Oferta uszczelek pokrywy zaworów w iParts.pl

Uszczeka pokrywy zaworówWszelkie wycieki spod pokrywy zaworów to poważne kłopoty zarówno dla jednostki napędowej, jak i portfela kierowcy. Zniszczona uszczelka pokrywy zaworów prowadzi do obniżenia poziomu oleju silnikowego, szybszego zużywania się elementów silnika, zaburzenia procesu spalania czy też nieprawidłowej pracy silnika. A przecież wymiana uszczelki pokrywy zaworów silnika nie jest ani czynnością skomplikowaną, ani też czasochłonną. Warto więc mieć zawsze zapasową uszczelkę w swoim garażu. U nas znajdziesz odpowiedni element do konkretnej jednostki napędowej.

Uszczelka pokrywy zaworów w samochodzie

Uszczelka pokrywy zaworów jest elementem silnika, znajdującą się w miejscu styku pokrywy zaworów z mechanizmem sterowania zaworami, zapewniając szczelne połączenie obydwu tych elementów. Zapobiega ona wydostaniu się oleju na zewnątrz, a w konsekwencji polepszenie sprawności silnika. Uszczelki pokrywy zaworów silnika są najczęściej wykonane z gumy lub korka, jednak na skutek ogromnego ciepła generowanego przez jednostkę napędową, uszczelki mogą z czasem ulegać zniszczeniu, czego efektem jest nieszczelność pokrywy zaworów. Uszczelka w takim stanie technicznym powinna być natychmiast wymieniona, by nie doprowadzić do uszkodzenia mechanizmów sterującymi zaworami.

Sposób działania uszczelki pokrywy zaworów

Pokrywa zaworów jednostki napędowej to najczęściej najwyżej położona część silnika. Zastosowanie uszczelki pokrywy zaworów jest uzasadnione, ponieważ pokrywa ta, zazwyczaj metalowa, nie przylega odpowiednio mocno do górnej części silnika. Materiał, z jakiego jest wykonana uszczelka pokrywy zaworów, gwarantuje bardzo dobrą szczelność takiego połączenia i zapobiega wyciekom oleju z górnej części jednostki napędowej. Żywotność uszczelki pokrywy zaworów nie jest określona na cały okres eksploatacji samochodu, dlatego też ten element powinien być systematycznie kontrolowany podczas każdego autoserwisu. Jest to szczególnie ważne w przypadku samochodów wyposażonych w czterocylindrowe jednostki napędowe, ponieważ te silniki są zagrożone zwiększonym ryzykiem zalania olejem otworów świec zapłonowych.

Typowe usterki uszczelek pokrywy zaworów w samochodzie

O uszkodzeniu uszczelki pokrywy zaworów silnika świadczą przede wszystkim dwie rzeczy. Po pierwsze, dochodzi do zużywania większej ilości oleju. Po drugie, zaczynają być widoczne wycieki z pokrywy zaworów silnika. Przyczyn usterek może być kilka. Jedna z nich dotyczy wydmuchania uszczelki spod pokrywy zaworów. Ogromne ciepło, jakie wytwarza silnik, może spowodować zniszczenie uszczelki. Inną przyczyna może być uszkodzona pokrywa zaworów. Podczas wymiany uszczelki pokrywy zaworów należy sprawdzić stan techniczny pokrywy i upewnić się, że jej konstrukcja jest nienaruszona. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne tego elementu będą skutkować pojawianiem się wycieków oleju. Gdy wymiana uszczelki pod pokrywą zaworów była spowodowana nieszczelnością, to po zakończonej wymianie należy sprawdzić poziom oleju w silniku, gdyż wycieki mogły doprowadzić do jego poważnego ubytku, co bardzo zagrażałoby silnikowi.

