Dowiedz się więcej o alternatorze samochodowym

alternator samochodowy

Alternator stanowi element podstawowego wyposażenia wszystkich współcześnie produkowanych samochodów, posiadających silniki spalinowe. Wynaleziony pod koniec XIX wieku jest dziś nieodłącznym urządzeniem odpowiadającym za prawidłową pracę najważniejszych systemów samochodu. Najlepszej jakości alternatory samochodowe znajdziesz wyłącznie w ofercie naszego sklepu internetowego. Sprawdź!

Alternator w samochodzie

Pierwszy alternator, czyli prądnicę prądu przemiennego, skonstruował i opatentował w 1891 roku Nikola Tesla. Miał on zastąpić prądnicę prądu stałego, jednak nie stało się to z dnia na dzień. Proces ten potrwał do lat 60. XX wieku, kiedy to drastycznie zwiększyło się zapotrzebowanie pojazdów na energię elektryczną. Alternator został wówczas doceniony ze względu na swą niską masę całkowitą oraz zdolność do wytwarzania prądu już przy niewielkiej prędkości obrotowej wirnika.

Sposób działania alternatora

Jego głównym zadaniem jest ładowanie akumulatora, który jest niezbędny do prawidłowego rozruchu pojazdu. Alternator w samochodzie zbudowany jest z wielu zależnych od siebie elementów. Jednym z nich jest nieruchomy stojan, stworzony z izolowanej, najczęściej metalowej ramki z uzwojeniami. Wirnik stanowi elektromagnes, który zasilany jest za pośrednictwem pierścieni ślizgowych oraz specjalnych szczoteczek. Oprócz tego, alternator samochodowy wyposażony jest również w regulator napięcia, który monitoruje napięcie akumulatora. W momencie, gdy wartości napięcia akumulatora są zbyt niskie, wówczas prąd wzbudny, którego maksymalna wartość może wynosić 2 ampery, zwiększa się, w celu uregulowania prawidłowego napięcia. Co sprawia, że prąd przemienny zmienia się w prąd stały? Służą do tego są specjalne diody, wykorzystywane do budowy tzw. mostków.

Typowe usterki alternatora w samochodzie

Jakie są najczęstsze usterki alternatora samochodowego? Przede wszystkim zużywające się szczotki oraz łożyska. Zużyte szczotki lub łożyska w alternatorach uniemożliwiają ich prawidłową oraz wydajną pracę. Ponadto często zdarza się, że uszkodzone zostają regulatory napięcia mostka diodowego, dochodzi wówczas do zwarcia wirnika lub przepalenia się uzwojenia. Oczywistą przesłanką zepsutego alternatora jest paląca się na desce rozdzielczej kontrolka, informująca o problemie z ładowaniem akumulatora. Oznacza ona, że napięcie przekazywane do baterii samochodowej jest niewłaściwe. Zbyt niskie napięcie spowoduje szybkie rozładowanie akumulatora, a jego żywotność drastycznie zmaleje. Oznaką uszkodzenia alternatora może być również wadliwe działanie podzespołów układu elektrycznego w samochodzie.

Co należy zrobić w takim przypadku? Okazuje się, że nie zawsze konieczna jest wymiana alternatora na nowy, a wystarczy oddać tę część do regeneracji. Pamiętajmy jednak, aby przy decyzji o regeneracji alternatora korzystać ze sprawdzonych serwisów samochodowych, które wyposażone są w specjalistyczny sprzęt i doświadczoną załogę.

Popularni producenci alternatorów

  • Bosch
  • Valeo
  • Denso
  • Mapco
  • Hella
  • Magneti Marelli
  • Lauber
  • Delco Remy
  • Vemo

Aby zapewnić swojemu auto odpowiednie ładowanie akumulatora oraz poprawne działanie podzespołów układu elektrycznego, wybierz najodpowiedniejszy alternator z oferty iParts.pl, wpisując w wyszukiwarkę markę swojego samochodu, jego model oraz wersję jednostki napędowej. Gwarantujemy, że znajdziesz właściwe urządzenie w doskonałej relacji jakości do ceny.

Powiązane kategorie produktowe

Sklep iParts.pl to największy wybór światowej klasy alternatorów w przystępnej cenie. Wszystkie nasze urządzenia są fabrycznie nowe i posiadają 12 lub 24-miesięczną gwarancję producenta. Zapewniamy darmową dostawę przy zamówieniach o wartości min. 399 zł brutto.

Najpopularniejsi producenci

Alternator BV PSH
Alternator ELSTOCK
Alternator DRI
Alternator TMI
Alternator VALEO
Alternator LUCAS
Alternator LUCAS ELECTRICAL
Alternator AS-PL

FAQ

Jaki alternator wybrać?

Podczas wyboru alternatora należy się kierować się jego masą, która powinna być jak najmniejsza. Ponadto alternator powinien dysponować również dużym zakresem prędkości obrotowej, być bezobsługowy, a wymiary alternatora powinny pozwalać na jego swobodny montaż w komorze silnika.

Kupując alternator warto wybierać urządzenie, które pokryje zapotrzebowanie mocy odbiorników elektrycznych znajdujących się w samochodzie. Powinien on dostarczać spore rezerwy mocy do ładowania akumulatorów, także przy włączonych stałych odbiornikach. Dobrej jakości alternator ma stałe napięcie w pełnym zakresie prędkości obrotowej, które jest niezależne od istniejącego obciążenia.

Czym różni się alternator od prądnicy?

Prądnica to urządzenie zmieniające energię mechaniczną w energię elektryczną, będące rodzajem maszyny elektrycznej i generatora elektrycznego. Wytwarzanie energii elektrycznej w prądnicach ma miejsce dzięki zjawisku indukcji elektromagnetycznej.

Alternator różni się od prądnicy przede wszystkim tym, że wytwarza prąd zmienny, trójfazowy. Ma on jednocześnie wyższą wydajność, co ma ogromne znaczenie w perspektywie wciąż zwiększającego się zapotrzebowania na energię elektryczną w najnowszych samochodach.

Czy warto naprawiać alternator?

Szczotki alternatora są w stanie wytrzymać od kilkudziesięciu do ok. 200 tys. km i to właśnie z powodu ich zużycia samochody najczęściej trafiają do elektryka. Regeneracja jest tańszym i równie skutecznym rozwiązaniem co zakup nowego urządzenia, jednak taką operację musi przeprowadzić wyspecjalizowany zakład naprawczy z dużym doświadczeniem. Przy okazji oddając swój stary alternator możemy liczyć na zmniejszenie kosztów o 100-200zł. Cena regeneracji jest trudna do określenia, ponieważ ściśle zależy od typu usterki, ilości pracy oraz konkretnego punktu naprawczego.

Jak dbać o alternator w samochodzie?

Alternator musi być sprawny, prawidłowo podłączony i solidnie zamocowany do podstawy akumulatora. Jednocześnie pasek klinowy musi być prawidłowo naciągnięty, nie może on posiadać żadnych uszkodzeń, a wszystkie podłączenia, nazywane kontaktami, oraz przewody zasilające muszą być w wysokiej mierze sprawne.

Należy dbać o to, aby wszystkie elementy kontaktowe, a więc obudowa alternatora, blok silnika, kabel zasilający, zacisk na alternatorze itd., były odpowiednio czyste. Pod żadnym pozorem nie wolno luzować ani podłączać żadnego przewodu pomiędzy alternatorem a akumulatorem w trakcie pracy silnika. Żadna osoba niemająca odpowiedniego doświadczenia, wiedzy ani umiejętności nie powinna naprawiać, konserwować, montować ani demontować samodzielnie alternatora w samochodzie.

Ile kosztuje alternator samochodowy?

Niestety, nowy alternator w większości przypadków nie należy do części tanich. Ceny tego urządzenia w zależności od producenta, jego mocy oraz modelu auta mogą dochodzić do nawet paru tysięcy złotych. Są to kwoty w przedziale od 250 do 3000 zł. Do tego trzeba doliczyć koszty wymiany, jeśli nie wykonujesz jej samodzielnie. Sama wymiana zepsutego alternatora może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od producenta prądnicy i jej modelu.