Dowiedz się więcej o alternatorze samochodowym

alternator samochodowy

Alternator stanowi element podstawowego wyposażenia wszystkich współcześnie produkowanych samochodów, posiadających silniki spalinowe. Wynaleziony pod koniec XIX wieku jest dziś nieodłącznym urządzeniem odpowiadającym za prawidłową pracę najważniejszych systemów samochodu. Najlepszej jakości alternatory samochodowe znajdziesz wyłącznie w ofercie naszego sklepu internetowego. Sprawdź!

Alternator w samochodzie

Pierwszy alternator, czyli prądnicę prądu przemiennego, skonstruował i opatentował w 1891 roku Nikola Tesla. Miał on zastąpić prądnicę prądu stałego, jednak nie stało się to z dnia na dzień. Proces ten potrwał do lat 60. XX wieku, kiedy to drastycznie zwiększyło się zapotrzebowanie pojazdów na energię elektryczną. Alternator został wówczas doceniony ze względu na swą niską masę całkowitą oraz zdolność do wytwarzania prądu już przy niewielkiej prędkości obrotowej wirnika.

Sposób działania alternatora

Jego głównym zadaniem jest ładowanie akumulatora, który jest niezbędny do prawidłowego rozruchu pojazdu. Alternator w samochodzie zbudowany jest z wielu zależnych od siebie elementów. Jednym z nich jest nieruchomy stojan, stworzony z izolowanej, najczęściej metalowej ramki z uzwojeniami. Wirnik stanowi elektromagnes, który zasilany jest za pośrednictwem pierścieni ślizgowych oraz specjalnych szczoteczek. Oprócz tego, alternator samochodowy wyposażony jest również w regulator napięcia, który monitoruje napięcie akumulatora. W momencie, gdy wartości napięcia akumulatora są zbyt niskie, wówczas prąd wzbudny, którego maksymalna wartość może wynosić 2 ampery, zwiększa się, w celu uregulowania prawidłowego napięcia. Co sprawia, że prąd przemienny zmienia się w prąd stały? Służą do tego są specjalne diody, wykorzystywane do budowy tzw. mostków.

Typowe usterki alternatora w samochodzie

Jakie są najczęstsze usterki alternatora samochodowego? Przede wszystkim zużywające się szczotki oraz łożyska. Zużyte szczotki lub łożyska w alternatorach uniemożliwiają ich prawidłową oraz wydajną pracę. Ponadto często zdarza się, że uszkodzone zostają regulatory napięcia mostka diodowego, dochodzi wówczas do zwarcia wirnika lub przepalenia się uzwojenia. Oczywistą przesłanką zepsutego alternatora jest paląca się na desce rozdzielczej kontrolka, informująca o problemie z ładowaniem akumulatora. Oznacza ona, że napięcie przekazywane do baterii samochodowej jest niewłaściwe. Zbyt niskie napięcie spowoduje szybkie rozładowanie akumulatora, a jego żywotność drastycznie zmaleje. Oznaką uszkodzenia alternatora może być również wadliwe działanie podzespołów układu elektrycznego w samochodzie.

Co należy zrobić w takim przypadku? Okazuje się, że nie zawsze konieczna jest wymiana alternatora na nowy, a wystarczy oddać tę część do regeneracji. Pamiętajmy jednak, aby przy decyzji o regeneracji alternatora korzystać ze sprawdzonych serwisów samochodowych, które wyposażone są w specjalistyczny sprzęt i doświadczoną załogę.

Popularni producenci alternatorów

  • Bosch
  • Valeo
  • Denso
  • Mapco
  • Hella
  • Magneti Marelli
  • Lauber
  • Delco Remy
  • Vemo

Aby zapewnić swojemu auto odpowiednie ładowanie akumulatora oraz poprawne działanie podzespołów układu elektrycznego, wybierz najodpowiedniejszy alternator z oferty iParts.pl, wpisując w wyszukiwarkę markę swojego samochodu, jego model oraz wersję jednostki napędowej. Gwarantujemy, że znajdziesz właściwe urządzenie w doskonałej relacji jakości do ceny.

Powiązane kategorie produktowe

Sklep iParts.pl to największy wybór światowej klasy alternatorów w przystępnej cenie. Wszystkie nasze urządzenia są fabrycznie nowe i posiadają 12 lub 24-miesięczną gwarancję producenta. Zapewniamy darmową dostawę przy zamówieniach o wartości min. 399 zł brutto.

Najpopularniejsi producenci

Alternator BOSCH
Alternator ELSTOCK
Alternator LUCAS
Alternator DRI
Alternator BV PSH
Alternator LUCAS ELECTRICAL
Alternator VALEO
Alternator MAGNETI MARELLI
Alternator EUROTEC