Elementy i części reflektorów samochodowych

Współczesne reflektory samochodowe to nie tylko wydajne źródło światła, ale również najwyższy kunszt techniczny i stylistyczny. To od nich w dużej mierze zależy bezpieczna jazda autem, szczególnie po zapadnięciu zmroku. Dzisiejszy rynek oferuje różnego rodzaju reflektory samochodowe pod względem samego źródła światła, jakości oświetlenia czy też żywotności poszczególnych reflektorów. W iParts.pl znajdziesz wszystkie niezbędne elementy reflektorów ksenonowych, LED-owych czy też świateł soczewkowych.

Reflektory samochodowe

Reflektor w samochodzie to urządzenie oświetleniowe, które montowane jest z przodu auta. Jego podstawowym zadaniem jest jak najbardziej optymalne oświetlenie drogi przed samochodem, wykorzystując w tym celu odpowiednio skierowany strumień światła. Części reflektora wchodzące w skład standardowej lampy samochodowej, to źródło światła (np. żarówka lub diody LED), odbłyśnika, szyby, obudowy oraz z elementu regulacyjnego. Reflektory samochodowe, ze względu na przeznaczenie, można podzielić na reflektory główne (najczęściej oświetlenie uniwersalne, czyli posiadające w swojej budowie zarówno światła mijania, jak i światła drogowe), dodatkowe (np. reflektory przeciwmgłowe, reflektory dalekiego zasięgu) oraz reflektory do jazdy dziennej (źródła światła o znacznie mniejszej intensywności niż reflektory główne).

Sposób działania pojedynczych części reflektora

Poszczególne części reflektorów samochodowych odgrywają określone zadania i funkcje. Źródłem światła standardowej lampy może być np. reakcja chemiczna pomiędzy znajdującym się we wnętrzu reflektora gazem a elementami lampy. Odbłyśnik, nazywany również lustrem, ma za zadanie kierować wiązkę światła tak, aby pozwalało ono precyzyjnie doświetlać drogę przed pojazdem. Te części reflektora przybierają różne formy i są dostępne jako paraboloidalne, wieloparaboidalne, a także jako projektowe, które wykorzystuje się najczęściej w lampach ksenonowych. Regulacyjne elementy reflektorów mają za zadanie nieustanne dostosowywanie zasięgu światła. Wykorzystują w tym celu specjalne regulatory w postaci systemów ręcznych lub elektronicznych czujników, które nadzorują pozycję nadwozia samochodu, dostosowując wysokość źródła światła do warunków drogowych. Ważnym elementem każdego reflektora jest jego szyba. To od jej przejrzystości zależy odpowiednie ustawienie strumienia światła. We współczesnych lampach samochodowych stosuje się dwa główne rodzaje szyby reflektora – gładką (przezroczyste tworzywo sztuczne wytrzymałe na uszkodzenia) oraz rozpraszającą ( posiada wiele soczewek i rozdziela światła pionowe oraz boczne).

Typowe usterki reflektorów samochodowych

Reflektory samochodowe zużywają się na wiele różnych sposobów. Zewnętrzne elementy reflektorów, czyli klosze, są narażone na matowienie na skutek zmiennej pogody oraz czynników mechanicznych. W efekcie tracą swój połysk, przezroczystość oraz zachodzą ciemnym nalotem. Takie reflektory działają wówczas o wiele słabiej, wpływając nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale również na estetykę pojazdu. Groźna dla lamp samochodowych jest również wilgoć, która może się dostać do ich wnętrza np. przez nieszczelności pod maską. Pojedyncze części reflektora, które najczęściej ulegają usterkom, a właściwie wypaleniu, to same źródła światła, czyli np. żarówki halogenowe. Problemem może być także instalacja elektryczna w samochodzie, a więc jej napięcie, a także uszkodzenie alternatora lub paska alternatora.

Popularni producenci pojedynczych części reflektora

  • Hella
  • TYC
  • Bosch
  • Valeo
  • Magneti Marelli
  • Abakus
  • Alkar
  • Diederichs

Oferujemy tanie części reflektora o najwyższej jakości wykonania. Wszystkie dostępne części pochodzą od sprawdzonych i godnych zaufania producentów. Jeżeli interesują Cię konkretne części reflektora, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Po chwili otrzymasz pełne zestawienie dostępnych produktów.

Zapraszamy na zakupy do iParts.pl! Wszystkie oferowane części, podzespoły i systemy są fabrycznie nowe i zostały objęte gwarancją producenta. Zapewniamy najwyższą jakość zarówno produktów, jak i usług oraz najniższe rynkowe ceny.

Najpopularniejsi producenci

Pojedyncze części reflektora PRASCO
Pojedyncze części reflektora ABAKUS
Pojedyncze części reflektora KLOKKERHOLM
Pojedyncze części reflektora DIEDERICHS
Pojedyncze części reflektora HELLA
Pojedyncze części reflektora VAN WEZEL
Pojedyncze części reflektora MAGNETI MARELLI
Pojedyncze części reflektora TYC
Pojedyncze części reflektora VALEO