Artykuły

Objawy awarii katalizatora w samochodzie. W jaki sposób do nich dochodzi i po czym najłatwiej można je rozpoznać?

Data:29-07-2020
Autor:Dominik Kakietek
Katalizatory zaczęły powstawać w czasach, kiedy to producentom samochodów naprawdę jeszcze zależało na ekologii i starali się rzetelnie rozwiązać problem toksycznych spalin. Początkowo było z tym niemało problemów, przez co pierwsze katalizatory okazały się mało żywotne i łatwo ulegały uszkodzeniu. Obecnie produkowane katalizatory są o niebo lepsze, jednak ich trwałość nadal pozostaje ograniczona, a awarie mogą przytrafić dosłownie każdemu. Jak rozpoznać, że czas katalizatora dobiegł końca?
Czytaj więcej >

IBS, czyli inteligentny czujnik akumulatora. Czym jest, jak działa i do czego służy?

Data:27-07-2020
Autor:Piotr Żaczek
Przy okazji jednego z wcześniejszych artykułów pisaliśmy już, że nowoczesne samochody coraz bardziej przypominają promy kosmiczne. Cała sieć oplatających je czujników zamienia je w jeden mechanizm sterowany całkowicie komputerowo. Jednym z czujników, który potwierdzą tę teorię, jest IBS, czyli inteligentny czujnik akumulatora – kluczowy element samochodowego systemy zarządzania energią.
Czytaj więcej >

Przerdzewiały, dziurawy tłumik w samochodzie i 4 proste sposoby na to, jak go naprawić

Data:25-07-2020
Autor:Daniel Bień
Przerdzewiały tłumik nie jest, niestety, przypadłością jedynie 15-letnich lub starszych samochodów. Z podobnymi problemami coraz częściej zmagają się auta nawet kilkuletnie. A kiedy już do takiego przerdzewienia czy innego przedziurawienia tłumika dojdzie, całe auto zaczyna odczuwać tego konsekwencje. Wiadomo, że jedynym sposobem na to jest naprawa, tylko w jaki sposób powinno się tego rodzaju awarię naprawiać?
Czytaj więcej >

Filtry powietrza panelowe z bibułą celulozową czy z włókniną syntetyczną? Czym należy się kierować przy wyborze nowego filtra

Data:23-07-2020
Autor:Dominik Kakietek
Dla zdecydowanej większości kierowców przymierzających się do wymiany samochodowego filtra powietrza, najlepszym rozwiązaniem jest i długo jeszcze będzie wybór klasycznego filtra panelowego. Jednak samych filtrów panelowych jest obecnie na rynku kilka rodzajów. Który z nich będzie najlepszym wyborem?
Czytaj więcej >

Sprawdzone sposoby na zaparowane reflektory. Jak radzić sobie z tym problemem?

Data:21-07-2020
Autor:Dominik Kakietek
Zaparowane reflektory to prawdziwa zmora niektórych kierowców. Zjawisko to nie tylko obniża ogólną estetykę auta – samochód wygląda przez to na mocno zaniedbany – ale też negatywnie wpływa na sprawność i efektywność świateł. W jaki sposób możemy z tym walczyć? Czy istnieją jakieś naprawdę sprawdzone metody na zaparowane reflektory?
Czytaj więcej >

Filtry oleju typu Spin-On. Dlaczego wciąż są tak popularne i w jaki sposób należy określać ich jakość?

Data:19-07-2020
Autor:Piotr Żaczek
Zawartość półek sklepowych u wszystkich najpoważniejszych dostawców samochodowych części zamiennych pokazuje wyraźnie, jaki typ filtrów oleju jest obecnie najpopularniejszy i najbardziej poszukiwany przez polskich kierowców. Dlaczego są to właśnie filtry typu Spin-On? Co sprawia, że ta nie najnowsza już konstrukcja cieszy się takim powodzeniem? I wreszcie – co warto wiedzieć o filtrach Spin-On, zanim sięgnie się po jeden z nich?
Czytaj więcej >

Sterownik ABS, czyli prawdziwy mózg najstarszego samochodowego układu bezpieczeństwa. Czym jest, jak działa?

