Czujniki układów elektrycznych samochodu

Czujniki elektryczne samochodoweWspółczesne samochody wyposażone są w bardzo dużą liczbę czujników. Czujniki przetwarzają mierzone wielkości wejściowe w sygnały elektryczne, które często okazują się niezbędne sterownikom silnika oraz układom bezpieczeństwa i komfortu jazdy do realizacji funkcji sterowania i regulacji.

Pojęcie czujnik jest synonimem słów miernik i sonda. Czujniki przetwarzają fizyczne lub chemiczne wielkości przy uwzględnieniu zakłóceń.

Zastosowanie czujników w samochodzie

Czujniki i elementy wykonawcze tworzą interfejs między samochodem oraz jego układami a elektronicznym sterownikiem jako urządzeniem przetwarzającym. Z reguły układ dopasowania sygnału zapewnia dopasowanie sygnału czujnika do postaci wymaganej przez sterownik. Układy dopasowania sygnałów, odpowiednie do określonych czujników i dostosowane do poszczególnych układów pojazdu, są produkowane zwykle w zintegrowanej formie w wielu odmianach. Stanowią one bardzo istotne i wartościowe uzupełnienie samochodu.

Sonda lambda

Sonda lambda podaje do układu sterowania odpowiednie informacje o zawartości tlenu w spalinach, dzięki czemu możliwe jest automatyczne korygowanie składu mieszanki paliwowo-powietrznej i optymalizacja efektywności pracy jednostki napędowej. Awaria sondy przekłada się na wzrost zużycia paliwa i spadek mocy silnika.

Czujnik ABS

Czujnik ABS to system zapobiegający blokowaniu kół przy hamowaniu, który odpowiada za pomiar prędkości obrotowej koła. Sterownik ABS wychwytuje różnice prędkości obrotowych kół i dostosowuje prawidłową siłę hamującą na każdym kole, aby zapewnić bezpieczny, pozbawiony poślizgu, proces hamowania. Uszkodzony czujnik ABS powoduje dezaktywację lub zaburzenie pracy systemów bezpieczeństwa ABS/ASR/ESP.

Czujnik poziomu paliwa

Czujnik poziomu paliwa znajduje się w baku i ma za zadanie kontrolować stan paliwa w zbiorniku.
Awarię czujnika poziomu paliwa można zdiagnozować po wyświetlaniu się na desce rozdzielczej zerowego stanu paliwa. Przyczynami usterki czujnika mogą być wewnętrzne zwarcia, przerwy przewodów, uszkodzenia mechaniczne, a także uszkodzenia samego pływaka.

Czujnik położenia wału korbowego

Czujnik położenia wału korbowego umieszczany jest na wale silnika, przy kole zamachowym. Przekazuje on informacje do układu sterowania zapłonem o aktualnej pozycji wału korbowego oraz prędkości z jaką się on obraca. Na podstawie jego wskazań dobierana jest charakterystyka zapłonu, kąt wyprzedzenia i przebieg wtrysku paliwa. Uszkodzony czujnik położenia wału korbowego praktycznie uniemożliwia komfortową i bezpieczną eksploatację pojazdu.

Powiązane kategorie produktowe

Pozostałe czujniki znajdujące się w samochodzie

W naszej ofercie znajdziecie także pozostałe czujniki, które znajdują się w samochodzie. Są to m.in. czujnik spalania stukowego, czujnik LPG, czujnik ciśnienia, czujnik poziomu płynu chłodzącego oraz wiele innych istotnych czujników samochodowych.

Sklep motoryzacyjny iParts.pl posiada bardzo bogatą ofertę czujników. Szeroka gama produktów skierowana jest do większości popularnych modeli samochodów i pochodzi wyłącznie od renomowanych producentów cenionych na całym świecie – m.in. Bosch, Vemo, Lucas Electrical, Meat & Doria, Facet, Metzger, Era oraz Delphi.

