Uszczelki pokrywy wałków rozrządu

Elementy paska rozrządu, jak i cały rozrząd samochodowy, wymagają odpowiedniej ochrony. Producenci motoryzacyjni instalują specjalne osłony paska rozrządu, które zabezpieczają napęd paska synchronicznego przed szkodliwym oddziaływaniem substancji chemicznymi oraz niepożądanych przedmiotów, które mogłyby dostać się do układu. Dodatkowym wsparcie takiej osłony jest uszczelka pokrywy rozrządu, która zapewnia odpowiednią szczelność mechanizmu.

Rozrząd w samochodzie

Układ rozrządu to zespół elementów, które odpowiadają za sterowanie dopływem powietrza do cylindrów jednostki napędowej, a także za usuwanie z niej spalin. Działanie rozrządu musi być ściśle zsynchronizowane z pracą układu wtryskowego, a także z położeniem wału korbowego oraz napędzanych przez niego tłoków. Jakiekolwiek problemy w pracy rozrządu pociągają za sobą szereg innych problemów związanych z prawidłowym działaniem jednostki napędowej. W wielu przypadkach takie usterki całkowicie uniemożliwiają silnikowi pracę. Rozrząd samochodowy wymaga odpowiedniego serwisowania. Zaniedbany rozrząd, uszkodzony napęd rozrządu czy sparciała uszczelka pokrywy wałków rozrządu mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia silnika.

Pokrywa rozrządu

Substancje chemiczne w postaci oleju silnikowego, chłodziwa i paliwa są, oczywiście, niezbędne do prawidłowego działania samochodu, jednak mogą one również być powodem nieodwracalnych szkód, zwłaszcza, gdy dostaną się do niepożądanych miejsc, takich jak np. paskowy układ rozrządu.

Pokrywa rozrządu jest zazwyczaj wykonana z plastiku, który, niestety, może pękać zarówno podczas montażu, jak i w czasie eksploatacji samochodu. Jeżeli dojdzie do poważnego uszkodzenia osłony, wówczas konieczna będzie wymiana starej osłony na nową wraz z uszczelką pokrywy rozrządu.

Należy pamiętać, aby podczas montowania nowej osłony sprawdzić szczelność pokrywy rozrządu oraz zastosować odpowiedni moment obrotowy. Pamiętajmy również, że podczas pracy przy silniku, śruby mogą ulec poluzowaniu, a to z kolei może wywołać drgania oraz hałasy w układzie. Ponadto niewłaściwy montaż osłony paska rozrządu może skutkować tym, że będzie ona dotykać paska w trakcie jego pracy, co również będzie miało negatywny wpływ na działanie całego układu.

Bardzo ważne jest, aby nie tylko używać osłony paska rozrządu, ale również prawidłowo ją zamontować, zastosować odpowiedni uszczelniacz pokrywy rozrządu oraz utrzymywać osłoną w nienagannym stanie. Jest to najlepszy sposób zabezpieczenia napędu paska synchronicznego przed niepożądanymi elementami, które uszkadzają nie tylko pasek, ale i silnik. Jeśli jednostka napędowa posiada taką osłonę, wówczas można mieć pewność, że układ paska rozrządu i silnik są bezpieczne.

Popularni producenci uszczelek pokrywy rozrządu

  • Febi Bilstein
  • Elring
  • Ajusa
  • SWAG
  • Corteco
  • Reinz
  • Bugiad

W iParts.pl znajdziesz wysokiej jakości uszczelki pokrywy rozrządu oraz wszystkie elementy samochodowego układu rozrządu w atrakcyjnej cenie rynkowej. Współpracujemy wyłącznie ze sprawdzonymi i godnymi zaufania producentami części samochodowych. Wszystkie dostępne elementy są fabrycznie nowe i posiadają gwarancję producenta. Zapewniamy fachowe wsparcie techniczne oraz natychmiastową realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Uszczelka pokrywy rozrządu ELRING
Uszczelka pokrywy rozrządu AJUSA
Uszczelka pokrywy rozrządu BGA
Uszczelka pokrywy rozrządu PAYEN
Uszczelka pokrywy rozrządu FAI AutoParts
Uszczelka pokrywy rozrządu ELWIS ROYAL
Uszczelka pokrywy rozrządu Dr.Motor Automotive
Uszczelka pokrywy rozrządu TOPRAN
Uszczelka pokrywy rozrządu FEBI BILSTEIN

