Artykuły

Małe i średnie walizkowe zestawy narzędziowe. Dla początkujących oraz średniozaawansowanych miłośników motoryzacji

Data:07-04-2021
Autor:Daniel Bień
Mniejsze i większe awarie, wymiana części oraz płynów samochodowych. Naprawa sprzętów domowych, urządzeń, mebli – wszystko to możecie wykonać samodzielnie, mając w domu jeden, dobrze dobrany, walizkowy zestaw narzędziowy. W jaki sposób powinniście taki zestaw dobrać? Na co zwracać uwagę przy jego zakupie?
Czytaj więcej >

Narzędzia i akcesoria niezbędne w każdym garażu – dla tych, którzy kochają samochody. Klucze płaskie, część II

Data:05-04-2021
Autor:Daniel Bień
Klucze płaskie stanowią podstawę każdego zestawu narzędziowego, jakim posługujemy się w garażu czy warsztacie samochodowym. Jeśli należycie do tych pasjonatów motoryzacji, którzy lubią i chcą samodzielnie zajmować się swoimi autami, klucze te musicie dobierać starannie i po głębokim zastanowieniu. Na co powinniście przy tym zwracać szczególną uwagę? Jaki typ kluczy płaskich powinien trafić do Waszej skrzynki z narzędziami?
Czytaj więcej >

Jak dobrać felgi do samochodu? Na co koniecznie powinniście przy tym uwagę zwracać i dlaczego?

Data:03-04-2021
Autor:Piotr Żaczek
W każdym samochodzie znajdziecie części, których wymiana, z perspektywy tuningu, jest trudna lub wręcz bezcelowa, oraz takie, które wymienić można stosunkowo łatwo, osiągając przy tym bardzo dobre i wyraźne efekty. Do tej drugiej grupy części zaliczają się m. in. felgi samochodowe. I właśnie dlatego tak często są wymieniane. Czy jednak na pewno w sposób prawidłowy?
Czytaj więcej >

Klocki hamulcowe standardowe vs klocki ceramiczne. Oczywiste cechy wspólne i nieoczywiste różnice. O czym warto wiedzieć?

Data:01-04-2021
Autor:Daniel Bień
Ceramiczne klocki hamulcowe pojawiły się na rynku motoryzacyjnym na tyle dawno, że większość kierowców zdążyła się już z nimi zetknąć lub przynajmniej oswoić z ich obecnością. Współcześnie stały się one realną i łatwo dostępną alternatywą dla klocków standardowych. Pytanie tylko, czy kierowcy, którzy do tej pory jeździli wyłącznie na klockach standardowych, mają powód do zamiany ich na ceramiczne?
Czytaj więcej >

Jak kupować części samochodowe w Bydgoszczy? Poradnik konsumencki dla mieszkańców Bydgoszczy i okolic

Data:30-03-2021
Autor:Daniel Bień
Mieszkasz w Bydgoszczy lub okolicach? Potrzebujesz części zamiennych do swojego auta, ale nie bardzo wiesz, gdzie ich szukać. Bez względu na to, czym jeździsz i co dokładnie wymaga wymiany, nowe części samochodowe znajdziesz na iPartst.pl – największym motoryzacyjnym sklepie internetowym. Dlaczego warto wejść na stronę naszego sklepu?
Czytaj więcej >

Podstawowe typy zawieszenia samochodowego. Które z nich najczęściej wykorzystywane są w naszych samochodach?

Data:28-03-2021
Autor:Piotr Żaczek
Zawieszenie to jeden z najważniejszych układów samochodowych. Sprawność zawieszenia współdecyduje o przyczepności pojazdu i kontroli nad nim podczas wykonywania manewrów. Nic więc dziwnego, że nad konstrukcją idealnego zawieszenia trudzą się najtęższe umysły motoryzacji. Co udało im się osiągnąć?
Czytaj więcej >

Śruby do felg, czyli podstawa mocowania koła samochodowego. Co koniecznie powinniście o nich wiedzieć?

