Zawory silnikowe

Głównym zadaniem zaworów silnika jest dostarczanie do jednostki napędowej świeżej mieszanki paliwowo-powietrznej, a także opróżnianie jej z gazów powstających w procesie spalania. Zasadniczo przyjmuje się, że im więcej zaworów w silniku, tym większa jego moc, ponieważ pozwalają one na lepsze „oddychanie” jednostki napędowej. Jednak ich awaria to prawdziwy koszmar dla każdego kierowcy.

Zawory silnika w samochodzie

Zawory silnikowe w większości przypadków wykonywane są ze specjalnego stopu stali, zwanego stalą zaworową. Materiał ten charakteryzuje się niezwykle wysoką wytrzymałością, przez co umożliwia prawidłową i długotrwałą pracę zaworów.  Zawory silnika samochodowego dzielą się na dwie główne kategorie – ssące oraz wydechowe. Zawory najczęściej znajdują się w głowicy lub w bloku silnika i odpowiedzialne są za otwieranie i zamykanie się w odpowiednich fazach pracy jednostki napędowej. Obecnie najczęściej spotyka się jednostki z czterema zaworami silnikowymi na cylinder (dwa dolotowe i dwa wydechowe). I tak np. w silniku czterocylindrowym dostępnych będzie 16 zaworów, co w skrócie określa się jako 16V. U niektórych producentów samochodowych, jak np. Mercedes czy Fiat, w ich sześcio- i ośmiocylindrowych jednostkach stosowane są dwa zawory dolotowe oraz tylko jeden wydechowy. Z kolei Volkswagen w jednym ze swoich silników (1.8 20V) zastosował dwa zawory wydechowe i aż trzy dolotowe.

Sposób działania zaworów silnikowych

Prawidłowo działający zawór ssący powinien otwierać się we właściwym momencie cyklu ssania silnika, w celu pobrania mieszanki paliwowo-powietrznej lub też samego powietrza do komór spalania. Po uzupełnieniu komór, ssący zawór w silniku zamyka się, co umożliwia sprężenie mieszanki paliwowo-powietrznej. Natomiast zawór wydechowy również odpowiedzialny jest za otwieranie i zamykanie się w odpowiednim momencie, co umożliwia wydalenie spalin powstałych w trakcie pracy jednostki napędowej na zewnątrz. Po wydaleniu szkodliwych gazów z silnika, zawór zostaje ponownie zamykany.

Typowe usterki zaworów silnikowych w samochodzie

Od właściwej kondycji zaworów zależy tak naprawdę moc jednostki napędowej. Częstą usterką zaworów silnika jest wytarcie trzonka zaworu, jednak nie powinno to mieć miejsca wcześniej, niż po przejechaniu około 250-300 tys. km, i oczywiście jeżeli jednostka napędowa jest w prawidłowy sposób eksploatowana. Takie uszkodzenie powoduje spływanie dużej ilości oleju do kolektora, co przekłada się na słabszą moc silnika oraz większego zużycia oleju silnikowego. Zawory silnika spalinowego mogą ulec również pogięciu na skutek pęknięcia paska rozrządu. Dochodzi wówczas do braku synchronizacji pracy jednostki napędowej, a to z kolei prowadzi do zderzania się zaworów z tłokami i powoduje ich pogięcie. Zawory silnikowe mogą ulec także nadtapianiu, czego efektem będzie brak szczelności w gniazdach i utrata kompresji w cylindrach.

Popularni producenci zaworów silnikowych

  • SWAG
  • Febi Bilstein
  • Topran
  • Mahle Original
  • AE
  • IPSA
  • Freccia
  • TRW Engine Component

Tanie zawory silnika znajdziesz w naszej ofercie. Wystarczy, że wybierzesz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu wersję silnikową swojego auta. Po chwili otrzymasz pełną listę dostępnych części w przystępnej cenie.

Oferujemy najwyższej jakości zawory silnika w doskonałej cenie rynkowej. Wszystkie dostępne produkty są fabrycznie nowe i objęte gwarancją producenta. Zapewniamy profesjonalną obsługę na każdym etapie zakupów, fachową pomoc techniczną, najlepsze ceny i natychmiastową realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Zawory IPSA
Zawory FRECCIA
Zawory AE
Zawory BGA
Zawory OSVAT
Zawory INTERVALVES
Zawory FAI AutoParts
Zawory MAHLE
Zawory TRW Engine Component