-10% NA UKŁAD HAMULCOWY! ODBIERZ KOD

Do końca promocji pozostało:

7
7
0
0
3
3
6
6
3
3
4
4
Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Jak prawidłowo dbać o akumulator? Jak przygotować go do kolejnego sezonu?

Gdy po pierwszej mroźnej nocy nasz samochód nie chce odpalić, zwykle momentalnie diagnozujemy przyczynę. Winny jest akumulator, który nagle postanowił złośliwie odmówić współpracy. Czy jednak na pewno jest to wina baterii, a nie nas samych? Co zrobiliśmy, aby nie zawiódł nas w takiej właśnie chwili? Jak przygotowaliśmy go do szczególnie wymagającego sezonu zimowego?

Jak prawidłowo dbać o akumulator? Jak przygotować go do kolejnego sezonu?

Najważniejsze to pamiętać o akumulatorze

Doświadczenie pokazuje, że najtrudniejszą rzeczą w eksploatacji i konserwacji akumulatorów jest pamięć o tym, iż urządzenia te – nawet jeśli są określane mianem całkowicie bezobsługowych – wymagają naszej regularnej troski. Troska ta przejawiać się powinna w wielu różnych aspektach. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, iż poziom naładowania akumulatora zależy w głównym stopniu od tego, jak, gdzie oraz ile jeździmy. Jeśli pokonujemy głównie długie trasy i jeśli robimy to choćby w miarę często, nie musimy obawiać się o niski poziom naładowania akumulatora. Jeśli jednak poruszamy się głównie w obrębie miasta lub jedynie okazyjnie korzystamy z samochodu, możemy być w 100% pewni, że nasz akumulator nieustannie balansuje na granicy rozładowania. Zimą, kiedy dochodzi do tego niska temperatura i zwiększony pobór prądu, bateria zwyczajnie nie wytrzymuje i pada. Jak temu zapobiec?

Uzupełnianie poziomu elektrolitu

Rodzaj środków zaradczych zależy w dużym stopniu od rodzaju akumulatora. W przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych, powinniśmy wyrobić w sobie nawyk regularnego sprawdzania poziomu elektrolitu. Przed zimą jest to wręcz obowiązkowe. Elektrolit, składający się z wody i kwasu solnego, z czasem potrafi się ulatniać. Woda odparowuje, ucieka przez szczeliny i poziom elektrolitu opada, odsłaniając przy tym ołowiane wkłady. Wystarczy odkręcić korki i obejrzeć każdą celę w baterii, by przekonać się o tym, ile wody odparowało. Jeśli ołów w którejś z nich zaczyna wystawać ponad powierzchnię elektrolitu, musimy niezwłocznie uzupełnić ilość wody. Oczywiście dolewany jedynie wodę destylowaną. Należy przy tym zachować pewną ostrożność, gdyż kwas wchodzący w skład elektrolitu jest substancją żrącą.

Wodę najlepiej dolewać za pomocą dużej strzykawki zakończonej krótkim wężykiem. Dolewanie prosto z butelki może być kłopotliwe.

Obowiązkowe doładowywanie akumulatorów

W przypadku akumulatorów bezobsługowych nie musimy, a wręcz nie powinniśmy zaglądać do wnętrza baterii. Akumulatory takie nie posiadają korków, jak akumulatory kwasowo-ołowiowe, lub są one odpowiednio zabezpieczone przed odkręceniem. We wnętrzu takiego akumulatora znajduje się specjalny żel, który nie odparowuje, dlatego też nie musi być uzupełniany. Jednak bez względu na to, że jest to akumulator bezobsługowy, powinniśmy go nadal – zwłaszcza przed zimą – doładować. W tym celu używamy specjalnej ładowarki, zwanej prostownikiem.

Aby doładować akumulator, powinniśmy podpiąć go pod dobrej jakości prostownik (dobrze jeśli będzie posiadał bezpiecznik zewnętrzy lub zabezpieczenie elektroniczne) odpowiadający potrzebom naszej baterii. Akumulator powinniśmy doładować maksymalnie do pełna. W ten sposób nie tylko przedłużymy jego żywotność, ale i zapobiegniemy utracie pojemności.

