Promocje

366 zł
Cena katalogowa 376
BOSCH
Przepływomierz masowy powietrza BOSCH 0 280 218 063
384 zł
Cena katalogowa 405
CONTINENTAL/VDO
Ilość biegunów: 4 Montowane w Opel
516 zł
Cena katalogowa 550
CONTINENTAL/VDO
Montowane: Hyundai, Audi Zalecane rozszerzenie naprawy: Filtr powietrza
541 zł
Cena katalogowa 575
CONTINENTAL/VDO
Montowane w BMW

Przepływomierz powietrza (MAF)

Przepływomierz masowy powietrzaSensor MAF to obecnie jeden z najlepszych, najbardziej sprawdzonych i precyzyjnych rodzajów przepływomierza stosowany we współczesnych samochodach. Zapewne wielu kierowców nie ma nawet pojęcia o jego istnieniu, ale to właśnie przepływomierz masowy powietrza pełni kluczową funkcję w procesie przygotowywania mieszanki paliwowo-powietrznej w silniku. iParts.pl to sklep posiadający największą ofertę przepływomierzy w Polsce, w tym również wysokiej jakości sensorów MAF.

Przepływomierz masowy powietrza w samochodzie

Masowy przepływomierz powietrza znajduje się zazwyczaj w kolektorze dolotowym za filtrem powietrza. Tak zwana przepływka sprawuje niezwykle ważną funkcję w każdym samochodzie. Dlaczego? Otóż, w trosce o perfekcyjne warunki spalania paliwa, auto musi kontrolować proporcję w jakiej wtryskiwane jest do cylindra paliwo i tlen. Zawartość tlenu w powietrzu nie jest jednak stała, a zmienia się w zależności od temperatury i ciśnienia gazu. Tutaj zaczyna się właśnie rola przepływomierza, który informuje komputer silnika samochodowego, ile tlenu dostało się do cylindra, dzięki czemu jednostka napędowa ma szansę dobrać odpowiednią ilość paliwa.

Sposób działania przepływomierza masowego powietrza

Pomiar natężenia przepływu w sensorze MAF odbywa się na zasadzie pomiaru natężenia prądu potrzebnego do utrzymania stałej temperatury platynowego drutu na poziomie 120-130 stopni Celsjusza, który jest chłodzony powietrzem. Każdy spadek temperatury jest rejestrowany przez termistor znajdujący się obok platynowego drutu. Dla utrzymania wymaganej temperatury, układ zwiększa natężenie prądu płynącego przez drut. Napięcie zasilające masowy przepływomierz powietrza jest również napięciem wyjściowym sterownika jednostki napędowej, który dyryguje m.in. wtryskiem paliwa. Jeżeli sterownik otrzymuje informację o zwiększeniu natężenia prądu, to jest to równoznaczne z większym przepływem powietrza, a tym samym z odpowiednim zapotrzebowaniem na paliwo. Sensor MAF jest zazwyczaj wyposażony w dodatkowy termistor, który kontroluje temperaturę zasysanego powietrza. Takie dane są potrzebne do ustalenia wpływu tej temperatury na czujnik mierzący temperaturę drutu.

Typowe usterki masowego przepływomierza powietrza w samochodzie

Przepływomierz jest niezwykle istotnym elementem osprzętu silnika. Jego usterka natychmiast wpływa na jakość pracy silnika. Warto zatem kontrolować jego stan, a przy wymianie zadbać o produkty najwyższej jakości. Wadą sensora MAF jest jego duża czułość na zabrudzenia oraz uszkodzenia. Tego rodzaju urządzenia nie przepadają za zanieczyszczeniami przenoszonymi wraz z powietrzem. Mają także stosunkową niską żywotność, która wynosi około 60 tys. km.

Gdy przepływka ulegnie awarii, wówczas odczuwalna jest nagła utrata mocy silnika. Można w takim przypadku odnieść wrażenie, że jednostka napędowa przełączyła się w tryb awaryjny, a moc i przyspieszenie silnika praktycznie nie istnieje. Innym objawem awarii MAF może być m.in. nagły skok zużycia paliwa oraz nieprawidłowy skład mieszanki paliwowo-powietrznej. Do usterki przepływomierza może doprowadzić również uszkodzona instalacja gazowa w samochodzie. Sensor MAF nie toleruje tzw. strzałów w kolektorze dolotowym, które szybko go uszkadzają.

