Czujnik MAP Sensor. Co to jest, do czego służy i jakie są objawy jego uszkodzenia?

Data:
W kategorii Czujniki

Czujniki MAP zaczęły się ostatnio cieszyć zaskakująco dużą popularnością. Coraz więcej osób zgłasza się do nas z pytaniami o MAP Sensor, choć nie każdy jest w pełni świadom roli i znaczenia, jakie czujniki te pełnią w nowoczesnych samochodach. Jak to więc w rzeczywistości wygląda? Czym jest i do czego służy MAP Sensor? W jaki sposób może dojść do jego awarii i po czym usterkę tę można rozpoznać?

Czym jest MAP Sensor?

Nazwa MAP Sensor to skrót od Manifold Absolute Pressure Sensor, co należałoby przetłumaczyć jako „czujnik ciśnienia bezwzględnego w kolektorze dolotowym”. Jest to jeden z wielu czujników otaczających nowoczesne jednostki napędowe całą siecią informacyjną, z której to sieci do sterownika płyną setki, a być może nawet i tysiące informacji o aktualnym stanie poszczególnych części, podzespołów, a także o warunkach ich pracy. MAP Sensor pełni w tej sieci niepoślednią rolę czujnika mierzącego ciśnienie powietrza w kolektorze dolotowym, którą to rolę przejął ok. 20 lat temu od używanych wcześniej czujników podciśnienia i nadciśnienia. Co udało się w ten sposób osiągnąć?

Czujnik MAP Sensor jest urządzeniem znacznie bardziej czułym niż czujniki podciśnienia i nadciśnienia, a przy tym pozwala określać panujące w kolektorze ciśnienie powietrza ze znacząco większą precyzją. Czujnik MAP jest bowiem w stanie określić ciśnienie w kolektorze niezależnie od ciśnienia atmosferycznego panującego na zewnątrz, co jest kluczem do zapewnienia silnikowi odpowiednich warunków pracy.

Do czego służy MAP Sensor i jaki jest jego wpływ na pracę silnika?

Czujnik MAP Sensor, o czym wspomnieliśmy już wcześniej, służy do pomiaru ciśnienia powietrza w kolektorze dolotowym jednostki napędowej. Jakie znaczenie mają uzyskiwane przez niego pomiary? Są to dana niezwykle ważne dla pracy silnika kierowanej przez sterownik. To właśnie do sterownika trafiają informacje z czujnika MAP i to na ich podstawie sterownik ustala parametry pracy jednostki napędowej. Wartości ciśnienia zmierzone przez MAP Sensor przekładają się na to, jaką dawkę paliwa sterownik poleci dostarczyć do komory spalania. Dawka ta musi być dobrana zgodnie z zapisanym w pamięci komputera przelicznikiem, który uwzględnia m. in.:

  • ciśnienie powietrza przepływającego przez kolektor dolotowy (wartość mierzona przez czujnik MAP),
  • poziom obciążenia jednostki napędowej.

Jakiekolwiek nieprawidłowości w obliczeniu właściwej proporcji powietrza i paliwa dla uzyskania odpowiedniej w danym momencie mieszanki paliwowo-powietrznej oznaczają, że silnik przestaje pracować prawidłowo. Stąd też czujnik MAP jest jednym z tych elementów, które mają istotny wpływ na działanie jednostki napędowej. Świadomi tego kierowcy i mechanicy często w przypadku nierównej pracy silnika podejrzewają m. in. uszkodzenie czujnika MAP. A ponieważ jest to część dosyć tania i łatwo wymienialna, wielu z nich decyduje się na jego wymianę tak na wszelki wypadek. W jakich sytuacjach warto się na coś takiego zdecydować?

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny czujników w naszej ofercie!

Co może uszkodzić czujnik MAP i w jaki sposób objawia się jego awaria?