Data:26-03-2021
Autor:Daniel Bień
Na co każdy kierowca zwraca uwagę, wybierając nowy komplet felg do swojego auta? Na materiał, z jakiego zostały wykonane? Na markę? Parametry? A czy zwraca również uwagę na to, czym zamierza te nowe felgi przymocować do podwozia? Nie? A powinien, ponieważ nie wynaleziono, jak dotąd, felg, które trzymałyby się wyłącznie na renomie ich producenta.
Czytaj więcej >

PCD, czyli rozstaw śrub felgi samochodowej. Czym jest i jak możecie samodzielnie obliczać ten parametr?

Data:24-03-2021
Autor:Daniel Bień
Postanowiliście w końcu zmienić coś w swoim samochodzie, nieco go upiększyć, unowocześnić i podrasować. Kupiliście nowy komplet felg aluminiowych, idealnie dobranych pod względem rozmiaru czy odsadzenia i… i nie pasują. Otwory montażowe felgi nie pokrywają się z otworami w piaście koła. Skąd taka pomyłka? Najwyraźniej pominęliście parametr PCD, czyli rozstaw śrub w feldze.
Czytaj więcej >

Czy olej samochodowy posiada termin ważności? Co na ten temat mówią producenci, a co wynika z codziennej praktyki?

Data:22-03-2021
Autor:Piotr Żaczek
Termin ważności oleju silnikowego to temat, wokół którego ciągle krąży całkiem sporo mitów. Mity te biorą się stąd, iż sami producenci niewiele i bardzo niechętnie mówią cokolwiek o przydatności do użycia oleju samochodowego, a użytkownicy na podstawie tych skąpych informacji sami dopowiadają sobie resztę. A jak to wygląda tak naprawdę?
Czytaj więcej >

Odsadzenie, oddalenie, offset. O czym mówi nam ten ważny parametr felg samochodowych?

Data:20-03-2021
Autor:Daniel Bień
Odsadzenie felgi, oddalenie felgi lub po prostu offset – każde z tych określeń dotyczy tego samego parametru, który na felgach zapisywany jest przez producentów oznaczeniem ET wraz z wartością liczbową. Do czego w ogóle służy ta informacja? O czym mówi nam ET dodatnie, o czym ujemne, a o czym ET o wartości 0?
Czytaj więcej >

Rozmiar felgi samochodowej. Czym jest, jak należy go rozumieć i w jaki sposób wpływa on na sposób jazdy oraz eksploatację auta?

Data:18-03-2021
Autor:Daniel Bień
Jednym z kluczowych wskaźników, jakim należy się kierować przy wyborze nowego kompletu felg, jest ich rozmiar. Sam rozmiar nie jest jednak żadnym konkretnym parametrem, a jedynie ogólną wartością sumy dwóch składowych. Na co więc, tak naprawdę, należy zwracać uwagę? Czym się kierować i dlaczego?
Czytaj więcej >

Wiosenna wymiana dywaników gumowych na tekstylne. Na ile jest to czynność uzasadniona?

Data:16-03-2021
Autor:Piotr Żaczek
Każdej kolejnej wiosny zdecydowana większość kierowców bierze udział w corocznym rytualne wymiany. Wymieniamy wówczas opony, filtry oraz większość płynów samochodowych. Część z nas na wiosnę wymienia również dywaniki samochodowe, zamieniając te gumowe na tekstylne. Część, choć powinni to robić wszyscy. Dlaczego?
Czytaj więcej >

Kupowanie części samochodowych do aut grupy VAG z użyciem kodów PR. Jak możecie to u nas zrobić?

Data:14-03-2021
Autor:Daniel Bień
Gdy dochodzi do awarii lub nadmiernego zużycia elementów eksploatacyjnych, pojawia się konieczność wymiany określonej części na nową. Najlepszą opcją jest tu, rzecz jasna, wymiana 1:1, czyli zużytej części na identyczną, ale nową. Skąd jednak wziąć pewność, po jaką część sięgnąć, aby odpowiadała wskazaniom producenta samochodu? W przypadku aut z grupy VAG możecie posłużyć się w tym celu kodami PR.
Czytaj więcej >

Zimowa wymiana materiałowych dywaników samochodowych na gumowe to nie żadna fanaberia, ale zwykła, dobrze pojęta konieczność

Data:12-03-2021
Autor:Daniel Bień
Temat dywaników samochodowych wydaje się banalny. Sprawia wrażenie takiego, dopóki kolejna grupa kierowców nie odkryje, że pojawiające się od jakiegoś czasu problemy w ich samochodach mają przyczynę właśnie w dywanikach. To aż niewiarygodne, ile problemów może narobić źle dobrany dywanik. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej.
Czytaj więcej >

Otwór centralny felgi. Czym jest, w jaki sposób się go opisuje i czym kończy się brak uwzględniania jago średnicy przy zakupie?

