Artykuły

Używane BMW E60 (seria 5) – poradnik kupującego. Co i dlaczego się psuje? Które części musicie koniecznie wymienić po zakupie?

Data:11-12-2020
Autor:Daniel Bień
Niewiele popularnych w Polsce aut wzbudza tak wiele kontrowersji, jak BMW E60 oraz jego bliźniacza wersja E61. Jeśli chodzi o używane E60, a tylko takie są obecnie dostępne na rynku, to mniej więcej 70% właścicieli tego modelu uważa to auto za prawdziwą beczkę bez dna, a 30% nie może się go wprost nachwalić. Skąd tak różne od siebie oceny tego samochodu? Jaka jest prawda o używanym BMW E60 i na co faktycznie muszą się przygotować jego potencjalni nabywcy?
Czytaj więcej >

Aplikacja Apple CarPlay. Jak należy ją zainstalować i czy warto jej używać?

Data:09-12-2020
Autor:Piotr Żaczek
Użytkowników iPhone przybywa w naszym kraju z każdym rokiem. Nic więc dziwnego, że już od kilku lat producenci aut przeznaczonych na polski rynek dbają o to, aby fani firmy z logiem ugryzionego jabłka dostali możliwość łączenia swoich iPhone z samochodowymi systemami multimedialnymi. Dokładnie tak samo, jak w przypadku właścicieli smartfonów z systemem Andriod. Czy właściciele iPhone są w tej kwestii jakkolwiek uprzywilejowanie?
Czytaj więcej >

Najwięksi 3 polscy producenci części samochodowych. Wytwarzane przez nich elementy możecie znaleźć w swoich autach

Data:07-12-2020
Autor:Daniel Bień
ZF Friedrichshafen AG, Hella, BOSCH to producenci części zamiennych znani doskonale chyba każdemu polskiemu kierowcy. Potrafimy rozpoznać ich nazwę, logo, a także określić jakość wytwarzanych przez nich elementów. A jak wygląda nasza wiedza na temat rodzimych producentów? Co wiemy o polskich firmach produkujących części zamienne wysokiej klasy, które trafiają praktycznie do wszystkich krajów?
Czytaj więcej >

Do czego może doprowadzić wprowadzona w styczniu 2020 roku obniżka akcyzy na samochody hybrydowe?

Data:05-12-2020
Autor:Daniel Bień
Od 1 stycznia 2020 roku mamy do czynienia z nowymi stawkami podatku akcyzowego dla samochodów hybrydowych. W ogólnym ujęciu wprowadzone zmiany obniżyły obowiązującą wcześniej akcyzę o 50 proc. Jednak od zasady tej są pewne odstępstwa. Dla części hybryd akcyza wzrosła i to – co ciekawe – przede wszystkim dla tych, które uchodzą za najbardziej ekologiczne. Czemu mają służyć tego typu zmiany w akcyzie na samochody osobowe? Czy teraz najlepszym wyborem dla polskiego kierowcy będą auta elektryczne?
Czytaj więcej >

Spore zmiany w prawach i obowiązkach kierowców. Od grudnia koniec z tradycyjnym dokumentem prawa jazdy i kilkoma przepisami

Data:03-12-2020
Autor:Daniel Bień
Rewolucja informatyczna postępuje, a nasze Ministerstwo Cyfryzacji stara się dotrzymywać jej kroku. Wprowadzenie aplikacji mobilnej mObywatel dało nam możliwość do korzystania z całego szeregu usług online, spośród których samych kierowców najbardziej z pewnością zainteresuje dostępna już usługa mPojazd oraz zapowiadana na koniec roku usługa mPrawo Jazdy. Na co pozwalają oba te rozwiązania? Co zmieni wprowadzenie prawa jazdy w wersji elektronicznej, dostępnej na każdym smartfonie?
Czytaj więcej >

Awaria króćca głowicy układu chłodzenia. Z jakich przyczyn do niej dochodzi i jak należy powstępować w przypadku usterki?

Data:30-11-2020
Autor:Daniel Bień
Każdy silnik spalinowy do prawidłowej pracy wymaga chłodzenia. Odpowiednie chłodzenie z kolei możliwe jest jedynie wówczas, gdy cały układ działa bez zarzutu i pozostaje całkowicie szczelny. Jednym z newralgicznych elementów układu chłodzenia silnika jest króciec głowicy układu silnika, zwany również kołnierzem przewodu płynu chłodzącego. Ponieważ część ta pracuje w niezwykle trudnych warunkach, całkiem często może ulegać awariom. Jakiego rodzaju?
Czytaj więcej >

Co należy zrobić w przypadku kradzieży prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu? Komu należy to zgłosić?

