Kiedy i jakiego prostownika powinniśmy używać?

, W kategorii Elektryka
    

Choć dla wielu może się to wydawać wręcz niewiarygodne, najczęściej występującą awarią powodującą unieruchomienie samochodu jest awaria akumulatora. Najczęstszą przyczyną awarii akumulatora jest z kolei jego ciągłe niedoładowanie. Wniosek? Dobry prostownik to podstawa.

Skąd biorą się rosnące problemy z akumulatorami?

Akumulatory to jedne z tych części samochodowych, którym w ostatnich latach stawia się największe wymagania i które poddawane są rosnącym wciąż obciążeniom. Kiedyś sprawa była o wiele prostsza. Samochody stanowiły znacznie mniej skomplikowane i jednocześnie dużo mniej prądożerne konstrukcje. Prostsza była też obsługa samych baterii. Teraz jednak, gdy technika motoryzacyjna rozwinęła się tak mocno w dość krótkim czasie, akumulatory przestały wytrzymywać narzucone tempo. W efekcie musimy poświęcić im znaczenie więcej uwagi. Jednym ze sposobów dbania o akumulator jest regularne doładowywanie go za pomocą prostownika.

Dlaczego warto korzystać z prostownika?

Zasada pomagająca określić to, czy powinniśmy korzystać z ładowarki, jest bardzo prosta. Jeśli korzystamy z samochodu często, podróżujemy na długich trasach, pokonując dziennie setki kilometrów, najprawdopodobniej nie będziemy musieli korzystać z prostownika regularnie, a może i wcale (choć nadal warto posiadać go tak na wszelki wypadek). Jeśli jednak poruszamy się głównie po mieście, dojeżdżając do pracy i z powrotem, lub korzystamy z auta sporadycznie (np. tylko w weekendy), prostownik będzie nam niezbędnie potrzebny. Pamiętajmy, że nowoczesne auta to prawdziwe prądożerne potwory. Ilość instalowanej w nich zaawansowanej elektroniki sprawia, że pobierają prąd nawet stojąc z wyłączonym silnikiem w garażu.

Kiedy powinniśmy używać prostownika?

Wszystko oczywiście zależy od potrzeb samochodu. Jeśli korzystamy z auta intensywnie lub bardzo intensywnie, być może ładowarka przyda się wyłącznie w sytuacjach kryzysowych (np. podczas wyjątkowo mroźnej zimy). Jeśli jednak auto stanowi dla nas jedynie sposób na dojazd do niezbyt oddalonego miejsca pracy lub jako środek transportu na weekendowe wypady, prawdopodobnie będziemy musieli podpinać akumulator do prostownika znacznie częściej. Z całą pewnością, bez względu na sposób użytkowania auta, warto solidnie podładować baterię raz w roku, tuż przed zimą.

Jakiego prostownika powinniśmy używać?

Wbrew temu, co mogą twierdzić niektórzy sprzedawcy, rodzaj ładowarki wcale nie jest bez znaczenia. Oczywiście, jeśli chodzi o małolitrażowe samochody miejskie z silnikiem benzynowym, to przy braku lepszego sprzętu możemy użyć najprostszych, tanich prostowników przy zachowaniu pewnej ostrożności. Jednak wraz z wzrostem mocy silnika i skomplikowaniem zainstalowanych w nim systemów, rosną też wymagania wobec ładowarki. Najbezpieczniej jest więc zaopatrzyć się w prostownik znanej i sprawdzonej marki z kablami o odpowiednio dużej grubości przewodu miedzianego oraz odpowiednim zabezpieczeniem. Pamiętajmy również, że na cenę i jakość prostownika nie wpływa poziom prądu ładowania, ale elektronika. Im lepszej jest jakości, tym wyższa cena, ale też bezpieczeństwo korzystania z danego urządzenia.


    

Dodaj swój komentarz