FAQ

Kiedy należy wymienić uszczelkę pokrywy rozrządu?

Uszczelka pokrywy rozrządu kwalifikuje się do wymiany tylko wtedy, gdy mamy ku temu konkretne przesłanki. Przykładem może być sytuacja, kiedy jesteśmy zmuszeni do zdjęcia osłony, np. w momencie wymiany rozrządu lub sprawdzenia jego stanu. Wymiana jest potrzebna również wtedy, gdy widzimy nieszczelność pokrywy, która może prowadzić do dostawania się zanieczyszczeń do rozrządu. Wymiana uszczelki w takiej sytuacji jest bardzo potrzebna, ponieważ chroni nasz rozrząd przed możliwością uszkodzenia.

Ile kosztuje uszczelka pokrywy rozrządu?

Ceny uszczelek pokrywy rozrządu zaczynają się już od kilkunastu złotych. Koszt zakupu zależny jest oczywiście od rodzaju uszczelki, modelu samochodu, do którego jest ona dedykowana, a także producenta wybranej części. W niektórych konstrukcjach zamiast klasycznej uszczelki stosuje się specjalny uszczelniacz na bazie silikonu. Wówczas taka tubka specjalnego preparatu może wystarczyć na więcej niż jedno użycie, dzięki czemu końcowy koszt jest jeszcze niższy.

Czy uszczelka pokrywy rozrządu jest potrzebna?

Uszczelka pokrywy rozrządu pełni bardzo ważną rolę. Jej zadaniem jest uszczelnienie połączenia pokrywy rozrządu z elementami jednostki napędowej. Dzięki temu chroni pracujący wewnątrz układ przed przedostaniem się do środka różnego rodzaju zabrudzeń oraz ciał obcych, które z pewnością mogłyby wpłynąć na jego żywotność. Jest ona również istotna w przypadku układów rozrządu pracujących w oleju, np. opartych o łańcuch. Jest to coraz powszechniejsze rozwiązanie, które nie jest możliwe do zastosowania bez odpowiedniego uszczelnienia układu.

Jak samodzielnie wymienić uszczelkę pokrywy rozrządu?

Wymiana uszczelki rozrządu jest możliwa po zdjęciu samej pokrywy. Wówczas uzyskujemy konieczny do tego zadania dostęp. Należy starannie oczyścić pokrywę oraz elementy do niej przylegające z pozostałości starej uszczelki. Dopiero wtedy możemy ponownie założyć nową uszczelkę i zamontować oraz dokręcić pokrywę rozrządu. Odpowiednie przygotowanie powierzchni, do których przylega uszczelka jest kluczowe, dla zachowania szczelności całego układu.

Jak dobrać odpowiednią uszczelkę pokrywy rozrządu do swojego samochodu?

Wybierając odpowiednią uszczelkę pokrywy rozrządu do swojego pojazdu, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych elementów. Uszczelka musi być dobrze dobrana do danej wersji silnikowej, należy więc pamiętać o dobraniu produktu spełniającego określone wymagania, np. wersja silnika, moc, oznaczenie jednostki napędowej, a także rocznik pojazdu. Warto pamiętać, że w niektórych rozwiązaniach zamiast uszczelki, stosowana jest specjalna pasta uszczelniająca. W takich przypadkach znalezienie uszczelki do danego modelu będzie niemożliwe.