Czujniki elektryczne w iParts.pl

Współczesne samochody wyposażone są w bardzo dużą liczbę czujników. Czujniki przetwarzają mierzone wielkości wejściowe w sygnały elektryczne, które często okazują się niezbędne sterownikom silnika oraz układom bezpieczeństwa i komfortu jazdy do realizacji funkcji sterowania i regulacji.

Pojęcie czujnik jest synonimem słów miernik i sonda. Czujniki przetwarzają fizyczne lub chemiczne wielkości przy uwzględnieniu zakłóceń.

Zastosowanie czujników w samochodzie

Czujniki i elementy wykonawcze tworzą interfejs między samochodem oraz jego układami a elektronicznym sterownikiem jako urządzeniem przetwarzającym. Z reguły układ dopasowania sygnału zapewnia dopasowanie sygnału czujnika do postaci wymaganej przez sterownik. Układy dopasowania sygnałów, odpowiednie do określonych czujników i dostosowane do poszczególnych układów pojazdu, są produkowane zwykle w zintegrowanej formie w wielu odmianach. Stanowią one bardzo istotne i wartościowe uzupełnienie samochodu.

Sonda lambda

Sonda lambda podaje do układu sterowania odpowiednie informacje o zawartości tlenu w spalinach, dzięki czemu możliwe jest automatyczne korygowanie składu mieszanki paliwowo-powietrznej i optymalizacja efektywności pracy jednostki napędowej. Awaria sondy przekłada się na wzrost zużycia paliwa i spadek mocy silnika.

Czujnik ABS

Czujnik ABS to system zapobiegający blokowaniu kół przy hamowaniu, który odpowiada za pomiar prędkości obrotowej koła. Sterownik ABS wychwytuje różnice prędkości obrotowych kół i dostosowuje prawidłową siłę hamującą na każdym kole, aby zapewnić bezpieczny, pozbawiony poślizgu, proces hamowania. Uszkodzony czujnik ABS powoduje dezaktywację lub zaburzenie pracy systemów bezpieczeństwa ABS/ASR/ESP.

Czujnik poziomu paliwa

Czujnik poziomu paliwa znajduje się w baku i ma za zadanie kontrolować stan paliwa w zbiorniku.
Awarię czujnika poziomu paliwa można zdiagnozować po wyświetlaniu się na desce rozdzielczej zerowego stanu paliwa. Przyczynami usterki czujnika mogą być wewnętrzne zwarcia, przerwy przewodów, uszkodzenia mechaniczne, a także uszkodzenia samego pływaka.

Czujnik położenia wału korbowego

Czujnik położenia wału korbowego umieszczany jest na wale silnika, przy kole zamachowym. Przekazuje on informacje do układu sterowania zapłonem o aktualnej pozycji wału korbowego oraz prędkości z jaką się on obraca. Na podstawie jego wskazań dobierana jest charakterystyka zapłonu, kąt wyprzedzenia i przebieg wtrysku paliwa. Uszkodzony czujnik położenia wału korbowego praktycznie uniemożliwia komfortową i bezpieczną eksploatację pojazdu.

Powiązane kategorie produktowe

Pozostałe czujniki znajdujące się w samochodzie

W naszej ofercie znajdziecie także pozostałe czujniki, które znajdują się w samochodzie. Są to m.in. czujnik spalania stukowego, czujnik LPG, czujnik ciśnienia, czujnik poziomu płynu chłodzącego oraz wiele innych istotnych czujników samochodowych.

Sklep motoryzacyjny iParts.pl posiada bardzo bogatą ofertę czujników. Szeroka gama produktów skierowana jest do większości popularnych modeli samochodów i pochodzi wyłącznie od renomowanych producentów cenionych na całym świecie – m.in. Bosch, Vemo, Lucas Electrical, Meat & Doria, Facet, Metzger, Era oraz Delphi.

Wszystkie oferowane przez nas czujniki są fabrycznie nowe, posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy) i spełniają wszelkie europejskie normy produkcyjne.

Jeśli szukasz nowych czujników do swojego samochodu to dobrze trafiłeś. Wybierz markę samochodu z przedstawionego wyżej zestawienia, następnie model, rocznik i na końcu - wersję silnikową.

iParts.pl - Kontakt iParts.pl - Zalety

Nie narażaj swojego pojazdu na potencjalne uszkodzenia. Zamów w iParts.pl nowe czujniki samochodowe z dostawą do domu i ciesz się bezpieczną oraz komfortową jazdą.