Data:17-07-2020
Autor:Daniel Bień
Sądząc po tym, jak układ ABS przedstawiają niektórzy eksperci lub domorośli specjaliści od motoryzacji, można by dojść do wniosku, iż składa się o wyłącznie z pompy hydraulicznej oraz czujników prędkości obrotowej koła. W rzeczywistości układ ten jest znacznie bardziej rozbudowany, a jego pracę nadzoruje sterownik ABS – część, która nie bez powodu nazywana jest mózgiem całego układu.
Czytaj więcej >

Czujnik temperatury płynu chłodzącego. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o tym ważnym, a niedocenianym drobiazgu

Data:15-07-2020
Autor:Dominik Kakietek
Czujnik temperatury płynu chłodzącego to taki mały, drobny element, jeden z całej sieci sensorów otaczających silnik, a mimo to tak wiele od niego zależy. Choć jego rola jest niezwykle prosta i w porównaniu z wieloma innych częściami wydaje się wręcz nieistotna, w rzeczywistości jedną swoją usterką jest w stanie unieruchomić auto. Dlaczego? Jak to się dzieje, że prosty czujnik temperatury silnika ma aż tak duże znaczenie?
Czytaj więcej >

TOP 10 akumulatorów w 2020 roku. Które baterie samochodowe i motocyklowe naprawdę warto teraz kupować?

Data:13-07-2020
Autor:Piotr Żaczek
Na rynku akumulatorów nie ma nudy. Praktycznie każdego roku pojawiają się jakieś nowości produktowe o różnych poziomach jakości i przydatności dla użytkowników. Przymierzając się do zakupu nowego akumulatora, warto wiedzieć, jak przedstawia się lista najbardziej polecanych baterii samochodowych i motocyklowych w Polsce. Jak więc to wygląda obecnie? Jak kształtuje się ranking akumulatorów 2020?
Czytaj więcej >

Czujnik pedału gazu. Wszystko, co musisz wiedzieć o tym dość mało znanym elemencie Twojego auta

Data:11-07-2020
Autor:Daniel Bień
Czujnik pedału gazu to niewielki, ale dość mocno skomplikowany element mający spory wpływ na pracę samochodu. Ponieważ występuje obecnie w absolutnie każdym samochodzie, a także w wielu innych pojazdach silnikowych, powinien być doskonale znany wszystkim kierowcom. A mimo to niewielu z nas zdaje sobie w ogóle sprawę z jego istnienia. Dlaczego tak jest? Co koniecznie należy wiedzieć o czujniku pedału gazu?
Czytaj więcej >

TRW Electric Blue, czyli klocki hamulcowe dla samochodów elektrycznych i hybrydowych. Czym różnią się od tych zwykłych?

Data:09-07-2020
Autor:Dominik Kakietek
Samochody z napędem elektrycznym, a zwłaszcza te z napędem hybrydowym, pod wieloma względami przypominają standardowe auta z klasycznym silnikiem spalinowym. Ponieważ jednak ich posiadacze coraz mocniej pragnął podkreślać wszelkie atuty swoich niskoemisyjnych pojazdów, producenci części zostali zmuszeni do szukania zupełnie nowych, specjalnie do tego przystosowanych rozwiązań. I tak właśnie powstały klocku hamulcowe TRW Electric Blue – pierwsze takie klocki dla aut elektrycznych.
Czytaj więcej >

Czujnik MAP Sensor. Co to jest, do czego służy i jakie są objawy jego uszkodzenia?

Data:07-07-2020
Autor:Piotr Żaczek
Czujniki MAP zaczęły się ostatnio cieszyć zaskakująco dużą popularnością. Coraz więcej osób zgłasza się do nas z pytaniami o MAP Sensor, choć nie każdy jest w pełni świadom roli i znaczenia, jakie czujniki te pełnią w nowoczesnych samochodach. Jak to więc w rzeczywistości wygląda? Czym jest i do czego służy MAP Sensor? W jaki sposób może dojść do jego awarii i po czym usterkę tę można rozpoznać?
Czytaj więcej >

Czujnik radarowy w samochodzie. Jak działa, co robi i w jaki sposób może ułatwić prowadzenie pojazdu?

Data:05-07-2020
Autor:Daniel Bień
Czujnik radarowy w samochodzie nie jest już żadną nowością. Podobne rozwiązanie znaleźć można już w naprawdę wielu nowoczesnych modelach aut osobowych i nie tylko. Jednak w ostatnich latach wzrosła wyraźnie popularność również czujników radarowych umieszczanych z tył pojazdu. Dlaczego? W jaki sposób czujniki te mogą być wykorzystywane przez kierowców?
Czytaj więcej >

Amortyzatory CDC. Czym są oraz w jaki sposób wpływają na poprawę naszego komfortu i bezpieczeństwa jazdy?

Data:03-07-2020
Autor:Dominik Kakietek
Co jest główną rolą amortyzatorów? Tłumienie drgań powstających na styku koła z nawierzchnią oraz dbanie o bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Rolę tą amortyzatory samochodowe są w stanie spełniać dostatecznie, dobrze lub bardzo dobrze. Ale są też takie amortyzatory, które komfort i bezpieczeństwo wyniosły na zupełnie nowy poziom. Tak właśnie dzieje się w przypadku amortyzatorów CDC marki Sachs od ZF Aftermarket.
Czytaj więcej >

Homologacje oleju silnikowego. Na czym polegają? Jakich informacji dostarczają kierowcom? W jaki sposób należy je odczytywać?