Data:24-11-2020
Autor:Piotr Żaczek
Prawo jazdy, dowód rejestracyjny, karta pojazdu – dokumenty te mogą Wam zostać skradzione celowo lub niejako przy okazji. Bez względu na pierwotne intencje złodzieja, od momentu odkrycie kradzieży powinniście postępować szybko i zdecydowanie. Aby jednak było to możliwe, musicie najpierw wiedzieć, co dokładnie należy w podobnej sytuacji zrobić i czym może grozić zaniechanie podjęcia poszczególnych czynności. A konsekwencje wszelkiej opieszałości mogą okazać się naprawdę tragiczne.
Czytaj więcej >

Mieszanie olejów silnikowych. Czy i kiedy jest to możliwe? Na co należy uważać, mieszając olej mineralny z syntetycznym?

Data:18-11-2020
Autor:Daniel Bień
Olej silnikowy to bez wątpienia najważniejszy płyn eksploatacyjny krążący w każdym samochodzie. Jego ogromne znaczenie sprawiło wprawdzie, że o olejach samochodowych mówi się dużo i często, jednak nadal nie zawsze zgodnie z prawdą. Do tej pory powstało naprawdę sporo mitów na temat oleju silnikowego, w tym dotyczących kwestii mieszania różnych rodzajów oleju. Jak wygląda prawda o mieszaniu olejów? Które można ze sobą łączyć, a które absolutnie się do tego nie nadają?
Czytaj więcej >

Zgubione prawo jazdy, dowód rejestracyjny lub karta pojazdu. Jak należy postępować w podobnych przypadkach?

Data:13-11-2020
Autor:Daniel Bień
Dowód rejestracyjny, karta pojazdu czy prawo jazdy mogą zostać skradzione, jednak częściej bywają po prostu gubione. W przypadku utraty jednego z tych dokumentów należy bez zbędnej zwłoki przedsięwziąć kroki, które zapobiegną przykrym konsekwencjom i pozwolą uzyskać ich duplikaty. Gdzie powinniście zgłaszać podobne przypadki? Ile będzie Was kosztować wyrobienie tzw. wtórników?
Czytaj więcej >

Wzmacniacz do samochodowego systemu audio. Czym należy kierować się przy jego wyborze?

Data:08-11-2020
Autor:Daniel Bień
Problemy z dźwiękiem w Waszych samochodach? Radio i głośniki ewidentnie sobie nie radzą, przez co jakość muzyki jest zwyczajnie słaba? Sposobów na rozwiązanie tego problemu jest kilka, jednak najprostszym i z reguły również najtańszym będzie założenie odpowiednio dobranego wzmacniacza. Ale to pod warunkiem, że zarówno dobór wzmacniacza, jak i jego montaż będą wykonane naprawdę profesjonalnie. Na czym ten profesjonalizm ma polegać?
Czytaj więcej >

Osłona termiczna tłumika. Czemu służy, jaką pełni funkcję i co należy zrobić, jeśli odpadnie?

Data:06-11-2020
Autor:Daniel Bień
Każdy samochód to zbiór setek, a nawet tysięcy części posiadających konkretne przeznaczenie, lecz różny stopień wpływu na funkcjonowanie całego mechanizmu. Oprócz części, które są zwyczajnie niezbędne, mamy też do czynienia z elementami, bez których poruszanie się po drogach nadal jest możliwe. Jedną z takich części jest osłona termiczna tłumika. Czy jazda bez osłony termicznej tłumika jest bezpieczna? W jaki sposób jej utrata wpłynie na samochód?
Czytaj więcej >

Serwis pozakupowy samochodu używanego. Które części i płyny eksploatacyjne koniecznie należy wymienić?

Data:04-11-2020
Autor:Piotr Żaczek
Pogłoski o zwiększeniu akcyzy na samochody używane zelektryzowały branżę motoryzacyjną i samych kierowców. Kto odkładał zakup samochodu z rynku wtórnego na później, nagle zaczął w pośpiechu przeglądać ogłoszenia. Jednak pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą, a do zakupu auta zawsze należy się przygotować. Również pod kątem serwisu pozakupowego i określeniu części, które zawsze w aucie używanym należy po jego zakupie wymienić.
Czytaj więcej >

Dezynfekcja samochodu w czasie pandemii COVID-19. Czym i w jaki sposób szybko pozbędziecie się koronawirua z wnętrza auta?

Data:02-11-2020
Autor:Daniel Bień
Koronawirus dla nas, kierowców stanowi takie samo zagrożenie, jak dla wszystkich innych. W ciągu ostatnich miesięcy musieliśmy nauczyć się, jak w warunkach pandemii dbać o siebie i swoje auta. A ponieważ na temat dezynfekcji i czyszczenia aut powstało wiele nieporozumień i błędnych założeń, wielu z nas popełnia zupełnie podstawowe błędy. Na czym te błędy polegają? Jak powinniśmy prawidłowo dbać o siebie i swoje auta podczas epidemii COVID-19?
Czytaj więcej >

Awaria zamka centralnego w samochodzie. Co i kiedy może się zepsuć? Jak należy podejść do naprawy danej usterki?

