Artykuły

O co chodzi z podwójną pompą hamulcową i układem dwuobwodowym?

Już w latach 30. XX wieku producenci samochodowi dokonali podziału układu hamulcowego na dwa niezależne obwody. Takie rozwiązanie pozwala w sytuacji awarii jednego z systemów na bezpieczne wyhamowanie auta. Układ dwuobwodowy to obecnie najczęściej stosowany system w samochodach osobowych, wyposażony w dwusekcyjną pompę hamulcową.
Czytaj więcej >

Rodzaje opon – zimowe, letnie i całoroczne

Opona w samochodzie to taki element, który ma bezpośredni kontakt z podłożem i realizuje tym samym szereg założeń technicznych producenta auta. Rola opon samochodowych jest niezwykle istotna i ma wpływ m.in. na hamowanie i przyspieszanie, kontrolę trakcji a nawet spełnianie norm emisji spalin.
Czytaj więcej >

Czego jeszcze nie wiesz o oponach samochodowych?

Opony samochodowe to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów pojazdu. To kiedy należy wymienić opony z letnich na zimowe i na odwrót wie z reguły każdy kierowca. Istnieje jednak wiele zagadnień dotyczących opon samochodowych, nadal nieznanych wielu kierowcom aut. Dziś właśnie o tym.
Czytaj więcej >

Przewody zapłonowe w pigułce

Nowe samochody wyposaża się z reguły w układ zapłonowy, który składa się ze świec zapłonowych, cewek oraz komputera sterującego całym systemem.  Z kolei w nieco starszych modelach aut stosowano także przewody zapłonowe.
Czytaj więcej >

Jak zadbać o prawidłową konserwację chłodnicy oraz całego systemu klimatyzacji?

W przypadku nowego auta przez pierwsze lata eksploatacji system klimatyzacji nie wymaga jakiejś poważniejszej ingerencji w jego działanie. Jednak dla wewnętrznego spokoju ducha warto przeprowadzić kompleksowy przegląd systemu klimatyzacji przynajmniej raz na dwa lata, raz na pół roku wymienić filtr kabinowy, a raz w roku przeprowadzić dokładne czyszczenie całego układu klimatyzacji.
Czytaj więcej >

Jakie są najczęstsze uszkodzenia i awarie chłodnicy klimatyzacji samochodowej?

Klimatyzacja samochodowa jest nieustannie narażona na wstrząsy, drgania oraz gwałtowne zmiany warunków pracy. Uszkodzenie systemu klimatyzacji może prowadzić do rozszczelnienia układu, słabszego schładzania wnętrza samochodu, a nawet może być przyczyną zatarcia sprężarki klimatyzacji.
Czytaj więcej >

Kiedy i jak wymieniać chłodnicę/skraplacz klimatyzacji?

Jeżeli mamy podejrzenia co do prawidłowego działania systemu klimatyzacji w samochodzie, można przeprowadzić prosty test, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Test polega na rozpyleniu wody na żeberka chłodnicy i obserwowaniu ciśnienia oraz temperatury systemu. Jeżeli ciśnienie będzie szybko spadało, a temperatura parownika powróci do normalnej, wówczas mamy pewność, że z systemem klimatyzacji dzieje się coś niedobrego.
Czytaj więcej >

Kiedy i jak wymienić pompę wody w samochodzie?

Aby układ chłodzenia w samochodzie mógł działać poprawnie i spełniać swoje podstawowe funkcje, a więc odbierać z silnika nadmiar ciepła i oddawać go na zewnątrz poprzez chłodnicę, płyn chłodniczy musi być w ciągłym ruchu. Pozwala na to zastosowanie pompy cieczy chłodniczej potocznie zwanej pompą wody.
Czytaj więcej >

Jak naprawić, wymienić piastę koła w samochodzie?

Obecnie w większości współczesnych samochodów integralnym elementem piasty auta jest łożysko, którego prawidłowa praca jest bardzo istotna pod względem bezpieczeństwa oraz jakości prowadzenia pojazdu. Piasta umieszczona w zwrotnicy odpowiada za swobodne obracanie się koła oraz utrzymanie go w pozycji przewidzianej przez elementy zawieszenia.
Czytaj więcej >

Jakie są najczęstsze przyczyny zużycia i uszkodzeń piast i łożysk kół w samochodzie?

Obrót koła pojazdu odbywa się przede wszystkim na łożysku tocznym, które, w zależności od konstrukcji, jest zintegrowane lub nie z piastą koła. Mimo wykorzystania wysokiej jakości materiałów oraz zminimalizowania tarcia podczas obrotu kół, łożyska oraz piasty kół są narażone na ciągłe obciążenia, naprężenia i drgania osiowe oraz promieniowe, które prowadzą do ich zużycia, a niekiedy również do uszkodzenia. Co wpływa na uszkodzenia oraz zużycie piast kół i łożysk? Sprawdźmy.
Czytaj więcej >
1  Poprzenia  4  5  6  7  8  9  10  11  12  Następna  35