Czujniki poziomu paliwa

Czujnik poziomu paliwaZadaniem czujnika poziomu paliwa jest informowanie kierowcy o aktualnym stanie benzyny lub oleju napędowego w baku. W nowszych samochodach osobowych czujnik poziomu paliwa obsługiwany jest komputerowo, jednak w starszych typach pojazdów był to ręczny mechanizm, opierający się o działanie pływaka, który porusza się po dwóch drutach oporowych, a jego położenie jest odzwierciedlone na desce rozdzielczej, na kontrolce poziomu paliwa.

Uszkodzenie czujnika poziomu paliwa powoduje podawanie błędnych informacji dotyczącej aktualnej ilości paliwa na desce rozdzielczej pojazdu lub też doprowadza do zaprzestania wyświetlania tej informacji. Naprawa czujnika poziomu paliwa w wielu przypadkach jest nieopłacalna, dlatego w przypadku uszkodzenia tej części najkorzystniej będzie ją wymienić na nową.

Zasada działania czujnika poziomu paliwa

Czujniki poziomu paliwa w samochodzie posiada dwa podstawowe typy. Jeden jest wykorzystywany w starszych modelach pojazdów i opiera się na działaniu pływaka, natomiast w nowszych pojazdach ilość paliwa w baku wyznaczana jest przez czujnik obsługiwany komputerowo. To drugie rozwiązanie jest oczywiście bardziej wydajne i niezawodne. Czujnik ten jest elementem bardzo trwałym, więc nie grozi nam jego awaria lub błąd odczytu ilości paliwa. Informacje te trafiają do komputera samochodu, a ten wyświetla informację o stanie paliwa na desce rozdzielczej. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest również dokładne i dynamiczne przeliczanie dystansu, który możemy pokonać na pozostałej w zbiorniku ilości paliwa.

Czujnik poziomu paliwa montowany w starszych samochodach ilość paliwa w baku odczytuje dzięki pozycji pływaka. Pływak, jest to element unoszący się na powierzchni paliwa i poruszający się po drutach oporowych. Jego położenie ma wpływ na wskaźnik poziomu paliwa znajdujący się na desce rozdzielczej. Sygnał pochodzący z tego urządzenia nie jest w większości wypadków obrabiany komputerowo więc uniemożliwia on odczyt i wyświetlenie kierowcy dodatkowych parametrów z tym związanych.

Objawy oraz przyczyny usterek czujnika poziomu paliwa

Głównymi powodami usterek czujnika poziomu paliwa opartego o działanie pływaka może być jego zawieszenie na prowadnicach po których się to porusza. Dzieje się to w sytuacjach, kiedy paliwo przez dłuższy czas utrzymuje się na jednym poziomie, np. jeśli pojazd długo stoi. Problemy pojawiają się również w wypadku znacznych zanieczyszczeń znajdujących się w zbiorniku.

Do podstawowych objawów uszkodzenia czujnika poziomu paliwa w samochodzie można zaliczyć błędne wskazania ilości paliwa oraz problemy z prawidłowym działaniem silnika, jego przyduszanie lub gaśnięcie i kłopoty z uruchomieniem.

Usuwanie usterki czujnika poziomu paliwa

Najskuteczniejszym sposobem na usunięcie usterki czujnika poziomu paliwa jest wymiana go na nowy element. Znajduje się on w zbiorniku paliwa, jest często połączone z pompą i filtrem, które również się tam znajdują. Jego wymiana nie należy do skomplikowanych, a dostępność części tego typu jest bardzo duża. Zawsze możemy posiłkować się takimi rozwiązaniami jak czujnik poziomu paliwa regulowany, który może znaleźć zastosowanie w wielu różnych modelach samochodów. Tani czujnik poziomu paliwa również nie jest złą alternatywą, ponieważ samo urządzenie ma bardzo prostą budowę i chodzi o to, by był nowy oraz wolny od zanieczyszczeń, ponieważ tylko wtedy jego wskazania będą prawidłowe.

Popularni producenci czujników poziomu paliwa

  • Valeo
  • Bosch
  • Delphi
  • Febi
  • SWAG
  • Topran

Sklep internetowy iParts.pl oferuje swoim klientom części pochodzące od renomowanych i sprawdzonych producentów. Dzięki temu każdy z dostarczanych produktów oferuje klientom pewne oraz bezpieczne prowadzenie i zadowolenie z każdej podróży.

Zachęcamy do sprawdzenia szczegółowej oferty naszego sklepu internetowego. Znajdziesz tam szeroki wybór czujników poziomu paliwa dedykowanych do różnych modeli samochodów, a także uniwersalnych rozwiązań. Przypominamy, że przy zakupach powyżej 399 zł klientom przysługuje darmowa wysyłka.

Najpopularniejsi producenci

Czujnik poziomu paliwa SIDAT
Czujnik poziomu paliwa MEAT & DORIA
Czujnik poziomu paliwa HOFFER
Czujnik poziomu paliwa PIERBURG
Czujnik poziomu paliwa CONTINENTAL/VDO
Czujnik poziomu paliwa BOSCH
Czujnik poziomu paliwa LUCAS
Czujnik poziomu paliwa VEMO
Czujnik poziomu paliwa VALEO

FAQ

Jaka jest cena czujnika poziomu paliwa?

Ceny czujników paliwa są do siebie bardzo zbliżone. Wiele zależy od ich budowy oraz rodzaju pompy, do której są przeznaczone. Przeciętny czujnik poziomu paliwa kosztuje w granicach 10 do 30 zł.

Gdzie jest czujnik poziomu paliwa?

Czujnik poziomu paliwa znajdziemy w zbiorniku. Ma on bardzo prostą budowę, jego najważniejszym elementem jest pływak, który unosi się na powierzchni paliwa. Na bazie jego położenia mierzona jest ilość paliwa, wyświetlana na liczniku naszego pojazdu.

Jak sprawdzić czujnik poziomu paliwa?

Aby dostać się do czujnika poziomu paliwa jesteśmy zmuszeni do wyjęcia pompy paliwa ze zbiornika. Po jej odłączeniu i wyjęciu będziemy mogli swobodnie dostać się do samego czujnika. Jest on połączony z pompą, więc musimy delikatnie wyjmować cały zespół.

Jak wymienić czujnik poziomu paliwa?

Do wymiany czujnika poziomu paliwa konieczne jest wyjęcie pompy paliwa, która znajduje się w górnej części zbiornika. Jej wyjęcie umożliwi nam pełną ingerencję w układ. Pływak ma charakterystyczną budowę, a sama wymiana nie jest zbyt skomplikowana, jednak powinna zostać wykonana bardzo starannie i precyzyjnie.

Jak działa czujnik poziomu paliwa?

Czujnik poziomu paliwa składa się z pływaka oraz ramienia pływaka. Pływak unosi się na powierzchni paliwa znajdującego się w zbiorniku, a układ elektryczny stale odczytuje jego poziom, jednocześnie podając tą informację do komputera.

Jakie są objawy uszkodzenia czujnika poziomu paliwa?

Najczęściej spotykanym objawem problemów z czujnikiem poziomu paliwa jest błędne wskazanie na liczniku dotyczące ilości paliwa w naszym zbiorniku.