Artykuły

Jak prawidłowo kasować luz na przekładni kierowniczej?

Autor:Krystian Mączyński
Całoroczna eksploatacja samochodu w polskich warunkach to wyzwanie zarówno dla kierowcy, jak i dla auta. Jednym z układów najmocniej odczuwających trudy poruszania się po krajowych drogach jest układ kierowniczy. A jedną z najpowszechniejszych usterek w jego obrębie jest tzw. luz w przekładni kierowniczej. Na szczęście w większości przypadków z tego typu usterką można uporać się samodzielnie. W jaki sposób?
Czytaj więcej >

Jak dorobić w samochodzie spryskiwacze reflektorów?

Autor:Krystian Mączyński
O ile brudną przednią szybę z pozycji kierowcy doprawdy trudno jest przeoczyć, o tyle zachlapane i ubłocone reflektory już dużo łatwiej. A przecież światła brudzą się tak samo, a czasem nawet bardziej niż szyby. Co więcej, ich stan przekłada się nie tylko na komfort, ale i na bezpieczeństwo jazdy. Dlatego też warto zastanowić się nad instalacją systemu spryskiwaczy reflektorów. Koszt takiego rozwiązania jest niewielki, a korzyści naprawdę spore.
Czytaj więcej >

Samodzielna instalacja systemu SOS (eCall) w samochodzie

Autor:Krystian Mączyński
Od 1 kwietnia 2018 roku urządzenia systemu eCall stanowią obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu rejestrowanego na terenie Unii Europejskiej po tej dacie. Nie oznacza to jednak, że starsze auta nie mogą mieć zamontowanych podobnych rozwiązań. Część z nich fabrycznie wyposażona została już w odpowiednie urządzenia wcześniej. W innych system eCall możemy złożyć samodzielnie. Jak to zrobić?
Czytaj więcej >

Jak wymienić ręczny mechanizm do otwierania szyby w samochodzie na elektryczny?

Autor:Krystian Mączyński
Wiele poruszających się po polskich drogach samochodów wyposażonych jest jeszcze w dawne, manualne mechanizmy do opuszczania szyb. Jeśli jednak chciałbyś w swoim klasyku zamontować bardziej nowoczesny mechanizm elektryczny, nie musisz wcale w tym celu oddawać auta do warsztatu. Wszystko możesz zrobić samodzielnie, w ciągu zaledwie kilku godzin.
Czytaj więcej >

Jak prosto i skutecznie odświeżyć zewnętrzny wygląd samochodu?

Autor:Krystian Mączyński
Każdy samochód z biegiem lat tracie swój oryginalny blask. Lampy i reflektory matowieją, na lakierze i zderzakach pojawiają się rysy i odpryski, a kratka grilla robi się brudna i odrapana. Nie są to jednak zmiany nieodwracalne. Wystarczy nieco czasu, zaangażowania i właściwe środki, by auto znów wyglądało jak nowe.
Czytaj więcej >

Gdzie umieścić zawór tankowania LPG? W błotniku? Przy haku? A może pod klapką wlewu benzyny?

Autor:Krystian Mączyński
Popularność samochodów zasilanych LPG utrzymuje się w Polsce niezmiennie na bardzo wysokim poziomie. Wpływ na to mają głównie ceny paliwa oraz stosunkowo niskie koszty instalacji. Podczas jej montażu często pojawia się pytanie o miejsce umieszczenia zaworu tankowania. Rozwiązań jest kilka, przy czym niektóre są bardziej, a niektóre mniej sensowne.
Czytaj więcej >

Jakie klocki i tarcze wybrać do swojego samochodu?

Autor:Krystian Mączyński
Tarcze i klocki samochodowe to podstawowe elementy układu hamulcowego praktycznie każdego pojazdu. Te kluczowe dla poprawnego zatrzymywania samochodu komponenty, to typowe eksploatacyjne części samochodowe, które wraz z przebiegiem wymagają okresowej wymiany na nowe.
Czytaj więcej >

Jak zdiagnozować i wymienić uszkodzoną cewkę zapłonową?

Autor:Krystian Mączyński
Wokół cewek zapłonowych narosło mnóstwo mitów i przesądów nie mających wiele wspólnego z rzeczywistością. Jednym z takich mitów jest konieczność korzystania ze specjalistycznego sprzętu diagnostycznego i pomocy mechanika przy określeniu, czy i która cewka wymaga wymiany. Odpowiedź na to pytanie otrzymamy w prosty sposób, a samą cewkę wymienimy w ciągu 20 minut.
Czytaj więcej >

Jak wyregulować reflektory ksenonowe, tzw. ksenony?

Autor:Krystian Mączyński
Problem z niewłaściwie ustawionymi światłami to prawdziwa plaga na polskich drogach. Dotyczy to samochodów z klasycznymi reflektorami halogenowymi, ale również z reflektorami ksenonowymi. W tym drugim przypadku problem jest tym większy, iż w powszechnej opinii tzw. ksenonów nie można regulować. Nie jest to jednak prawdą, trzeba po prostu wiedzieć, jak właściwie się za to zabrać.
Czytaj więcej >

Chcesz uzupełnić płyn filtra cząstek stałych? Możesz to zrobić sam, ale bez drobnej pomocy mechanika się nie obejdzie

Autor:Krystian Mączyński
Mokry filtr cząstek stałych to doskonałe rozwiązanie, swoją funkcjonalnością i możliwościami przewyższające filtr suchy. Niestety, posiada on jedną poważną wadę, którą jest koszt eksploatacji. Na szczęście koszty te, przynajmniej częściowo, można ograniczyć. Wystarczy wiedzieć, jak używać samochodu z mokrym filtrem i spróbować samodzielnie uzupełniać poziom niezbędnego do jego funkcjonowania płynu Eolys.
Czytaj więcej >
1  Poprzenia  1  2  3  4  5  6  7  8  9  Następna  35