Lampy ksenonowe, tzw. ksenony

Dają trzy razy więcej światła, zużywają dwa razy mniej energii oraz posiadają kilkukrotnie dłuższą żywotność niż na przykład żarówki halogenowe. Reflektory ksenonowe to rodzaj lamp metalohalogenkowych, w których jako gazu zapłonowego użyto ksenonu, pozwalającego na szybsze osiągnięcie odpowiedniego poziomu strumienia świetlnego. Pierwszym seryjnym samochodem, w którym zamontowano reflektory ksenonowe było BMW serii 7. Miało to miejsce w 1991 roku.

Lampa ksenonowa cechuje się większą skutecznością świetlną w porównaniu z reflektorem halogenowym. Dla przykładu, lampy halogenowe są w stanie wytworzyć 1500 lm (lumen) pobierając przy tym 55 W, natomiast ksenony wytwarzają około 3200 lm, pobierając przy tym jedynie 35 W i znaczniej mniej się nagrzewając. Światła ksenonowe, według producentów, mają porównywalną wytrzymałość do żywotności przeciętnego samochodu, jednak z czasem zmniejsza się ich intensywność świetlna.

Obecnie duża ilość samochodów poruszająca się po polskich drogach ma wymienione tradycyjne żarówki na lampy ksenonowe. Trzeba pamiętaj, że taka wymiana pociąga za sobą konieczność wprowadzenia szeregu modyfikacji, ponieważ każde auto posiada fabrycznie homologowane reflektory do pracy z określonym źródłem światła. Instalowanie innego rodzaju świateł niż te homologowane może się wiązać z utratą dokumentu rejestracyjnego pojazdu i mandatem karnym. Zamontowanie świateł ksenonowych może być również niebezpieczne szczególnie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Pamiętajmy, że każdy ksenon powinien posiadać system samopoziomujący światła, który pozwala na dostosowanie reflektora do zmiennego obciążenia samochodu, a także spryskiwacze, których celem jest zapobieganie rozproszeniu wiązki świetlnej poprzez zabrudzenie powierzchni lampy.

Zapraszamy do zapoznania się z bogatą oferta reflektorów ksenonowych dostępnych w sklepie internetowym iParts.pl!

Najpopularniejsi producenci

Reflektory ksenonowe ESEN SKV
Reflektory ksenonowe VEMO
Reflektory ksenonowe ENERGY
Reflektory ksenonowe NTY
Reflektory ksenonowe Arnott
Reflektory ksenonowe METZGER
Reflektory ksenonowe MAXGEAR
Reflektory ksenonowe ABAKUS
Reflektory ksenonowe TOPRAN