Artykuły

Objawy awarii katalizatora w samochodzie. W jaki sposób do nich dochodzi i po czym najłatwiej można je rozpoznać?

Data:29-07-2020
Autor:Dominik Kakietek
Katalizatory zaczęły powstawać w czasach, kiedy to producentom samochodów naprawdę jeszcze zależało na ekologii i starali się rzetelnie rozwiązać problem toksycznych spalin. Początkowo było z tym niemało problemów, przez co pierwsze katalizatory okazały się mało żywotne i łatwo ulegały uszkodzeniu. Obecnie produkowane katalizatory są o niebo lepsze, jednak ich trwałość nadal pozostaje ograniczona, a awarie mogą przytrafić dosłownie każdemu. Jak rozpoznać, że czas katalizatora dobiegł końca?
Czytaj więcej >

IBS, czyli inteligentny czujnik akumulatora. Czym jest, jak działa i do czego służy?

Data:27-07-2020
Autor:Piotr Żaczek
Przy okazji jednego z wcześniejszych artykułów pisaliśmy już, że nowoczesne samochody coraz bardziej przypominają promy kosmiczne. Cała sieć oplatających je czujników zamienia je w jeden mechanizm sterowany całkowicie komputerowo. Jednym z czujników, który potwierdzą tę teorię, jest IBS, czyli inteligentny czujnik akumulatora – kluczowy element samochodowego systemy zarządzania energią.
Czytaj więcej >

Przerdzewiały, dziurawy tłumik w samochodzie i 4 proste sposoby na to, jak go naprawić

Data:25-07-2020
Autor:Daniel Bień
Przerdzewiały tłumik nie jest, niestety, przypadłością jedynie 15-letnich lub starszych samochodów. Z podobnymi problemami coraz częściej zmagają się auta nawet kilkuletnie. A kiedy już do takiego przerdzewienia czy innego przedziurawienia tłumika dojdzie, całe auto zaczyna odczuwać tego konsekwencje. Wiadomo, że jedynym sposobem na to jest naprawa, tylko w jaki sposób powinno się tego rodzaju awarię naprawiać?
Czytaj więcej >

Filtry powietrza panelowe z bibułą celulozową czy z włókniną syntetyczną? Czym należy się kierować przy wyborze nowego filtra

Data:23-07-2020
Autor:Dominik Kakietek
Dla zdecydowanej większości kierowców przymierzających się do wymiany samochodowego filtra powietrza, najlepszym rozwiązaniem jest i długo jeszcze będzie wybór klasycznego filtra panelowego. Jednak samych filtrów panelowych jest obecnie na rynku kilka rodzajów. Który z nich będzie najlepszym wyborem?
Czytaj więcej >

Sprawdzone sposoby na zaparowane reflektory. Jak radzić sobie z tym problemem?

Data:21-07-2020
Autor:Dominik Kakietek
Zaparowane reflektory to prawdziwa zmora niektórych kierowców. Zjawisko to nie tylko obniża ogólną estetykę auta – samochód wygląda przez to na mocno zaniedbany – ale też negatywnie wpływa na sprawność i efektywność świateł. W jaki sposób możemy z tym walczyć? Czy istnieją jakieś naprawdę sprawdzone metody na zaparowane reflektory?
Czytaj więcej >

Filtry oleju typu Spin-On. Dlaczego wciąż są tak popularne i w jaki sposób należy określać ich jakość?

Data:19-07-2020
Autor:Piotr Żaczek
Zawartość półek sklepowych u wszystkich najpoważniejszych dostawców samochodowych części zamiennych pokazuje wyraźnie, jaki typ filtrów oleju jest obecnie najpopularniejszy i najbardziej poszukiwany przez polskich kierowców. Dlaczego są to właśnie filtry typu Spin-On? Co sprawia, że ta nie najnowsza już konstrukcja cieszy się takim powodzeniem? I wreszcie – co warto wiedzieć o filtrach Spin-On, zanim sięgnie się po jeden z nich?
Czytaj więcej >

Sterownik ABS, czyli prawdziwy mózg najstarszego samochodowego układu bezpieczeństwa. Czym jest, jak działa?

Data:17-07-2020
Autor:Daniel Bień
Sądząc po tym, jak układ ABS przedstawiają niektórzy eksperci lub domorośli specjaliści od motoryzacji, można by dojść do wniosku, iż składa się o wyłącznie z pompy hydraulicznej oraz czujników prędkości obrotowej koła. W rzeczywistości układ ten jest znacznie bardziej rozbudowany, a jego pracę nadzoruje sterownik ABS – część, która nie bez powodu nazywana jest mózgiem całego układu.
Czytaj więcej >

Czujnik temperatury płynu chłodzącego. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o tym ważnym, a niedocenianym drobiazgu

Data:15-07-2020
Autor:Dominik Kakietek
Czujnik temperatury płynu chłodzącego to taki mały, drobny element, jeden z całej sieci sensorów otaczających silnik, a mimo to tak wiele od niego zależy. Choć jego rola jest niezwykle prosta i w porównaniu z wieloma innych częściami wydaje się wręcz nieistotna, w rzeczywistości jedną swoją usterką jest w stanie unieruchomić auto. Dlaczego? Jak to się dzieje, że prosty czujnik temperatury silnika ma aż tak duże znaczenie?
Czytaj więcej >

TOP 10 akumulatorów w 2020 roku. Które baterie samochodowe i motocyklowe naprawdę warto teraz kupować?

Data:13-07-2020
Autor:Piotr Żaczek
Na rynku akumulatorów nie ma nudy. Praktycznie każdego roku pojawiają się jakieś nowości produktowe o różnych poziomach jakości i przydatności dla użytkowników. Przymierzając się do zakupu nowego akumulatora, warto wiedzieć, jak przedstawia się lista najbardziej polecanych baterii samochodowych i motocyklowych w Polsce. Jak więc to wygląda obecnie? Jak kształtuje się ranking akumulatorów 2020?
Czytaj więcej >

Czujnik pedału gazu. Wszystko, co musisz wiedzieć o tym dość mało znanym elemencie Twojego auta

Data:11-07-2020
Autor:Daniel Bień
Czujnik pedału gazu to niewielki, ale dość mocno skomplikowany element mający spory wpływ na pracę samochodu. Ponieważ występuje obecnie w absolutnie każdym samochodzie, a także w wielu innych pojazdach silnikowych, powinien być doskonale znany wszystkim kierowcom. A mimo to niewielu z nas zdaje sobie w ogóle sprawę z jego istnienia. Dlaczego tak jest? Co koniecznie należy wiedzieć o czujniku pedału gazu?
Czytaj więcej >
1  Poprzenia  1  2  3  4  5  6  7  8  9  Następna  66