Popularne z kategorii Akumulator

Akumulator YUASA YBX5053
294,00 zł
5.0 (40 ocen)
Akumulator BOSCH 0 092 S40 050
341,00 zł
4.9 (82 ocen)
Akumulator YUASA YBX7005
457,00 zł
5.0 (40 ocen)
Akumulator YUASA YBX5335
470,00 zł
5.0 (40 ocen)
Akumulator JENOX 075624
323,00 zł
0 (0 ocen)
Akumulator JENOX 074624
327,00 zł
0 (0 ocen)
Akumulator w sklepie iParts.pl
Chcesz zobaczyć wszystkie produkty z kategorii: Akumulator pasujące do Twojego samochodu lub poszukujesz produktu konkretnego producenta?
Sprawdź wszystkie z: Akumulator
Redakcja iParts.pl składa się ze specjalistów branży automotive z dużym doświadczeniem w sprzedaży części samochodowych. Dla nas to nie tylko praca, ale również pasja, którą pielęgnujemy na co dzień. Staramy się publikować najciekawsze porady, które mogą okazać się przydatne naszym Klientom.
3 komentarze
Zgadzam się z autorem - warto doładowywać akumulator.
o każdy element samochodu należy dbać, a w szczególności akumulator! zawsze w gotowości mam prostownik w ziemie, aby w razie W użyć. Nie jestem specjalnym fanem doładowywania baterii itp.
Podstawowe informacje czesto zapominamy. Takimi są te dotyczace akumulatora, dlatego super, że są takie artykuły.

Powiązane artykuły

 Wymiana/Odłączanie akumulatora w samochodzie hybrydowym

Wymiana akumulatora w samochodzie hybrydowym. Czy jest to równie proste, jak w zwykłym aucie?

Jeśli ktoś z Was sądzi, że wymiana akumulatora w samochodzie hybrydowym to bułka z masłem, to dobrze sądzi. Problem w tym, że tę konkretną bułkę trzeba będzie przygotowywać znacznie dłużej i zdecydowanie więcej się przy tym napocić. Dlaczego?

czytaj więcej >
Ranking akumulatorów samochodowych – top 7 najchętniej kupowanych w 2022

Ranking akumulatorów samochodowych iParts.pl. Top 7 najciekawszych i najchętniej kupowanych baterii przełomu 2022 i 2023 roku

Koniec roku to dobry moment na podsumowania i rankingi. Tym razem przygotowaliśmy dla Was ranking najciekawszych i najchętniej wybieranych akumulatorów samochodowych w 2022 roku. Czy znajdziecie wśród nich model, którego sami właśnie używacie?

czytaj więcej >
Odwrotnie podłączony akumulator. Jakie są skutki pomyłki?

Jakie są, a jakie mogą być skutki odwrotnego podłączenia akumulatora? Czym grozi odwrócenie polaryzacji zasilania w samochodzie?

Wśród kierowców i właścicieli aut co rusz dochodzi do sytuacji z gatunku „niewiarygodne, ale prawdziwe”. Przykładów na to jest wiele, jak choćby regularnie powtarzające się pomyłki przy podłączaniu akumulatora. Co się stanie, gdy ktoś ten akumulator podłączy na odwrót?

czytaj więcej >
Data ważności akumulatora. Jak odczytać i czy ma znaczenie?

Data ważności akumulatora. Jak należy ją odczytywać i dlaczego? Czy data produkcji akumulatora powinna mieć znaczenie?

Co wspólnego mają ze sobą cena akumulatora oraz data jego produkcji? Liczne przykłady pokazują nam, że bardzo wiele. Nie dajcie się zwieść niezwykłym okazjom i markowym akumulatorom w zaskakująco niskiej cenie. Te zwykle mają gdzieś ukryty, bardzo ostry haczyk.

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze