Sondy lambda samochodowe

Sonda lambda w samochodzie to jedna z tych auto części, o której istnieniu wielu kierowców nie ma nawet pojęcia, do chwili, gdy dojdzie do jej awarii. Wówczas to drastycznie wzrasta spalanie w samochodzie, co na pewno mocno wpłynie na koszty eksploatacyjne auta. Oferujemy szeroką gamę sond lambda do wszystkich modeli współcześnie produkowanych aut, pochodzących od znanych i sprawdzonych producentów auto części.

Sonda lambda w samochodzie

Sondy lambda są stosowane w jednostkach benzynowych od 1979 roku. Ich pojawienie się w samochodowych układach wydechowych zostało podyktowane wprowadzeniem restrykcyjnych przepisów odnośnie emisji spalin przez silniki spalinowe. Obecnie coraz więcej zarówno samochodów, jak i motocykli jest wyposażana w więcej niż jedną sondę lambda, które ściśle współpracują z katalizatorem układu wydechowego. Od 1992 roku sondy lambda są już standardowym wyposażeniem każdego auta napędzanego silnikiem spalinowym, natomiast w 2000 roku tego rodzaju urządzenia są montowane również w samochodach z jednostkami wysokoprężnymi.

Sposób działania sondy lambda

Sonda Lambda jest elektronicznym czujnikiem odpowiedzialnym za utrzymanie prawidłowej mieszanki paliwowo-powietrznej w pojazdach z silnikiem spalinowym wyposażonym w katalizator. Umiejscowiona jest w układzie wydechowym między silnikiem a katalizatorem. Głównym elementem pomiarowym sondy jest galwaniczny czujnik z elektrolitem w stanie stałym. Na zewnątrz pokryty jest on cienką warstwą platyny pełniącej zadanie elektrody ogniwa, katalizującej spaliny. Całość pokryta jest ceramiczną obudową z dwutlenku cyrkonu, chroniącą ją przed zanieczyszczeniami.

Sonda posiada również swój grzejnik umożliwiający osiągnięcie optymalnej temperatury pracy wynoszącej 350°C oraz specjalną metalową tubę, która ochrania czujnik przed niekorzystnym działaniem produktów spalania zawartych w spalinach.

Zasada działania sondy Lambda opiera się o część pomiarową sondy, która ma bezpośredni kontakt ze strumieniem opływających ją spalin. Element ten kształtem przypomina palec. Druga część sondy musi mieć kontakt z powietrzem, w celu ustalenia odniesienia miary pomiarowej. Sonda lambda w samochodzie swoją prace zaczyna powyżej temperatury 300°C, gdyż dopiero po osiągnięciu tej temperatury materiał ceramiczny okrywający czujniki, staje się przepuszczalny dla jonów tlenu w spalinach. Im więcej jonów w spalinach, tym niższe napięcie generowane jest przez sondę, a przy mniejszej ilości następuje efekt odwrotny, czyli generowanie większego napięcia. Jego wartość waha się skokowo co 0,5 V. Przy 0,1 V określa się, iż mieszanka spalana jest uboga, a przy 0,9 V mieszanka jest bogata.

Wszelkie informacje zebrane przez sondę lambda, wysyłane są za pomocą przewodu do modułu sterującego pracą silnika. Pomiar sygnału odbywa się z zawrotną prędkością 100 razy na sekundę. W zależności od uzyskanych wyników silnik koryguje skład mieszanki nawet do 300 korekt na minutę, wysyłanej do komory spalania taka ilość tlenu, która zapewni najlepszą jego pracę.

Typowe usterki sondy lambda w samochodzie

W teorii sonda lambda powinna wytrzymać 150 tys. km przebiegu, a nawet więcej, jednak rzeczywistość bywa często inna. Sondy, jak większość urządzeń mechanicznych, ulega zużyciu oraz nieprzewidzianym awariom. Najczęstszymi objawami uszkodzenia sondy są m.in. drastyczny wzrost zużycia paliwa nawet o 50 proc., samoistne zmiany prędkości obrotowej jednostki napędowej, zmniejszenie mocy silnika, czarny dym wydobywający się z wydechu, większa ilość tlenków węgla i węglowodorów w spalinach czy też zapalenie się kontrolki Check engine. Do awarii sondy lambda dochodzi najczęściej na skutek gromadzenia się sadzy na elemencie ceramicznym urządzenia, co wpływa na wydłużenie czasu reakcji sondy, a w efekcie do całkowitej utraty przez nią zdolności do pomiaru stężenia tlenu. Prowadzi to do przegrzania układu spalania oraz m.in. zniszczenia katalizatora.

Popularni producenci sondy lambda

  • KGK
  • Bosch
  • Denso
  • Delphi
  • Febi Bilstein
  • Topran
  • SWAG

Wybierz odpowiednią dla swojego samochodu sondę lambda z naszej oferty, wpisując w wyszukiwarkę markę auta, jego model oraz wersję jednostki napędowej. Otrzymasz pełną listę dostępnych urządzeń pochodzących od najlepszych producentów tego typu elementów samochodowych w najniższych cenach rynkowych.

Powiązane kategorie produktowe

W naszym sklepie znajdziesz największy wybór auto części do wszystkich marek samochodów osobowych, dostawczych, terenowych i sportowych. Oferowane w iParts.pl sondy lambda to najwyższa jakość gwarantowana przez producenta. Zapewniamy darmową dostawę przy zamówieniach o wartości co najmniej 399 zł brutto.