Poduszka silnika w iParts.pl

Poduszka silnika

Podczas pracy każdej jednostki napędowej w samochodzie powstają pewnego rodzaju wibracje oraz hałas. Dla zneutralizowania tych niepożądanych czynników stosuje się w konstrukcji auta poduszki silnika, które tłumią wszelkie drgania oraz odgłosy towarzyszące jego pracy. Częstotliwość pracy jednostki napędowej oraz duże obciążenia przenoszone na nadwozie powodują, że poduszka silnika ulega z czasem zużyciu i wymaga wymiany. W iParts.pl znajdziesz pełną gamę poduszek silnika do wszystkich modeli samochodów pochodzące od najlepszych producentów tego typu elementów.

Poduszka silnika w samochodzie

Poduszka silnika samochodowego nie tylko eliminuje przenoszenie ruchów jednostki napędowej na nadwozie auta, ale przede wszystkim zapewnia komfort prowadzenia pojazdu bez względu na panujące warunki drogowe. Trzeba pamiętać, że silnik generuje ogromne wibracje, które, bez zastosowania poduszek, mogłyby zniszczyć inne ważne podzespoły samochodu. Przyjmuje się, że trwałość poduszek silnika wynosi średnio ok. 150 tys. km. W samochodach wyposażonych w silniki benzynowe stosowane są zazwyczaj gumowe poduszki silnika. Jest to materiał, który bardzo dobrze tłumi wszelkiego rodzaju wibracje, jednak stosunkowo szybko starzeje się i parcieje. Dodatkowo pod wpływem oddziaływania wysokich temperatur oraz w wyniku uszkodzeń mechanicznych tego rodzaju poduszka silnika samochodowego może się odkształcić lub zdeformować. W samochodach z jednostkami wysokoprężnymi stosuje się najczęściej poduszki olejowe, w których medium tłumiącym jest olej.

Sposób działania poduszek silnika

Poduszki silnika odpowiadają w samochodzie za łączenie skrzyni biegów i silnika z karoserią auta. Do podstawowych funkcji poduszek silnika zaliczamy tłumienie wibracji, hałasu a także ruchów silnika. Dzięki pracy tych elementów poprawie ulega komfort kierowcy i pasażerów a oddziaływanie wibracji na współpracujące z silnikiem części samochodu jest znacznie mniejsze. Warto więc na bieżąco sprawdzać zawieszenie silnika, bowiem gdy jest ono sprawne, odczuwamy większy komfort prowadzenia auta, powodujemy lepsze reakcje silnika na wysokich obrotach, a także zapewniamy większą trwałość pozostałych elementów.

Typowe usterki poduszek silnika w samochodzie

Zdiagnozowanie objawów uszkodzonych poduszek silnika bywa problematyczne, ponieważ bardzo często takie usterki są mylone z innymi znacznie droższymi w naprawie awariami. Niejednokrotnie w takich przypadkach brane są pod uwagę usterki dwumasowego koła zamachowego czy nawet sprężarki klimatyzacji. Typowe objawy uszkodzenia poduszek silnika, to m.in. wibracje nadwozia odczuwalne podczas np. gwałtownego przyspieszania, drgania na kierownicy oraz lewarka skrzyni biegów w trakcie postoju na biegu jałowym, wyraźne szarpanie nadwoziem samochodu podczas odpalania i gaszenia jednostki napędowej, głośne dudnienie słyszalne w momencie odpalania silnika czy też stukanie w okolicach motoru podczas poruszania się po nierównej nawierzchni.

Popularni producenci poduszek silnika

 • Febi Bilstein
 • Lemforder
 • Topran
 • Mapco
 • SWAG
 • Vaico
 • Yamato
 • Meyle
 • Fortune Line
 • Sasic
 • Ruville
 • Ashika

iParts.pl to sklep, w którym znajdziesz największą liczbę poduszek silnika do najróżniejszych marek samochodów. Jeżeli interesuje Cię wydajna i tania poduszka silnika, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie podaj model i rocznik, a na końcu wersję silnikową auta. W kilka sekund otrzymasz pełną listę dostępnych elementów dedykowanych do Twojego samochodu.

Powiązane kategorie produktowe

Wszystkie poduszki silnika, które znajdziesz w iParts.pl, są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy). Nasze produkty to najlepsza relacja ceny do jakości. Zapewniamy szybką realizację zamówienia oraz fachową pomoc na każdym etapie zakupów w naszym sklepie.

Najpopularniejsi producenci

Poduszki silnika ORIGINAL IMPERIUM
Poduszki silnika GSP
Poduszki silnika BIRTH
Poduszki silnika AKRON-MALÒ
Poduszki silnika VEMA
Poduszki silnika TEDGUM
Poduszki silnika Metalcaucho
Poduszki silnika FEBI BILSTEIN
Poduszki silnika KAVO PARTS

FAQ

Jak rozpoznać zużycie poduszek silnika?

Zużycie poduszek silnika daje bardzo charakterystyczne objawy. Należą do nich przede wszystkim szarpanie podczas dodawania lub puszczania gazu, a także metaliczny stuk w tych samych sytuacjach. Wymiana takich elementów nie jest skomplikowana i warto zadbać o ich stan ponieważ ma to również wpływ na pozostałe elementy naszego samochodu.

Jak samodzielnie wymienić poduszki silnika?

Należy zawsze zacząć od podwieszenia silnika znajdującego się w komorze. Następnie możemy przejść do demontażu starych poduszek i montażu nowych. Warto uważać, by nie poruszyć silnika, ponieważ jego późniejsze ustawienie może być kłopotliwe, zwłaszcza w sytuacji, w której naprawę wykonujemy samodzielnie.

Jak dobrać poduszki silnika do swojego samochodu?

Zawsze powinniśmy takie elementy dobierać według numeru danej części. Warto to poprzeć ogólnymi, przybliżonymi wymiarami części, a także jej kształtem, z w szczególności rozmieszczeniem otworów przeznaczonych do montażu.

Czy warto wymienić jedną poduszkę silnika, czy cały komplet?

Poduszki silnika możemy wymieniać pojedynczo, jednak często jest tak, że jeśli pewien okres jeździliśmy na uszkodzonej jednej z poduszek, to później w krótkim czasie uszkodzeniu ulegną pozostałe. Niesprawna poduszka powoduje szybsze zużycie się pozostałych i konieczność ich wymiany.

Dlaczego poduszki silnika zużywają się?

Poduszki silnika to elementy gumowo metalowe, które pomagają w redukowaniu wibracji oraz wstrząsów przenoszonych z silnika na nadwozie naszego samochodu. Agresywna jazda, wibracje silnika, gwałtowne szarpnięcia, to wszystko ma wpływ na żywotność naszego silnika. Poduszki znacznie szybciej ulegną zużyciu podczas jazdy miejskiej, niż podczas jazdy poza miastem.

Ile kosztują poduszki silnika?

Poduszki silnika kosztują w naszym sklepie od 10 do 340 zł. Cena jest zależna od tego, która poduszka nas interesuje, a także od silnika do którego jest przeznaczona i producenta. Podane ceny dotyczą pojedynczych poduszek silnika.