Żarówki do reflektorów samochodowych

żarówki reflektorowe

Obowiązek jazdy z włączonymi światłami w samochodzie przez cały rok i 24 godziny na dobę dotyczy każdego polskiego kierowcy już od wielu lat. Sprawne żarówki reflektorowe zapewniają właściwe oświetlenie przestrzeni wokół samochodu, a także sprawiają, że pojazd jest widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Jazda z niesprawnymi żarówkami reflektorów nie tylko stwarza niebezpieczeństwo podczas jazdy, ale również podlega karze mandatowej w wysokości 200 zł. Zadbaj więc o dobrej jakości żarówki reflektorowe w swoim aucie, korzystając z bogatej oferty naszego sklepu.

Żarówka reflektora w samochodzie

Z chwilą powstania pierwszego automobilu, tj. w roku 1885, pojawiła się również konieczność wyposażenia go w odpowiednie oświetlenie, umożliwiające poruszanie się nim również nocą. Z początku używano w tym celu lamp naftowych oraz lamp karbidowych zasilanych acetylenem. Były to jednak rozwiązania prowizoryczne, które nie zapewniały odpowiedniej widoczności dla kierującego po zapadnięciu zmroku. Dopiero w 1913 roku, za sprawą firmy Cadillac, pojawiły się pierwsze elektryczne światła samochodowe. Pierwsza żarówka reflektora samochodowego miała moc pół wata, co oczywiście dawała zbyt słabe źródło światła. Jednak już dwa lata później pojawiły się żarówki reflektora o mocy 35 wat, co było początkiem nowej ery w branży motoryzacyjnej i dawało możliwość stosunkowo bezpiecznej jazdy nocą. W 1924 roku wynaleziono żarówkę dwuwłóknową, a w latach 30. i 40. XX wieku zaczęto stosować w pojazdach drogowych instalację o napięciu 12V. W 1957 roku wprowadzono w europejskich samochodach światła asymetryczne, a nieco później pojawiła się żarówka reflektora Duplo-D, powszechnie znana pod oznaczeniem R2. W 1966 roku wprowadzona zostaje żarówka halogenowa H1, która była niewątpliwie rewolucyjnym rozwiązaniem w oświetleniu samochodowym, natomiast w 1970 roku pojawiła się żarówka typu H4, czyli dwuwłóknowa żarówka dla świateł drogowych oraz mijania w jednym reflektorze. W latach 80. XX wieku zaczęły być stosowane reflektory soczewkowe oraz wdrożono system Vehicle Discharge Lighting System, czego efektem była żarówka reflektora typu ksenon i późniejszy bi-ksenon. Ostatnim istotnym rozwiązaniem zaprezentowanym w 2007 roku były reflektory diodowe LED, które zrewolucjonizowały dzisiejszy rynek oświetlenia samochodowego.

Sposób działania żarówki reflektora

Podstawowe źródło światła zewnętrznego w samochodach stanowią żarówki reflektora. Wyróżniamy kilka rodzajów żarówek przedniego reflektora, ale najchętniej stosowanymi są żarówki halogenowe. Charakteryzują się wysokim poziomem wytrzymałości oraz intensywną barwą światła, przez co udało im się wyprzeć wcześniej stosowane żarówki wolframowe. Najczęściej wykorzystywane są żarówki halogenowe typu H4 oraz H7. Żarówka H4 to żarówka dwuświatłowa i stosowana jest w systemie świateł drogowych i mijania (60 / 55 W). Żarówka halogenowa typu H7 jest jednoświatłowa (co oznacza, że w porównaniu do H4 posiada tylko jedno włókno). Wszystkie rodzaje żarówek halogenowych charakteryzują się niemal niezmiennym poziomem wydajności przez cały okres eksploatacji. Najlepszym obecnie dostępnym źródłem światła samochodowego są bez wątpienia żarówki typu LED. Charakteryzują się one niskim poborem energii oraz bardzo długim działaniem. Tego typu żarówka reflektora do samochodu stosowana jest najczęściej w najnowszych modelach aut.

Typowe usterki żarówek reflektora

Dobrej jakości żarówki reflektora nie tylko zapewniają lepsze oraz wydajniejsze źródło światła, ale także mogą znacząco poprawić wygląd samochodu. Prawda jest taka, że im bardziej wydajna żarówka, tym krócej będzie świecić, a typowe usterki dotykające żarówek reflektorów bo po prostu ich przepalenie. Może do tego dojść nie tylko na skutek wyeksploatowania, ale również zbyt wysokiego napięcia w instalacji samochodu.