Data:31-10-2020
Autor:Daniel Bień
Centralny zamek stał się rozwiązaniem tak powszechnym, że praktycznie przestaliśmy zwracać uwagę na jego działanie. Dopóki wszystko jest dobrze, kierowcy nie myślą w ogóle o jego przeglądzie czy konserwacji. Dopiero gdy nagle odmówi posłuszeństwa, pojawia się zdziwienie i konsternacja. A przecież awarie zamka centralnego nie powinny nikogo zaskakiwać. W końcu, jak każdy inny układ, również on ulega zużyciu. Co wówczas należy zrobić?
Czytaj więcej >

Co zrobić ze zużytym olejem silnikowym? Do jakich celów można go wykorzystać i w jaki sposób nie wolno się go pozbywać?

Data:29-10-2020
Autor:Piotr Żaczek
Zużyty olej silnikowy często stanowi problem, z którym nie wiadomo, co zrobić. Prawo zakazuje traktować go, jak zwykłe odpady, nie oferując jednocześnie zbyt wielu sposobów na pozbycie się go. Jakie możliwości ma więc każdy przeciętny kierowca? W jaki sposób można pozbyć się przepracowanego oleju samochodowego i dlaczego warto poświęcić na to nieco energii?
Czytaj więcej >

OBD I, OBD II i EOBD. Wszystko, co powinniście wiedzieć o systemie OBD, jego działaniu oraz możliwościach

Data:27-10-2020
Autor:Daniel Bień
Wymagania związane z dbałością o środowisko naturalne przyniosły motoryzacji efekt w postaci całego szeregu rozwiązań konstrukcyjnych. W grupie tej znalazły się zarówno znienawidzone przez wielu filtry DPF, jak i – co ciekawe – system diagnostyki pokładowej, czyli popularne OBD. Jaką rolę pełni OBD w samochodzie? Z iloma wersjami OBD mamy obecnie do czynienia i jakie dają nam możliwości?
Czytaj więcej >

Polerowanie reflektorów samochodowych. W jaki sposób możecie przeprowadzić samodzielną regenerację świateł w Waszch samochodach?

Data:25-10-2020
Autor:Daniel Bień
Współczesne reflektory samochodowe, choć nowoczesne i bezpieczne, nie są odporne na działanie czynników mechanicznych i atmosferycznych. Z czasem ich przejrzystość spada, co odbija się na komforcie i bezpieczeństwie nie tylko kierowcy, ale i wszystkich pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jak rozwiązać ten problem? Zwykle wystarczy mniej lub bardziej zaawansowana regeneracja, czyli polerowanie i odnawianie powierzchni reflektora. Sposobów na jej przeprowadzenie jest kilka.
Czytaj więcej >

Podkład epoksydowy do samochodu. Czym jest, z czego się składa i w jakim celu należy go używać?

Data:23-10-2020
Autor:Piotr Żaczek
Podkład epoksydowy to produkt niezwykle popularny wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi zabezpieczenie elementów metalowych. Używa się go m. in. w celu ochrony przed korozją elementów ogrodzenia, konstrukcji stalowych, laminatów oraz w wielu innych zastosowaniach przemysłowych. Podkład epoksydowy to jednak przede wszystkim lakiernictwo i ochrona karoserii. Przed czym i w jaki sposób?
Czytaj więcej >

iParts.pl wśród najlepszych sklepów internetowych w 2020 roku

Data:22-10-2020
Autor:Redakcja iParts.pl
iParts.pl na szczycie najnowszego Rankingu Sklepów Internetowych w Polsce
Czytaj więcej >

Czynniki chłodnicze w klimatyzacji samochodowej. Jakie rodzaje można znaleźć obecnie na rynku, czym się od siebie różnią?

Data:21-10-2020
Autor:Daniel Bień
Czynnik chłodniczy stanowi podstawę pracy każdej klimatyzacji samochodowej. W kolejnych latach czynniki te zmieniały się wraz z wymogami dotyczącymi ochrony środowiska, nie zawsze uwzględniając przy tym preferencje samych kierowców. Jak wygląda to obecnie? Jakiego rodzaju czynniki chłodnicze są powszechnie stosowane i czym się od siebie różnią? Jak dużym problemem są obecnie ziębniki pochodzące z nielegalnych źródeł?
Czytaj więcej >
1  Poprzenia  3  4  5  6  7  8  9  10  11  Następna  41