Popularni producenci uszczelek pokrywy zaworów

 • Febi Bilstein
 • Elring
 • Topran
 • Ajusa
 • SWAG
 • Ridex
 • Vaico
 • Meat&Doria
 • NRF
 • Ashika
 • Reinz
 • Corteco

Jeżeli uszczelka pokrywy zaworów w Twoim samochodzie uległa uszkodzeniu zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą produktową. Wszystkie uszczelki dostępne sklepie iParts.pl, są fabrycznie zapakowane, dzięki czemu będziesz miał pewność że dostajesz wyłącznie nowy produkt.

Powiązane kategorie produktowe

Jeżeli interesuje Cię tania uszczelka pokrywy zaworów, a przy tym trwała i wydajna, wybierz odpowiednią markę samochodu z powyższego zestawienia, podaj model, rocznik oraz wersję silnikową auta, a po chwili otrzymasz pełną listę dostępnych elementów. Zapewniamy fachową pomoc techniczną w doborze odpowiedniej części, najwyższą jakość wszystkich produktów oraz szybką realizację zamówienia na terenie całego kraju.

Najpopularniejsi producenci

Uszczelka pokrywy zaworów AJUSA
Uszczelka pokrywy zaworów ELRING
Uszczelka pokrywy zaworów GLASER
Uszczelka pokrywy zaworów VICTOR REINZ
Uszczelka pokrywy zaworów BGA
Uszczelka pokrywy zaworów CORTECO
Uszczelka pokrywy zaworów PAYEN
Uszczelka pokrywy zaworów FAI AutoParts
Uszczelka pokrywy zaworów ELWIS ROYAL

FAQ

Wyciek oleju na górze silnika – jaka uszczelka jest do wymiany?

Jeśli wyciek widoczny jest w okolicach łączenia bloku silnika z pokrywą zaworów to oznacza to z pewnością uszkodzenie uszczelki pokrywy zaworów. W tej części silnika znajduje się wiele elementów ruchomych, przenoszonych jest tam wiele sił oraz wysoka temperatura. Jednocześnie uszczelka pokrywy zaworów nie musi być tak wytrzymała jak uszczelka pod głowicą. Mimo wszystko jednak warto zadbać o jej stan i w razie potrzeby wymienić.

Czy uszczelkę pokrywy zaworów wymieniać przy każdym zdjęciu pokrywy?

Tak. Uszczelkę pokrywy zaworów powinno się wymieniać przy każdym zdjęciu pokrywy. Podczas rozebrania tego elementu silnika i po ponownym jego złożeniu uszczelka pod pokrywą zaworów może już nie wrócić do poprzedniego kształtu, a co za tym idzie nie spełni dobrze swojego zadania.

Czy mogę zastąpić uszczelkę pokrywy zaworów?

Nie. Uszczelka pod pokrywą zaworów nie może być zastępowana żadnym innym rozwiązaniem. Na rynku jest mnóstwo zamienników przeznaczonych do różnych wersji silników, więc każdy z nas powinien znaleźć coś odpowiedniego dla swojej jednostki napędowej.

Jak dobrać uszczelkę pokrywy zaworów do mojego silnika?

Najlepiej zrobić to w oparciu o wersję oraz dokładne oznaczenie silnika. Jeśli nie mamy pewności, że kupiony przez nas produkt będzie pasował do naszego silnika to poprośmy mechanika o sprawdzenie. Czasem najmniejsza różnica w wymiarze może powodować nieszczelności lub szybkie zużycie się uszczelki.

Czy mogę zastąpić uszczelkę pokrywy zaworów silikonem?

Nie. Uszczelka ta musi zachować swój kształt oraz szczelność pomimo działających na nią czynników zewnętrznych. Silikon nie posiada takich właściwości co mogłoby doprowadzić do ponownych wycieków, a nawet zniszczenia pokrywy zaworów lub bloku silnika.

Ile kosztuje uszczelka pokrywy zaworów?

Sklep internetowy oferuje szeroki wybór tych uszczelek. Pochodzą one od różnych producentów i dedykowane są do wielu silników, popularnych na naszym rynku. Ceny uszczelek pokrywy zaworów wahają się w zakresie od 10 do 70 zł za sztukę.