Popularni producenci żarówek reflektorów

  • Bosch
  • SWAG
  • Hella
  • Blue Print
  • Magneti Marelli
  • Diederichs
  • Beru
  • Vemo
  • OSRAM
  • Philips

U nas znajdziesz pełną ofertę żarówek reflektora do wszystkich marek samochodów. Posiadamy tylko i wyłącznie produkty najwyższej jakości, gwarantujących 100% komfortu i bezpieczeństwa. Wysokiej jakości i jednocześnie tania żarówka reflektora tylko w iParts.pl!

Wszystkie żarówki reflektora, które znajdziesz na iParts.pl, są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy). Gwarantujemy najwyższą jakość wszystkich produktów, fachową pomoc na każdym etapie zakupów i szybką realizację zamówienia.

Proponowane żarówki do reflektora samochodowego

Najpopularniejsi producenci

Żarówka reflektora OSRAM
Żarówka reflektora PHILIPS
Żarówka reflektora TUNGSRAM
Żarówka reflektora BOSCH
Żarówka reflektora NARVA
Żarówka reflektora HELLA
Żarówka reflektora MAXGEAR
Żarówka reflektora LUCAS
Żarówka reflektora NEOLUX®

FAQ

Jakie żarówki wybrać do naszego samochodu?

Żarówki muszą być starannie dobrane do rodzaju naszego reflektora. Jego producent definiuje jaki ich rodzaj powinien zostać tam zamontowany. Ważne jest to zarówno w wypadku reflektorów odbłyśnikowych, jak i soczewkowych. Jeśli zamiast żarówki H7, która powinna zostać zamontowana w naszym aucie wybierzemy H4, będziemy mieli problem nie tylko z jej prawidłowym zamocowaniem, ale również z podłączeniem.

Jak wymienić żarówkę w przednim reflektorze? O czym należy pamiętać podczas takiej wymiany?

Wymiana żarówki nie jest czynnością zbyt skomplikowaną, sprowadza się do kilku kroków takich jak umieszczenie jej w oprawce, zabezpieczenie specjalną sprężyną oraz podłączenie do gniazda. Są jednak przypadki, jak np. żarniki ksenonowe lub rozwiązania konstrukcyjne, które skutecznie utrudniają procedurę wymiany. W nowoczesnych samochodach, często do wymiany żarówki konieczne jest zdjęcie koła, czy nawet całego zderzaka i demontaż danego reflektora.

Więcej: Jak wymienić żarówkę w przednim reflektorze? O czym należy pamiętać podczas takiej wymiany?

Czy warto montować gorszej jakości zamienniki żarników ksenonowych?

Nie. Żarnik ksenonowy, podobnie jak żarówka powinien mieć odpowiednie parametry oraz typ. Tanie zamienniki żarników ksenonowych cechują się nie tylko gorszą barwą oraz intensywnością światła, ale również obniżoną wytrzymałością i szybciej się zużywają. Dodatkowo zdarza się czasem, że w momencie ich spalenia mogą uszkodzić przetwornicę, która jest droga w wymianie.

Dlaczego wysoka jakość żarówek jest tak ważna dla bezpieczeństwa na drodze?

Dobrej jakości, nieco ulepszone żarówki samochodowe dają światło o lepszej dla naszego oka barwie, dają więcej światła bez potrzeby podnoszenia ich mocy i ryzyka uszkodzenia reflektorów, a co najważniejsze – snop światła znacznie lepiej jest rozłożony. Pada on dalej, nie oślepia innych kierowców i pozwala lepiej doświetlać ważne podczas nocnej jazdy strefy, jak np. pobocze.

Jakie ryzyko niesie dla nas montaż zbyt mocnych żarówek oraz żarówek bez homologacji?

Montaż żarówek o zwiększonej mocy może prowadzić do przepalenia bezpiecznika, uszkodzenia instalacji elektrycznej w naszym samochodzie oraz do trwałego zniszczenia samego reflektora w wyniku przegrzania. Ponadto montowanie żarówek bez homologacji, np. z kolorowymi filtrami, sprawia, że znacznie obniża się jakość i ilość światła co wpływa na nasze bezpieczeństwo na drodze.

Więcej: Montaż kolorowych żarówek - czy warto?

Jakie są ceny żarówek reflektora?

W sklepie internetowym znajdziecie szeroki wybór żarówek. Od najtańszych, zwykłych, po lampy wyładowcze, czyli popularne xenony. Ich ceny wahają się w zakresie od 1 zł do ponad 800 zł. Koszt jest zależny od przeznaczenia oraz rodzaju danej żarówki.