Artykuły

TRW Electric Blue, czyli klocki hamulcowe dla samochodów elektrycznych i hybrydowych. Czym różnią się od tych zwykłych?

Data:09-07-2020
Autor:Dominik Kakietek
Samochody z napędem elektrycznym, a zwłaszcza te z napędem hybrydowym, pod wieloma względami przypominają standardowe auta z klasycznym silnikiem spalinowym. Ponieważ jednak ich posiadacze coraz mocniej pragnął podkreślać wszelkie atuty swoich niskoemisyjnych pojazdów, producenci części zostali zmuszeni do szukania zupełnie nowych, specjalnie do tego przystosowanych rozwiązań. I tak właśnie powstały klocku hamulcowe TRW Electric Blue – pierwsze takie klocki dla aut elektrycznych.
Czytaj więcej >

Czujnik MAP Sensor. Co to jest, do czego służy i jakie są objawy jego uszkodzenia?

Data:07-07-2020
Autor:Piotr Żaczek
Czujniki MAP zaczęły się ostatnio cieszyć zaskakująco dużą popularnością. Coraz więcej osób zgłasza się do nas z pytaniami o MAP Sensor, choć nie każdy jest w pełni świadom roli i znaczenia, jakie czujniki te pełnią w nowoczesnych samochodach. Jak to więc w rzeczywistości wygląda? Czym jest i do czego służy MAP Sensor? W jaki sposób może dojść do jego awarii i po czym usterkę tę można rozpoznać?
Czytaj więcej >

Czujnik radarowy w samochodzie. Jak działa, co robi i w jaki sposób może ułatwić prowadzenie pojazdu?

Data:05-07-2020
Autor:Daniel Bień
Czujnik radarowy w samochodzie nie jest już żadną nowością. Podobne rozwiązanie znaleźć można już w naprawdę wielu nowoczesnych modelach aut osobowych i nie tylko. Jednak w ostatnich latach wzrosła wyraźnie popularność również czujników radarowych umieszczanych z tył pojazdu. Dlaczego? W jaki sposób czujniki te mogą być wykorzystywane przez kierowców?
Czytaj więcej >

Amortyzatory CDC. Czym są oraz w jaki sposób wpływają na poprawę naszego komfortu i bezpieczeństwa jazdy?

Data:03-07-2020
Autor:Dominik Kakietek
Co jest główną rolą amortyzatorów? Tłumienie drgań powstających na styku koła z nawierzchnią oraz dbanie o bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Rolę tą amortyzatory samochodowe są w stanie spełniać dostatecznie, dobrze lub bardzo dobrze. Ale są też takie amortyzatory, które komfort i bezpieczeństwo wyniosły na zupełnie nowy poziom. Tak właśnie dzieje się w przypadku amortyzatorów CDC marki Sachs od ZF Aftermarket.
Czytaj więcej >

Homologacje oleju silnikowego. Na czym polegają? Jakich informacji dostarczają kierowcom? W jaki sposób należy je odczytywać?

Data:01-07-2020
Autor:Piotr Żaczek
Rodzaj oleju silnikowego, jakiego używacie w Waszych samochodach, naprawdę ma znaczenie. Dlatego tak ważne przy jego wyborze są informacje o marce, rodzaju bazy olejowej oraz – przede wszystkim – o klasie lepkości. Ważną informację stanowi również homologacja oleju silnikowego, jednak z nią jest zwykle najwięcej problemów. Bo czym tak naprawdę jest ta homologacja i jakie znaczenie może mieć dla każdego z Was? Dokładnie na te pytania odpowiadamy w tym oto artykule.
Czytaj więcej >

Czym różnią się od siebie akumulatory kwasowo-ołowiowe, akumulatory żelowe i baterie samochodowe AGM?

Data:29-06-2020
Autor:Daniel Bień
Jedną z konsekwencji gwałtownego rozwoju motoryzacji jest obecna sytuacja na rynku akumulatorów. A sytuacja ta jest naprawdę wyjątkowa, bo jeszcze nigdy w historii nie mieliśmy takiej różnorodności baterii samochodowych o tak różnej budowie i charakterystyce. Aby więc móc dokonać wyboru akumulatora odpowiedniego dla Waszego auta, musicie najpierw poznać choćby tylko podstawowe informacje o każdym typie baterii. A informacje te znajdziecie w tym oto artykule.
Czytaj więcej >

Szkieletowe, bezszkieletowe czy hybrydowe? Jaki rodzaj wycieraczek powinniście wybierać i dlaczego?

Data:27-06-2020
Autor:Dominik Kakietek
Wiosna to tradycyjnie najlepszy moment na prace związane z konserwacją samochodu oraz wszelkie niezbędne wymiany. To również najlepszy czas na wymianę wycieraczek. Być może tej właśnie wiosny spróbujecie czegoś nowego i wymienicie swoje stare, sprawdzone już wycieraczki na jakiś nowy model? Wybierać możecie spośród wycieraczek szkieletowych, bezszkieletowych oraz hybrydowych. Ale wybierajcie ostrożnie, bo faktyczna rola wycieraczek wykracza daleko poza samo tylko usuwanie wody z przedniej szyby.
Czytaj więcej >

Nawiercane czy nacinane tarcze hamulcowe? Sprawdźcie, które rozwiązanie będzie w Waszym przypadku lepszym wyborem

Data:25-06-2020
Autor:Daniel Bień
Dla części kierowców wprowadzanie rozróżnień pomiędzy tarczami hamulcowymi nacinanymi i nawiercanymi nie ma żadnego sensu. Inni z kolei, nawet jeśli różnicę między tymi tarczami widzą, nie bardzo wiedzą, co wynika z niej dla nich samych. Z myślą o obu tych grupach przygotowaliśmy nasz krótki poradnik i zestawienie obu typów tarcz. Dzięki niemu przekonacie się, że różnice pomiędzy nimi są i w niektórych przypadkach naprawdę mają znaczenie.
Czytaj więcej >

Jak rozpoznać podrobione części samochodowe? Poradnik iParts.pl

Data:23-06-2020
Autor:Dominik Kakietek
Współczesny rynek części zamiennych zalała prawdziwa powódź podróbek. Dane na ten temat są porażające. W niektórych krajach jeszcze kilka lat temu podróbkami było nawet 75% wszystkich części motoryzacyjnych znajdujących się w obrocie. W Polsce jest znacznie lepiej, jednak problem te nadal istnieje. Co zrobić, aby uchronić się przed nieuczciwymi sprzedawcami? Jak możecie samodzielnie rozpoznawać podrobione części samochodowe?
Czytaj więcej >

Czym jest brake fading? W jaki sposób zjawisko to może zagrozić nam wszystkim?

Data:21-06-2020
Autor:Piotr Żaczek
Brake fading to zjawisko o bardzo dużym wpływie na konstrukcję poszczególnych części samochodowych i wcale nie chodzi tu wyłącznie o hamulce. Fakt, iż fading kojarzony jest przede wszystkim z układem hamulcowym wynika stąd, iż to hamulce stoją na pierwszej linii walki o nasze bezpieczeństwo. Jeśli ich konstrukcja nie będzie odpowiednia, brake fading sprawi, iż mogą stać się całkowicie bezużyteczne. Czy da się tego uniknąć?
Czytaj więcej >
1  Poprzenia  1  2  3  4  5  6  7  8  9  Następna  66