Artykuły

Jak rozpoznać awarię zaworu EGR? Jakie efekty mogą wynikać z jego zablokowania?

Data:18-08-2019
Autor:Piotr Żaczek
Dopóki zawór EGR jest sprawny, większość kierowców w ogóle nie zaprząta sobie nim głowy. Dopiero gdy auto zaczyna się dziwnie zachowywać, a silnik daje nam zdecydowanie mniej mocy niż powinien, przypominamy sobie, że właśnie tak wygląda jeden z podstawowych objawów awarii zaworu EGR. Problem w tym, że uszkodzenie tego elementu może dawać też całkowicie odwrotne skutki.
Czytaj więcej >

Jak rozpoznać awarię immobilisera? Co zrobić, gdy uszkodzenie tego systemu na dobre unieruchomi samochód?

Data:16-08-2019
Autor:Daniel Bień
Immobiliser, czyli „unieruchamiacz”, to system stanowiący dodatkowe zabezpieczenie auta przed kradzieżą. System ten blokuje układ zapłonowy lub komputer pokładowy i odblokować można go jedynie z pomocą transpondera montowanego współcześnie w kluczyku. Problem w tym, że czasem immobiliser blokuje zapłon mimo posiadania kluczyka, co jest jasnym sygnałem awarii tego systemu. Nie wiadomo tylko, w którym miejscu doszło do jego uszkodzenia.
Czytaj więcej >

Eksploatacja i objawy awarii łańcucha rozrządu. Czy można jakoś zaoszczędzić na jego wymianie?

Data:14-08-2019
Autor:Dominik Kakietek
Często zasypujecie naszych ekspertów pytaniami o łańcuch rozrządu. Czy to prawda, że łańcuchy są trwalsze niż paski? Jak często się psują? Co ile kilometrów powinno się je wymieniać? I przede wszystkim – jakie objawy daje uszkodzony łańcuch rozrządu? Aby ułatwić naszym ekspertom i tak niełatwą pracę, postanowiliśmy zbiorczo odpowiedzieć na wszystkie te pytania.
Czytaj więcej >

Do czego może doprowadzić zapchany katalizator? Czy jazda autem z zapchanym katalizatorem jest w ogóle możliwa?

Data:12-08-2019
Autor:Piotr Żaczek
Kilka miesięcy temu mieliśmy przypadek klienta, który nie był w stanie uruchomić silnika w swoim samochodzie. Kolejni mechanicy wymienili mu chyba wszystkie możliwe części w układzie zapłonowym, a nawet wyremontowali dokładnie cały silnik. I nic. Ostatecznie okazało się, że przyczyną problemów był zapchany katalizator. Niemożliwe? A jednak!
Czytaj więcej >

Dlaczego filtr DPF się zatyka? Jak rozpoznać objawy jego zapchania?

Data:10-08-2019
Autor:Daniel Bień
Mało która część samochodowa wzbudza równie wiele kontrowersji, co filtr cząstek stałych w silnikach Diesla, czyli popularny DPF. Tym, czego obawia się większość kierowców, jest moment, w którym filtr ten zostanie ostatecznie zapchany. Zawsze bowiem oznacza to mniejsze lub większe wydatki. A po czym poznać, ze filtr w Waszym samochodzie się zapchał? Spokojnie, auto samo Was o tym poinformuje.
Czytaj więcej >

Awaria przepływomierza powietrza. Jak ją rozpoznać? Jak potwierdzić? O czym warto pamiętać przy zakupie nowego przepływomierza?

Data:08-08-2019
Autor:Dominik Kakietek
Regularnie zdarza się, że dzwoniąc do naszego sklepu mówicie: „mam zepsuty przepływomierz, potrzebny jest mi nowy”. Tylko skąd ta pewność, że to właśnie przepływomierz jest uszkodzony? Bo zaświeciła się kontrolka „check engine”? Bo mechanik odczytał kod błędu? Kontrolka jeszcze nic nie znaczy, a mechanik może się mylić – w przypadku awarii przepływomierza sama diagnostyka to nie wszystko.
Czytaj więcej >

Recykling części samochodowych. Na czym polega, kto się tym zajmuje i skąd to całe zamieszanie wokół?

Data:06-08-2019
Autor:Daniel Bień
Od jakiegoś czasu nasi eksperci w rozmowach z Wami często słyszą pytanie o recykling samochodów i o części, które w ten sposób można odzyskać. Jeśli odpowiedzi, jakie otrzymujecie, nie są w stanie Was zadowolić, nie wińcie naszych ekspertów. Za bałagan w przepisach o recyklingu części samochodowych przede wszystkim odpowiada ustawodawca oraz same firmy zajmujące się demontażem pojazdów.
Czytaj więcej >

Jak zdobyć żółte tablice rejestracyjne, czyli rejestracja samochodu zabytkowego w kilku prostych krokach

Data:04-08-2019
Autor:Dominik Kakietek
W ubiegłym, 2018 roku zmianie uległy zasady rejestrowania pojazdów, w tym i samochodów, zabytkowych. Do tego czasu, aby zdobyć żółte tablice rejestracyjne, wystarczyło posiadać auto mające co najmniej 25 lat, w modelu nieprodukowanym od lat co najmniej 15. Obecnie, choć sama procedura nie stała się bardziej skomplikowana, uzyskanie żółtych tablic rejestracyjnych może być wyraźnie trudniejsze. Dlaczego?
Czytaj więcej >

Nowe czy używane samochodowe części zamienne? Cała prawda o tym wyborze

Data:02-08-2019
Autor:Daniel Bień
Spór o to, z jakiego źródła warto – a z jakiego nie – kupować samochodowe części zamienne, osiągnął niespotykane rozmiary. Jedni zalecają kupować wyłącznie części nowe, inni z kolei wychwalają części używane. Każda ze stron przedstawia własne argumenty, przemilczając te, które okazują się być dla nich niewygodne. My, choć teoretycznie jako sklep internetowy również powinniśmy brać udział w tym sporze, postanowiliśmy stanąć z boku i operować wyłącznie na faktach. A te często bywają zaskakujące.
Czytaj więcej >

Gdzie można wyrzucać stare lub uszkodzone części samochodowe?

Data:31-07-2019
Autor:Dominik Kakietek
Jako wielbiciele motoryzacji wiecie doskonale, jak ogromną frajdą jest możliwość samodzielnego przeprowadzania wymiany, naprawy lub ulepszenia w swoim samochodzie. Zwykle jednak efektem ubocznym takiej frajdy są części samochodowe, płyny lub inne elementy wyposażenia auta, które nadają się wyłącznie do wyrzucenia. Pytanie tylko, gdzie je wyrzucić, nie łamiąc przy tym prawa i nie stwarzając zagrożenia dla środowiska?
Czytaj więcej >
1  Poprzenia  1  2  3  4  5  6  7  8  9  Następna  45