Samochodowe sterowniki elektryczne

Każdy nowoczesny samochód posiada na pokładzie komputer, jednak jest to zupełnie inne urządzenie od tego, którym posługujemy się na co dzień. Jeszcze nie tak dawno, gdy pojawiał się problem z działaniem któregoś z układów lub systemów auta, do akcji wkraczał wysmarowany olejem silnikowym mechanik, zaglądający w każdy zakamarek pojazdu. Dziś podpinane jest urządzenie diagnostyczne, odczytujące pamięć błędów samochodu. Umożliwiają to samochodowe sterowniki elektryczne.

Sterowniki w samochodzie

Komputery samochodowe to najczęściej małe skrzynki w postaci sterowników, które, jak zwykłe komputery, posiadają procesor, pamięć wewnętrzną i dedykowane oprogramowanie. Sterowniki w samochodzie pełnią różne funkcje i odpowiadają za działanie najważniejszych systemów pojazdu (m.in. za temperaturę wnętrza, niską emisję substancji szkodliwych, hamowanie, pracę silnika, itd.).

Samochodowe sterowniki elektryczne, jak i cała technologia komputerowa, pojawiły się w światowej motoryzacji pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku. Jednym z głównych powodów wprowadzania takich rozwiązań stały się coraz bardziej restrykcyjne przepisy związane z emisją spalin zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych. Nowe przepisy regulowały nowe wartości graniczne, które stały się nieosiągalne dla wykorzystywanej wówczas technologie. Producenci zostali tym samym zmuszeni do szukania nowych rozwiązań, czego efektem stała się zaawansowana elektronika samochodowa. Dzięki niej możliwe jest obecnie sprawne sterowanie systemami wtryskowymi wraz z regulowanym katalizatorem, w który wyposażane były początkowo jedynie auta wyższej klasy, później średniego segmentu, a następnie trafiły do małych pojazdów miejskich. Samochodowe sterowniki elektryczne to również realny wpływ na bezpieczeństwo jazdy poprzez m.in. systemy zapobiegające blokowaniu kół (ABS), które zapewniają pełną kontrolę nad pojazdem podczas gwałtownego hamowania.

Elektronika samochodowa w silniku

Obecnie w praktycznie wszystkich nowoczesnych autach to komputer steruje kluczowymi funkcjami jednostki napędowej (m.in. wtryskiem paliwa, zapłonem, turbodoładowaniem, składem spalin, ilością zasysanego powietrza, itd.). O wszystkich tych parametrach samochodowe sterowniki elektryczne informują układ czuwający na prawidłową pracą jednostki napędowej. Na ich podstawie obliczana jest ilość paliwa oraz przekazywane są informacje do układu zapłonowego, aby uzyskać optymalne wartości mocy i emisji spalin. Sterowniki w samochodzie to dzisiaj także standard w obsłudze automatycznych skrzyń biegów. Pozwala to na zmniejszenie obciążeń części mechanicznych przekładni, płynniejszą zmianę biegów, a także na wybieranie przez kierowcę odpowiedniego trybu pracy układu napędowego od jazdy ekonomicznej, po tryb stricte sportowy.

Popularni producenci elektroniki samochodowej

  • Febi Bilstein
  • Hella
  • SWAG
  • Topran
  • Bosch
  • Magneti Marelli
  • Pierburg
  • Metzger

W ofercie sklepu iParts.pl znajdują się tanie sterowniki obsługujące wszystkie najważniejsze systemy samochodowe. Aby wybrać właściwy element, skorzystać z naszej wyszukiwarki, podając markę, model, rocznik oraz wersję silnikową samochodu.

Elektronika samochodowa w iParts.pl to sprawdzone rozwiązania, najwyższa jakość wykonania oraz godna zaufania marka. Nasze produkty zapewniają najlepszą relację ceny do jakości. Gwarantujemy fachową pomoc techniczną oraz natychmiastową realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Sterowniki BOSCH
Sterowniki SIDAT
Sterowniki MEAT & DORIA
Sterowniki HOFFER
Sterowniki ESEN SKV
Sterowniki ERA
Sterowniki MAGNETI MARELLI
Sterowniki MAXGEAR
Sterowniki METZGER