Klakson samochodowy

Klakson samochodowy to element obowiązkowy i niezbędny w wyposażeniu każdego pojazdu, który pozwala na ostrzeganie innych użytkowników ruchu drogowego. Niegdyś miał postać niewielkiej trąbki i pompki w kształcie gruszki. Dziś klakson samochodowy to wiele bardziej złożone i zaawansowane technicznie urządzenie elektryczne.

Sygnał dźwiękowy w samochodzie

Na początku historii światowej motoryzacji sygnał dźwiękowy miał postać rogu lub trąbki, które to zakończone były charakterystyczną gruszką wypełnioną powietrzem. Po jej naciśnięciu z rogu lub trąbki wydobywał się odpowiednio głośny dźwięk. Był to pierwszy ręczny klakson samochodowy montowany najczęściej na ramie konstrukcyjnej auta. Stad wziął się m.in. znany symbol w kształcie trąbki umieszczony na znaku drogowym B29 oznaczającym zakaz używania sygnałów dźwiękowych. Dziś sygnał samochodowy to klaksony w pełni elektryczne, choć również wymagające użycia pewnej siły ludzkich rąk.

Sygnał samochodowy

Obecnie sygnałów dźwiękowych wolno używać wyłącznie w celu zwrócenia uwagi innych uczestników ruchu drogowego (np. w sytuacji, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że nie zdają sobie sprawy z faktu, że zbliża się do nich pojazd). Używanie sygnału dźwiękowego jest zalecane podczas wykonywania manewru wyprzedzania i omijania w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza (np. we mgle) poza obszarem zabudowanym. Sygnał dźwiękowy jest zakazany na obszarze zabudowanym, chyba że istnieje konieczność w związku z bezpośrednim zagrożeniem, a także nie może być nadużywany lub wykorzystywany niezgodnie z przeznaczeniem (art. 29 Ustawy Prawo o ruchu drogowym). Przepisy mówią wyraźnie, że pojazd powinien być wyposażony w sygnał akustyczny o jednolitym tonie. Sygnał samochodowy o tonie zmieniającym się w czasie jest zarezerwowany wyłącznie do użytku pojazdów uprzywilejowanych (m.in. straż pożarna, pogotowie ratunkowe, policja), które prowadzą akcję ratunkową, interwencji lub w podobnych okolicznościach.

Zgodnie z przepisami o ruchu drogowym używanie klaksonu w mieście (teren zabudowany) jest co do zasady zabronione. Wszyscy kierowcy, którzy w ten sposób chcą zamanifestować swoje niezadowolenie czy też ponaglić innych kierowców, popełniają wykroczenie drogowe. Taryfikator mandatów przewiduje za takie wykroczenie mandat w wysokości 100 zł.

Popularni producenci klaksonu samochodowego

  • Bosch
  • Febi Bilstein
  • Topran
  • Vemo
  • Metzger
  • Meyle

Jeżeli interesuje Cię tani klakson do samochodu, sklep iParts.pl to właściwy wybór! Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund klakson, którego szukasz.

Klakson samochodowy w iParts.pl to najlepsza relacja ceny do jakości produktu. Współpracujemy wyłącznie ze sprawdzonymi i godnymi zaufania kontrahentami. Wszystkie części są fabrycznie nowe i posiadają gwarancję producenta. Zapewniamy profesjonalna obsługę, najniższe ceny oraz natychmiastową realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Klakson - sygnał dźwiękowy BOSCH
Klakson - sygnał dźwiękowy VEMO
Klakson - sygnał dźwiękowy DPA
Klakson - sygnał dźwiękowy JP GROUP
Klakson - sygnał dźwiękowy TOPRAN
Klakson - sygnał dźwiękowy HELLA
Klakson - sygnał dźwiękowy MEYLE
Klakson - sygnał dźwiękowy HERTH+BUSS ELPARTS
Klakson - sygnał dźwiękowy RIDEX