Prostowniki

Znaleziono produktów: 34
Sortuj:
Widok:   
z 2

163,00 z VAT
Kod: 11990 Producent części: NEO TOOLS

591,00 z VAT
Kod: 3004450001 Producent części: ELSIN

160,00 z VAT
Kod: RECB106 Producent części: RING

188,00 z VAT
Kod: 82553 Producent części: TOYA

221,00 z VAT
Kod: RECB208 Producent części: RING
1 | 2  Następna  

Prostowniki do akumulatorów

Prostownik to niezbędny element lub zestaw elementów elektronicznych, który służy do zamiany napięcia przemiennego na napięcie jednego znaku, które po dalszym odfiltrowaniu może być zmienione na napięcie stałe. Nazwa prostownik jest używana również w języku potocznym jako określenie ładowarki akumulatorów samochodowych.

Istotne parametry prostowników

Dobry prostownik posiada regulację prądu ładowania (nawet prymitywną, skokową), albo urządzenie elektroniczne, które zapobiega przeładowaniu akumulatora – czyli wyłączające prostownik, gdy napięcie na biegunach akumulatora osiągnie mniej więcej 14,4 do 14,6 V.

Jak działa prostownik?

Zadaniem każdego prostownika jest zamiana elektrycznego prądu przemiennego, o zmieniającym się okresowo kierunku przepływu, w prąd stały, płynący tylko w jednym kierunku. Odpowiednio dobrany prostownik jest w stanie w ciągu 12 godzin naładować, od zera prawie do maksimum, akumulator o pojemności 90 amperogodzin, czyli jeden z największych, używanych w samochodach osobowych.

Dzięki prostownikom można bez żadnego ryzyka ładować akumulatory, nawet te znacznie większe, ale wówczas trzeba odpowiednio zwiększyć czas ładowania. Warto przy tym przyjąć, że około 10% energii dostarczonej do akumulatora podczas ładowania jest tracone. W rzeczywistości straty są większe, ale też nigdy nie ładuje się akumulatora rozładowanego do zera.

Ładowanie akumulatora za pomocą prostownika

Większość prostowników wyposażona jest w odpowiedni wskaźnik, który ukazuje stopień naładowania akumulatora. Jeśli prostownik takiego wskaźnika nie posiada, pozostawienie podłączonego akumulatora na dłużej niż 10 godzin może być niebezpieczne, więc warto pamiętać o tym, aby go w odpowiednim momencie odłączyć.