Wszystkie oferowane przez nas czujniki są fabrycznie nowe, posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy) i spełniają wszelkie europejskie normy produkcyjne.

Jeśli szukasz nowych czujników do swojego samochodu to dobrze trafiłeś. Wybierz markę samochodu z przedstawionego wyżej zestawienia, następnie model, rocznik i na końcu - wersję silnikową.

Nie narażaj swojego pojazdu na potencjalne uszkodzenia. Zamów w iParts.pl nowe czujniki samochodowe z dostawą do domu i ciesz się bezpieczną oraz komfortową jazdą.

Polecane akcesoria do układu elektrycznego:

Najpopularniejsi producenci

Czujniki BOSCH
Czujniki FEBI BILSTEIN
Czujniki HELLA
Czujniki DELPHI
Czujniki ERA
Czujniki MAXGEAR
Czujniki TOPRAN
Czujniki VALEO
Czujniki MEAT & DORIA

FAQ

Jak diagnozować usterkę czujników w samochodzie?

Czujniki są elementami układu elektrycznego w naszym samochodzie. Dzięki temu ich wszelkie awarie lub uszkodzenia są stosunkowo proste do zdiagnozowania. Nowoczesne samochody same informują kierowcę o wszelkich problemach lub błędnych informacjach pochodzących z czujników. Przeważnie są to jednak tylko podstawowe informacje, natomiast więcej precyzyjnych wiadomości na temat awarii uzyskamy podłączając nasz samochód do odpowiedniego komputera diagnostycznego.

Jakie czujniki najczęściej ulegają awarii?

Do najbardziej awaryjnych czujników w samochodach należą te, które narażone są na działania zewnętrzne. Są to głównie czujniki prędkości obrotowej kół, czujniki wału korbowego, wałka, a także sonda lambda. Uszkodzenie każdego z nich jest stosunkowo proste do zdiagnozowania i naprawy, a jednocześnie są bardzo ważne w funkcjonowaniu całego samochodu więc warto zadbać o ich sprawność.

Dlaczego czujniki są tak ważne dla prawidłowego działania naszego samochodu?

Czujniki pomagają w optymalizacji oraz zarządzaniu różnymi funkcjami samochodu. Czujniki prędkości obrotowej koła są kluczowe dla takich systemów jak ASR czy ESP, sonda lambda ma wpływ na spalanie, czujnik poziomu paliwa informuje nas kiedy udać się na stację paliw. Każdy z tych podzespołów spełnia określone zadania, które często mają wpływ nie tylko na nasz komfort, ale również na bezpieczeństwo.

Jak dobrać odpowiedni czujnik do swojego samochodu?

Do prawidłowego działania systemów znajdujących się w naszym samochodzie potrzebne są w pełni sprawne czujniki. Jeśli pojawią się jakiekolwiek błędy w odczycie parametrów może dojść do uszkodzenia danego układu lub jego całkowitego wyłączenia. Aby dobrać właściwy czujnik polegajmy na numerze seryjnym oryginalnej części oraz korzystajmy z produktów renomowanych marek, które są w stanie zagwarantować nam dobrą jakość swoich części.

Jakie objawy daje uszkodzony czujnik wału korbowego?

Awaria czujnika położenia wału korbowego objawia się często nierównomierną pracą silnika, falowaniem obrotów, zwłaszcza na biegu jałowym, a także gaśnięciem silnika i utrudnionym jego uruchomieniem w momencie, kiedy jednostka napędowa jest rozgrzana. Kierowca często jest informowany o awarii za pomocą kontrolki check engine znajdującej się na desce rozdzielczej pojazdu.

Jakie są ceny czujników elektrycznych do samochodów?

Ceny czujników zależne są od ich rodzaju, producenta oraz silnika, do jakiego zostały przeznaczone. Obecnie w ofercie naszego sklepu internetowego można znaleźć czujniki do wielu popularnych samochodów, a ich ceny mieszczą się w szerokim zakresie od 15 do blisko 520 zł.