Artykuły

Jak rozpoznać zużyte świece zapłonowe? Jakie objawy mogą wywoływać?

Data:19-06-2019
Autor:Daniel Bień
Świece zapłonowe pracują nieustannie w niezwykle trudnych warunkach. Podczas pracy silnika poddawane są działaniu temperatury sięgającej grubo powyżej 800℃, ciśnieniu o wartości ponad 100 atmosfer oraz agresywnych produktów spalania. Nic dziwnego, że żywotność świec jest dość mocno ograniczona i po pewnym czasie zaczynają się zwyczajnie zużywać. Jak rozpoznać, że przyszedł czas na ich wymianę?
Czytaj więcej >

Jak wyglądają kolejne stopnie zużycia panewki głównej i korbowodowej?

Data:17-06-2019
Autor:Krystian Mączyński
W silniku spalinowym mamy do czynienia z dwoma rodzajami panewek – są to panewki główne oraz panewki korbowodowe. Panewki główne pełnią podobną rolę, jak panewki korbowodowe i choć znacznie wolniej, również one podlegają zużyciu. Jak rozpoznać, że czas panewek głównych i korbowodowych dobiega końca?
Czytaj więcej >

Jak rozpoznać objawy zużytego wysprzęglika? Czym różnią się od objawów zużytej pompki sprzęgła?

Data:15-06-2019
Autor:Krystian Mączyński
Współcześnie produkowane samochody wyposażane są w hydrauliczny system sprzęgła, który zastąpił stosowane dawniej linki. Jednym z podstawowych elementów tego układu – zaraz obok pompki sprzęgła – jest wysprzęglik, czyli część eksploatacyjna o ograniczonej żywotności. Jakie objawy daje zużyty wysprzęglik? Jak odróżnić je od objawów zużycia pompki sprzęgła?
Czytaj więcej >

Stuki w okolicach koła i problemy z prowadzeniem auta mogą oznaczać zużytą poduszkę amortyzatora

Data:13-06-2019
Autor:Dominik Kakietek
Pogorszenie jakości prowadzenia pojazdu oraz słyszalne hałasy dobiegające z okolic jednego z kół zwykle oznaczają problem z amortyzatorem. Co jednak, kiedy okazuje się, że amortyzator jest w pełni sprawny? W takim przypadku całą uwagę należy skupić na poduszce amortyzatora, która również z czasem może ulec zużyciu, również w wyniku nieprawidłowej eksploatacji.
Czytaj więcej >

Jeździsz samochodem z belką skrętną? Sprawdź, na jakie objawy jej zużycia powinieneś szczególnie uważać

Data:11-06-2019
Autor:Dominik Kakietek
W samochodach kilku francuskich marek konstruktorzy zastosowali bardzo ciekawe i posiadające wiele zalet rozwiązanie, jaki jest belka skrętna. Problem jednak w tym, że rozwiązanie dostosowane do zachodnioeuropejskich dróg nie zawsze radzi sobie z polskimi. Efekt? Szybko zużywająca się belka skrętna i objawy świadczące o jej uszkodzeniu.
Czytaj więcej >

Zużyta cewka zapłonowa nie zawsze daje oczywiste objawy. Zobacz, co powinno zwrócić Twoją uwagę

Data:09-06-2019
Autor:Krystian Mączyński
W samochodach określanych obecnie jako youngtimery, cewki zapłonowe stanowiły ciągły problem. Zużywały się bardzo szybko i powodowały kłopoty z układem zapłonowym. Po wprowadzeniu układów elektronicznych problem ten przycichł, ale wrócił wraz z nowymi cewkami jednoiskrowymi. Jeśli cewki takie zaczną wykazywać objawy zużycia, jedynym rozwiązaniem jest ich wymiana.
Czytaj więcej >

Objawy zużycia EGR. Kiedy pozostają widoczne, a kiedy wprost nie sposób je zauważyć?

Data:07-06-2019
Autor:Krystian Mączyński
Objawy zużycia zaworu EGR bywają niejednoznaczne. Część z nich może wprowadzać w błąd, sugerując awarię kilku innych podzespołów silnika. Co gorsza, w niektórych przypadkach zużycie EGR może przebiegać bezobjawowo i kierowca będzie wówczas przez długi czas nieświadomie jeździł z niedziałającym zaworem recyrkulacji spalin. Jak to możliwe? Po czym poznać, ze doszło do takiej sytuacji?
Czytaj więcej >

Odkurzanie, czyszczenie i ozonowanie samochodu, czyli jak zadbać o dobrą jakość powietrza w kabinie swojego auta?

Data:05-06-2019
Autor:Dominik Kakietek
Wpływ jakości powietrza na nasze codzienne funkcjonowanie jest ogromny. Powietrze zanieczyszczone drobnoustrojami, zarodnikami pleśni, oparami spalin i z niską zawartością tlenu, to prosta droga do wielu poważnych problemów ze zdrowiem oraz do niewłaściwych reakcji w sytuacjach kryzysowych. A z takim właśnie powietrzem w zdecydowanej większości samochodów osobowych mamy do czynienia wczesną wiosną. Dlaczego?
Czytaj więcej >

Jak wymienić żarówkę w przednim reflektorze? O czym należy pamiętać podczas takiej wymiany?

Data:03-06-2019
Autor:Krystian Mączyński
Przez całe lata wymiana żarówki w przednim reflektorze samochodu praktycznie dowolnego modelu była czynnością, z którą radził sobie niemal każdy kierowca. Obecnie przy wzroście komplikacji rozwiązań technologicznych oraz wprowadzeniu na rynek nowych źródeł światła, wymiana żarówki coraz częściej staje się prawdziwym utrapieniem. Na szczęście klasyczne żarówki halogenowe w dalszym ciągu nie sprawiają nam aż takich problemów.
Czytaj więcej >

Jak wymienić tylną tuleję przedniego wahacza? Po czym rozpoznać, że czas jej pracy dobiegł końca?

Data:01-06-2019
Autor:Dominik Kakietek
Tuleje są najmniejszymi – zaraz po śrubach – elementami układu zawieszenia. Mimo małych rozmiarów, pełnią niezwykle ważną rolę, wykonując w naszych autach co najmniej potrójne zadanie. Nic dziwnego, że tak „zapracowane” części dość szybko się zużywają i wymagają regularnej wymiany.
Czytaj więcej >
1  Poprzenia  3  4  5  6  7  8  9  10  11  Następna  45