Największą wadą czujnika MAP jest jego wrażliwość na zanieczyszczenia. W przypadku całkowicie szczelnych układów dolotowych oraz dobrych, prawidłowo wymienianych filtrów powietrza nie stanowi to żadnego problemu, jednak wystarczy drobna nieszczelność, niechlujna wymiana filtra powietrza czy inne nieprawidłowości w eksploatacji i konserwacji tego układu, by sensor MAP uległ uszkodzeniu na skutek zabrudzenia.

Jego wrażliwość na zanieczyszczenia często daje się we znaki właścicielom starych i mocno sfatygowanych samochodów, w których stan kolektorów dolotowych pozostawia wiele do życzenia. Jakiego problemy zaczynają się wówczas pojawiać?

Dość typowymi, choć nie zawsze oczywistymi efektami uszkodzenia czujnika MAP Sensor, są:

  • szarpania silnika podczas przyśpieszania,
  • nagłe spadki mocy,
  • zwiększone zużycie paliwa,
  • gaśnięcie silnika pracującego na wolnych obrotach,
  • tzw. falowanie obrotów na biegu jałowym,
  • zapalanie się kontrolki check engine.

Każdy z powyższych objawów powinien Was skłonić do sprawdzenia stanu czujnika MAP, a w razie potrzeby do jego wymiany. Odpowiedni MAP Sensor każdy z Was znajdzie na iParts.pl, gdzie w razie potrzeby możecie w każdej chwili zasięgnąć porady jednego z naszych ekspertów.


Komentarze

Czy to możliwe
Lancer
,
27.09.2021
Odpowiedz
Czy to możliwe że przez uszkodzony czujnik nie pompuje mi turbo ? Ciśnienie doladowania 0.00 ;(((
Map-sensor
Adam
,
17.09.2021
Odpowiedz
Zastanawia mnie inna sprawa. Jeżdżę starym samochodem i nie wszystkie części idzie kupić. Czy taki czujnik idze zastosować z młodszych samochodów.
suer objaśnienie
kris
,
21.12.2020
Odpowiedz
super opisane,autko mi gaśnie po chwili postoju ,wymieniłem juz przepływomierz i czujnik temperatury dolotu.Teraz jeszcze mapsensor i powinno być oki .Szkoda że od tego nie zaczołem bo oszczędił bym pieniążki
Świetny opis
Rav Zet
,
16.11.2020
Odpowiedz
Oddałem auto do mechanika i dostałem informację że właśnie Teb czujnik padł. Z ciekawości czytań co robi i jakie problemy powoduje... Natrafiłem na ten opis. Świetny. Pozdrawiam autorów.
czujnik MAP sensor
Staszek
,
22.10.2020
Odpowiedz
Potwierdzam, że strona iparts.pl nieustannie mnie zaskakuje. To nie tylko bogato wyposażony sklep motoryzacyjny, ale i doskonałe źródło wiedzy. Chociażby powyższy artykuł na temat czujnika MAP napisany prostym językiem i zawierający bardzo konkretne informacje.
Map Sensor
Michał
,
30.08.2020
Odpowiedz
Rzeczywiście niewiele osób wie czym jest i do czego służy Map Sensor, a wielu mechaników nie potrafi sprawdzić poprawności jego działania. Czujniki MAP zawodzą ponieważ są zatkane, zanieczyszczone czy po prostu uszkodzone. Jeśli wiec zauważymy opisane w tekście objawy uszkodzenia czujnika warto go wymienić na nowy – koszt nie jest duży, a sporo może zmienić.
czujnik map-sensor
Witek
,
28.07.2020
Odpowiedz
Jak widać tak niewielki czujnik, a pełni tak ważną rolę. Przekonałem się sam, gdy jakiś czas temu silnik w moim samochodzie zaczął chodzić nierówno. Od razu pierwszym podejrzeniem mechanika był uszkodzony czujnik MAP, który faktycznie uległ awarii i trzeba było go wymienić. Super artykuły, dla osób interesujących się motoryzacją, można się dużo dowiedzieć

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.