Data:10-03-2021
Autor:Piotr Żaczek
Otwór centralny felgi – niby drobnostka, a tyle z nim problemów. Co i rusz kolejni kierowcy kupujący nowe zestawy felg do swoich aut zapominają o tym, że średnica otworu centralnego jest tu tak samo istotnym parametrem, jak rozmiar, odsadzenie czy rozstaw śrub. Na szczęście ewentualna pomyłka przy braku dopasowania nie przekreśla jeszcze losu nowych felg. Dlaczego?
Czytaj więcej >

Narzędzia i akcesoria niezbędne w każdym garażu – dla tych, którzy kochają samochody. Klucze płaskie, część I

Data:08-03-2021
Autor:Daniel Bień
Wielu z Was posiada prawdziwą, motoryzacyjną pasję, połączoną z chęcią samodzielnego zajmowania się swoimi pojazdami. Jednak do tego, aby prawidłowo zająć się dowolnym samochodem, oprócz chęci i podstawowej wiedzy o mechanice, potrzeba czegoś jeszcze – potrzeba narzędzi, które umożliwią Wam rozwijanie swojej pasji. A wśród wszystkich tych narzędzi najważniejsze są właśnie klucze płaskie. Dlaczego?
Czytaj więcej >

Jak kupować części samochodowe w Gdyni? Poradnik konsumencki dla mieszkańców Trójmiasta

Data:06-03-2021
Autor:Daniel Bień
Mieszkańcy Gdyni znani są ze swojego zamiłowania do motoryzacji, w tym szczególnie do aut, których na co dzień nie widuje się w dużej liczbie na polskich drogach. Każdy taki rzadki model auta to powód do dumy, ale też czasem spory kłopot. Szczególnie widać to w momencie, gdy potrzebne są do niego nowe części zamienne. Jak radzić sobie w takich przypadkach?
Czytaj więcej >

Jeszcze w tym roku pojawią się nowe etykiety na oponach. Co się w nich zmieni? Jakie nowe symbole na nich znajdziemy?

Data:04-03-2021
Autor:Daniel Bień
Od maja 2021 roku wchodzą w życie nowe europejskie przepisy o etykietach opon samochodowych. Na wieść o tym w branży motoryzacyjnej pojawiły się głosy, że dzięki nowym etykietom kierowcy zyskają więcej informacji o każdej oponie, a przez to będą mogli dokonać samodzielnie bardziej świadomego wyboru. Czy aby na pewno?
Czytaj więcej >

Nieoczywiste, lecz niezbędne narzędzia i akcesoria samochodowe. Co powinno się znaleźć w każdym garażu oraz małym warsztacie?

Data:02-03-2021
Autor:Piotr Żaczek
Każdy właściciel samochodu, który nie chce ograniczać się jedynie do roli kierowcy, musi pomyśleć o zgromadzeniu narzędzi i akcesoriów umożliwiających prawidłową eksploatację oraz konserwację auta. Co powinno się wśród nich znaleźć? O czym zwykle pamiętamy, a co może być dla niektórych z Was prawdziwym zaskoczeniem?
Czytaj więcej >

Używane Alfa Romeo Brera – poradnik kupującego. Jakie są wady i zalety tego auta? O co należy zadbać zaraz po zakupie?

Data:28-02-2021
Autor:Daniel Bień
Opinie o samochodach marki Alfa Romeo są mocno podzielone. Dla jednych auta te zwyczajnie sypią się w ciągu kilku pierwszych lat użytkowania, dla innych nie ma i nie będzie lepszego wyboru. Jak wygląda to w przypadku Alfa Romeo Brera? Czy używany model, który otrzymał swoją nazwę po jednej z włoskich galerii sztuki, wart jest zainteresowania?
Czytaj więcej >
1  Poprzenia  1  2  3  4  5  6  7  8  9  Następna  41