Artykuły

Aktywny tempomat w nowoczesnym wydaniu. Jak chroni kierowcę i samochód?

Data:18-08-2020
Autor:Daniel Bień
Aktywy tempomat to jedno z lepszych rozwiązań składających się na system ADAS, jakie przyniósł nam rozwój motoryzacji. Specjaliści nazywają go krokiem naprzód w kierunku jazdy autonomicznej, ponieważ już teraz w wielu sytuacjach zastępuje kierowcę. Jego najnowsze wersje nie tylko same prowadzą pojazd, ale też potrafią rozpoznać sytuację kryzysową i same wezwać pomoc. Jak to działa?
Czytaj więcej >

System powietrza wtórnego. Czym jest, jaką rolę pełni w samochodzie i co najczęściej się w nim psuje?

Data:16-08-2020
Autor:Dominik Kakietek
Ogólnoświatowej trosce o ekologię zawdzięczamy cały szereg dodatkowych rozwiązań, a nawet całych układów powszechnie stosowanych we współczesnych samochodach. Towarzyszące nam od dawna katalizatory, zawory EGR czy filtry DPF to tylko najpopularniejsze przykłady. Do kategorii tej należy zaliczyć również znacznie mniej znany system powietrza wtórnego – mniej znany, ale mnie mniej ważny. Dlaczego?
Czytaj więcej >

Układ wspomagania parkowania w nowoczesnych samochodach. Czy parkowanie może być jeszcze prostsze?

Data:14-08-2020
Autor:Piotr Żaczek
Nowoczesne układy wspomagania parkowania w dość zaskakujący sposób stały się obecnie jednymi z kluczowych ogniw prowadzących nas do etapu samochodów w pełni autonomicznych. Ich możliwości już teraz są zdumiewające, a przecież wszyscy najwięksi producenci aut cały czas pracują nad ich dalszym rozwojem. W jaki sposób asystent parkowania może być obecnie przez nas wykorzystywany?
Czytaj więcej >

Przed czym i w jaki sposób ochroni nas samochodowy system ostrzegania przed kolizją?

Data:12-08-2020
Autor:Daniel Bień
System ostrzegania przed kolizją to kolejne rozwiązanie wchodzące w skład systemów ADAS. Jego działanie bazuje na doskonale już znanych i wykorzystywanych przez inne systemy podzespołach, a celem jest zwiększenie bezpieczeństwa jazdy. W jaki sposób funkcjonują tego typu systemy? Czym się od siebie różnią w i jakich sytuacjach są w stanie potwierdzić swoją wartość?
Czytaj więcej >

Jak prawidłowo wymienić baterię, przeprowadzić reinicjalizację i wykonać kodowanie kluczyków samochodowych?

Data:10-08-2020
Autor:Dominik Kakietek
Bardzo często na skutek odłączenia akumulatora lub po wymianie baterii w kluczyku samochodowym, znajdujący się w nim pilot zdalnego sterowania przestaje działać. Wykonywana wówczas reinicjalizacja to jedyny sposób, aby przywrócić jego oryginalne funkcje. Jeśli jednak kluczyk ten zostanie zwyczajnie zgubiony lub zajdzie potrzeba dorobienia kolejnego, nie obejdzie się bez tzw. kodowania. Na czym polegają te wszystkie czynności?
Czytaj więcej >

System Night Vision zapewnia bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i mijanym przez niego pieszym. Jak to działa?

Data:08-08-2020
Autor:Piotr Żaczek
Jazda nocą od zawsze niosła sobą wyraźnie większe ryzyko, niż poruszanie się po drogach w ciągu dnia. To właśnie nocą dochodzi do wielu wypadków, w tym potrąceń pieszych, a nawet dzikich zwierząt. Samochodowy system Night Vision – jedno z rozwiązań zaliczanych do grupy systemów ADAS – właśnie ten problem miał rozwiązać. Czy tak w rzeczywistości się stało? Na ile system Night Vision wpłynął na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego?
Czytaj więcej >

Co powstanie z połączenia aktywnego tempomatu i asystenta toru jazdy? Powstanie asystent jazdy w korku

Data:06-08-2020
Autor:Daniel Bień
Systemy wsparcia kierowcy ADAS mogą pracować każdy z osobna, podnosząc komfort i zwiększając bezpieczeństwo jazdy w sposób naprawdę skuteczny. Skoro jednak tak dobrze radzą sobie osobno, dlaczego nie spróbować połączyć ich w jeden, bardziej rozbudowany system? Właśnie takie pytanie zadali sobie konstruktorzy odpowiedzialni za stworzenie asystenta jazdy w korku. Jaki efekt przyniosły ich prace?
Czytaj więcej >

Płukanie klimatyzacji za pomocą czynnika chłodniczego lub płynu płuczącego. Które rozwiązanie powinniście wybrać?

Data:04-08-2020
Autor:Dominik Kakietek
Jeśli klimatyzacja w Waszym samochodzie wymaga naprawy, niezbędne okaże się również dokładne przepłukanie całego układu. I tu każdy z Was ma do wyboru dwa rozwiązania – płukanie klimatyzacji czynnikiem chłodniczym lub płynem płuczącym. Które z nich okaże się lepsze dla Waszego auta? Które mniej obciążające dla portfela? Sprawdźcie, co warto wiedzieć o płukaniu klimatyzacji samochodowej w ogóle.
Czytaj więcej >

Malowanie zacisków hamulcowych. Kiedy się na nie zdecydować, jaką metodę malowania wybrać i od czego należy zacząć?

Data:02-08-2020
Autor:Piotr Żaczek
Malowanie zacisków to czynność zaskakująco prosta, jednak nie zawsze prawidłowo wykonywana. Jak w wielu innych przypadkach o efekcie końcowym decydują tutaj drobne szczegóły, takie jak określenie, kiedy należy zaciski pomalować i w jaki sposób się do tego zabrać. A w zależności od powodu oraz sposobu malowania zacisków, różne też mogą być metody przygotowania się do tego. O czego więc należałoby zacząć?
Czytaj więcej >

Klocki hamulcowe DTEC od TRW. Jak doszło do ich powstania i czym różnią się one od standardowych klocków hamulcowych?

Data:31-07-2020
Autor:Daniel Bień
Pozornie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat klocki hamulcowe zmieniły się bardzo niewiele. Mają niemal ten sam kształt i dokładnie tę samą zasadę działania. Ale to tylko pozór, co najlepiej widać po klockach hamulcowych marki TRW. Po długim okresie panowania klasycznych klocków, TRW wprowadziło na rynek klocki COTEC, a następnie jeszcze doskonalsze DTEC. W czym tkwi ich sekret? Czy naprawdę są to modele znacząco lepsze od standardowych klocków hamulcowych?
Czytaj więcej >
1  Poprzenia  1  2  3  4  5  6  7  8  9  Następna  66