Popularni producenci masowego przepływomierza powietrza

  • Bosch
  • Febi Bilstein
  • Denso
  • Delphi
  • Pierburg
  • Meat&Doria
  • Hella
  • Bremi
  • Magneti Marelli

Jeśli chcesz wybrać odpowiedni przepływomierz powietrza do swojego samochodu, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model, rocznik oraz wersję silnikową. Po chwili otrzymasz pełną listę dostępnych sensorów MAF dedykowanych do Twojego auta.

Powiązane kategorie produktowe

iParts.pl posiada bogatą ofertę przepływomierzy, pośród której można znaleźć całą gamę produktów do praktycznie każdej marki samochodu. Wszystkie oferowane przez nas przepływomierze masowe powietrza są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy). Zapewniamy fachową pomoc w doborze odpowiedniego czujnika, wysoką jakość elementu, najniższe ceny rynkowe oraz szybką realizację zamówienia.

Polecane akcesoria do systemu tworzenia mieszanki paliwowej:

Najpopularniejsi producenci

Przepływomierz masowy powietrza BOSCH
Przepływomierz masowy powietrza DELPHI
Przepływomierz masowy powietrza MAGNETI MARELLI
Przepływomierz masowy powietrza ESEN SKV
Przepływomierz masowy powietrza HELLA
Przepływomierz masowy powietrza BREMI
Przepływomierz masowy powietrza PIERBURG
Przepływomierz masowy powietrza DENSO
Przepływomierz masowy powietrza KAMOKA

FAQ

Jaka jest rola przepływomierza powietrza w samochodzie?

Zadaniem przepływomierza powietrza w silniku jest dostarczenie informacji do komputera znajdującego się w samochodzie na temat ilości powietrza trafiającego do silnika. Ma to na celu stworzenie idealnej mieszanki, która zapewni odpowiednią wydajność i moc jednostki napędowej naszego samochodu.

Jak diagnozować awarie przepływomierza?

Najłatwiej jest to robić za pomocą badania komputerowego. Przepływomierz często ulega uszkodzeniom, których nie jesteśmy w stanie zweryfikować w inny sposób niż komputerowo. Często problem jest na tyle niewielki, że również oprogramowanie nie jest w stanie go wykryć. Wtedy najlepszym sposobem jest podmiana przepływomierza na sprawny i zweryfikowanie jego działania.

Jak dobrać nowy przepływomierz do naszego samochodu i na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Przepływomierz należy dobrać do wersji silnika. Musi on być całkowicie kompatybilny z innymi podzespołami jednostki napędowej i wykonywać pomiary w precyzyjny sposób. Jeśli zastosujemy przepływomierz z innego silnika możemy mieć problem z jego dopasowaniem, a co najważniejsze może on podawać błędne informacje.

Szarpanie silnika na wolnych obrotach – jaki może być powód?

Jednym z powodów takiego zachowania się silnika może być uszkodzony przepływomierz. Jego awaria może prowadzić do podawania błędnych danych na temat ilości powietrza trafiającego do silnika, przez co może to wywoływać zakłócenia w jego prawidłowej i równej pracy.

Samochód nie przyspiesza płynnie, często szarpie i traci moc. Gdzie szukać przyczyny?

Na początek warto sprawdzić, czy przepływomierz jest sprawny. Uszkodzenie tego elementu może doprowadzić do właśnie takich efektów. Nietypowe i niepokojące zachowania samochodu mogą wynikać z błędnych danych dostarczanych przez wadliwy przepływomierz.

Jaka jest cena przepływomierza masowego powietrza?

Koszt zakupu przepływomierza masowego powietrza mieści się w zakresie od 150 do 520 zł. Cena zależna jest od rodzaju przepływomierza, modelu pojazdu do którego jest przeznaczony, a także producenta. Jest to proste w budowie urządzenie, lecz bardzo czułe i ważne dla prawidłowej pracy samochodu.