Artykuły

AdBlue. Czym jest, jak działa i jakie są słabe strony tego preparatu?

Data:09-07-2019
Autor:Daniel Bień
Od ponad 10 lat AdBlue jest środkiem stosowanym obowiązkowo w autobusach i autach ciężarkowych z silnikiem Diesla. Od jakiegoś czasu stał się również standardem w samochodach osobowych. Dlaczego, mimo wielu zastrzeżeń ze strony kierowców, producenci forsują stosowanie AdBlue? Co takiego jest w tym środku, że koncerny motoryzacyjne nie wyobrażają sobie rezygnacji z jego stosowania?
Czytaj więcej >

Tempomat aktywny. Wady, zalety i uwagi na temat użytkowania

Data:07-07-2019
Autor:Dominik Kakietek
Zdecydowana większość kierowców wsiadających po raz pierwszy do samochodu z automatycznym tempomatem (również w roli pasażera), szczerze zachwycona woła: "chcę to!" I rzeczywiście aktywny tempomat potrafi zachwycić. Jednak oprócz oczywistych zalet, ma on też kilka wad, a oprócz tego nie jest to rozwiązanie sprawdzające się w każdym aucie i w każdych warunkach.
Czytaj więcej >

Jak prawidłowo rozpoznać zużycie przegubów półosi? Co wpływa na przyśpieszenie ich zużycia?

Data:05-07-2019
Autor:Dominik Kakietek
Charakterystyczne stukanie dochodzące z okolicy przedniego zawieszenia to tylko jeden z objawów typowych dla zużytych przegubów półosi. Znacznie mniej oczywistym sygnałem są wibracje odczuwalne na kierownicy, a czasem wręcz na całym nadwoziu. Co jeszcze może ostrzegać nas o zużyciu przegubów półosi? Co w największym stopniu przyczynia się do przyśpieszenia tego procesu?
Czytaj więcej >

Rozrusznik również może się zużyć. Zobacz, jak rozpoznać objawy takiego zużycia

Data:03-07-2019
Autor:Dominik Kakietek
Choć rozrusznik jest jednym z bardziej wytrzymałych podzespołów samochodowych, również on z czasem może ulec zużyciu. Wówczas to zaczyna pojawiać się cała paleta często zupełnie nieoczywistych objawów, które wynikają bezpośrednio z jego stanu. Jak rozpoznać te, które świadczą o zużyciu rozrusznika? Czym różnią się od objawów zwykłej awarii lub od problemów z akumulatorem?
Czytaj więcej >

Objawy zużycia akumulatora. Jak je rozpoznać?

Data:01-07-2019
Autor:Daniel Bień
Akumulator należy do samochodowych części eksploatacyjnych, co oznacza, że jego żywotność jest ograniczona. Zanim jednak akumulator ostatecznie zakończy swój żywot, pojawić się może kilka ewidentnych objawów jego zużycia. Jak je rozpoznać?
Czytaj więcej >

Zużyty łącznik wału napędowego stanowi realne zagrożenie. Jak rozpoznać, że przyszedł czas na jego wymianę?

Data:29-06-2019
Autor:Dominik Kakietek
W samochodach z napędem na tylną oś lub z napędem na cztery koła za tłumienie drgań w układzie przenoszenia odpowiada elastyczny łącznik wału napędowego, zwany też przegubem wału. W przypadku gdy łącznik ten zaczyna tracić swoje pierwotne właściwości, pojawiają się pierwsze objawy jego zużycia. Jak je rozpoznać? Jak im zapobiec? Czym grozi całkowite zużycie łącznika?
Czytaj więcej >

Trudne do zauważenia objawy zużywającego się filtra powietrza. Jak je rozpoznać?

Data:27-06-2019
Autor:Dominik Kakietek
Samochodowy filtr powietrza to zdecydowanie najważniejszy element układu dolotowego. Choć pełnione przez tę część zadanie wydaje się być wręcz trywialne, w rzeczywistości od jej sprawności zależy bardzo wiele. Jak rozpoznać, że filtr powietrza w naszym samochodzie zaczął się już mocno zużywać? Jakie objawy świadczą o konieczności jego wymiany?
Czytaj więcej >

Luzy, stuki i wycieki, czyli najczęstsze objawy zużywania się maglownicy

Data:25-06-2019
Autor:Dominik Kakietek
Przekładnia kierownicza, zwana popularnie maglownicą, to kluczowy element układu kierowniczego. Ze względu na ograniczoną żywotność tego podzespołu, prędzej czy później pojawią się objawy jego zużycia. Jak rozpoznać, że z przekładnią jest coś nie tak? Jakie efekty daje zużyta maglownica?
Czytaj więcej >

Jakie objawy daje zużyty alternator? Dlaczego nie warto polegać na samych kontrolkach?

Data:23-06-2019
Autor:Dominik Kakietek
Choć alternator to urządzenie o dość prostej budowie, podlega takim samym zasadom eksploatacyjnym, ja większość części samochodowych. Z czasem może się zwyczajnie zużyć, zwłaszcza jeśli nie dbamy o niego właściwie lub gdy sprzyja temu konstrukcja auta. Po czym rozpoznać zużyty alternator? Jakie objawy oznaczają, że pora na jego naprawę lub wymianę?
Czytaj więcej >

Zużycie turbiny w dieslu. Po czym rozpoznać, że turbosprężarka ma już dość?

Data:21-06-2019
Autor:Krystian Mączyński
Montowane w popularnych dieslach turbiny to części wykonywane ze starannie wyselekcjonowanych, niezwykle wytrzymałych materiałów. W teorii powinno to zagwarantować turbinie żywotność na poziomie jednostki napędowej. W praktyce pierwsze objawy jej zużycia pojawiają się czasem już po przejechaniu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Dlaczego turbiny tak szybko się zużywają? Jakie objawy daje ich zużycie?
Czytaj więcej >
1  Poprzenia  2  3  4  5  6  7  8  9  10  Następna  45