra. Materiał ten nad wszystkimi tworzywami sztucznymi góruje pod każdym względem – zarówno estetycznym, jak i funkcjonalnym. Dobrze wykonana skórzana tapicerka zapewnia piękny wygląd wnętrza całego samochodu i doskonały komfort podróży. Dzieje się tak dzięki właściwościom skóry naturalnej, która – ze względu na porowatą powierzchnię – jest materiałem oddychającym i wchłaniającym pot. Niestety, te same cechy skóry naturalnej sprawiają, iż jest ona podatna na zabrudzenia i spowodowane nimi uszkodzenia. Wchłania wilgoć i ludzki pot zawierający duże ilości soli, która szkodzi skórze. W jej porach zbierają się drobinki pyłów, które sprawiają, że wierzchnia warstwa skóry zaczyna się ścierać, co może doprowadzić do jej całkowitego przetarcia.

Czyszczenie, pielęgnacja i konserwacja skóry

Aby zabezpieczyć skórzaną tapicerkę przed uszkodzeniami wynikającymi z jej codziennego używania, należy ją regularnie czyścić, pielęgnować i poddawać konserwacji. Na rynku obecnych jest mnóstwo środków dedykowanych tapicerce samochodowej z naturalnej skóry, dzięki czemu każdy kierowca ma możliwość wyboru takieto produktu, który najlepiej spełnia jego oczekiwania tak pod względem jakości i skuteczności, jak i pod względem ceny. Bez względu na konkretny wybór, należy pamiętać, iż skórzaną tapicerkę powinniśmy czyścić i konserwować co 2-3 miesiące, używając środków czyszczących, nawilżających oraz zawierających filtry UV. Używanie produktów, które nie są przeznaczone stricte do skórzanej tapicerki, jest w większości przypadków dość ryzykowne. Jednak istnieją pewne ciekawe wyjątki.

Mydło glicerynowe do skórzanej tapicerki

Jednym ze środków, który warto wypróbować (przy zachowaniu pewnej ostrożności) na każdej skórzanej tapicerce, jest mydło glicerynowe. Mydło to używane jest powszechnie do czyszczenia i pielęgnacji siodeł, które bywają nie mniej brudne i eksploatowane, jak fotele w naszych samochodach.

Czyszczenie tapicerki z pomocą mydła glicerynowego jest niezwykle proste, wystarczy do tego ciepła woda, niezbyt szorstka gąbka i samo mydło. Tapicerkę należy najpierw przetrzeć samą wodą, a następnie nanieść niewielką ilość mydła i dokładnie wyczyścić. Mydło glicerynowe doskonale usuwa zdecydowaną większość zabrudzeń i przebarwień, zarówno z ciemnej, jak i z jasnej skóry. Świetnie radzi sobie nawet ze śladami po dżinsach. Co więcej, mydło to natłuszcza i odżywia skórę, a na jej powierzchni pozostawia cieniutką warstwę ochronną. Jego cena jest przy tym naprawdę atrakcyjna. Ponieważ jednak nie jest to produkt przeznaczony do tapicerki samochodowej, przed użyciem go należy dla pewności sprawdzić działanie mydła glicerynowego na mniej widocznym fragmencie fotela.