Data:01-07-2020
Autor:Piotr Żaczek
Rodzaj oleju silnikowego, jakiego używacie w Waszych samochodach, naprawdę ma znaczenie. Dlatego tak ważne przy jego wyborze są informacje o marce, rodzaju bazy olejowej oraz – przede wszystkim – o klasie lepkości. Ważną informację stanowi również homologacja oleju silnikowego, jednak z nią jest zwykle najwięcej problemów. Bo czym tak naprawdę jest ta homologacja i jakie znaczenie może mieć dla każdego z Was? Dokładnie na te pytania odpowiadamy w tym oto artykule.
Czytaj więcej >

Czym różnią się od siebie akumulatory kwasowo-ołowiowe, akumulatory żelowe i baterie samochodowe AGM?

Data:29-06-2020
Autor:Daniel Bień
Jedną z konsekwencji gwałtownego rozwoju motoryzacji jest obecna sytuacja na rynku akumulatorów. A sytuacja ta jest naprawdę wyjątkowa, bo jeszcze nigdy w historii nie mieliśmy takiej różnorodności baterii samochodowych o tak różnej budowie i charakterystyce. Aby więc móc dokonać wyboru akumulatora odpowiedniego dla Waszego auta, musicie najpierw poznać choćby tylko podstawowe informacje o każdym typie baterii. A informacje te znajdziecie w tym oto artykule.
Czytaj więcej >

Szkieletowe, bezszkieletowe czy hybrydowe? Jaki rodzaj wycieraczek powinniście wybierać i dlaczego?

Data:27-06-2020
Autor:Dominik Kakietek
Wiosna to tradycyjnie najlepszy moment na prace związane z konserwacją samochodu oraz wszelkie niezbędne wymiany. To również najlepszy czas na wymianę wycieraczek. Być może tej właśnie wiosny spróbujecie czegoś nowego i wymienicie swoje stare, sprawdzone już wycieraczki na jakiś nowy model? Wybierać możecie spośród wycieraczek szkieletowych, bezszkieletowych oraz hybrydowych. Ale wybierajcie ostrożnie, bo faktyczna rola wycieraczek wykracza daleko poza samo tylko usuwanie wody z przedniej szyby.
Czytaj więcej >

Nawiercane czy nacinane tarcze hamulcowe? Sprawdźcie, które rozwiązanie będzie w Waszym przypadku lepszym wyborem

Data:25-06-2020
Autor:Daniel Bień
Dla części kierowców wprowadzanie rozróżnień pomiędzy tarczami hamulcowymi nacinanymi i nawiercanymi nie ma żadnego sensu. Inni z kolei, nawet jeśli różnicę między tymi tarczami widzą, nie bardzo wiedzą, co wynika z niej dla nich samych. Z myślą o obu tych grupach przygotowaliśmy nasz krótki poradnik i zestawienie obu typów tarcz. Dzięki niemu przekonacie się, że różnice pomiędzy nimi są i w niektórych przypadkach naprawdę mają znaczenie.
Czytaj więcej >

Jak rozpoznać podrobione części samochodowe? Poradnik iParts.pl

Data:23-06-2020
Autor:Dominik Kakietek
Współczesny rynek części zamiennych zalała prawdziwa powódź podróbek. Dane na ten temat są porażające. W niektórych krajach jeszcze kilka lat temu podróbkami było nawet 75% wszystkich części motoryzacyjnych znajdujących się w obrocie. W Polsce jest znacznie lepiej, jednak problem te nadal istnieje. Co zrobić, aby uchronić się przed nieuczciwymi sprzedawcami? Jak możecie samodzielnie rozpoznawać podrobione części samochodowe?
Czytaj więcej >

Czym jest brake fading? W jaki sposób zjawisko to może zagrozić nam wszystkim?

Data:21-06-2020
Autor:Piotr Żaczek
Brake fading to zjawisko o bardzo dużym wpływie na konstrukcję poszczególnych części samochodowych i wcale nie chodzi tu wyłącznie o hamulce. Fakt, iż fading kojarzony jest przede wszystkim z układem hamulcowym wynika stąd, iż to hamulce stoją na pierwszej linii walki o nasze bezpieczeństwo. Jeśli ich konstrukcja nie będzie odpowiednia, brake fading sprawi, iż mogą stać się całkowicie bezużyteczne. Czy da się tego uniknąć?
Czytaj więcej >
1  Poprzenia  4  5  6  7  8  9  10  11  12  Następna  39