Artykuły

Silnik i-CTDi od Hondy. Czy tego japońskiego diesla można uznać za w pełni udaną konstrukcję?

Data:27-09-2019
Autor:Dominik Kakietek
Po wielkim sukcesie silników k20 i k24, konstruktorzy Hondy bardzo chcieli udowodnić całemu światu, że nie był to jednorazowy przypadek i że naprawdę potrafią robić dobre i solidne jednostki napędowe. Okazją do potwierdzenia ich umiejętności miał być nowy dieslowski silnik i-CTDi. Czy jednostka ta okazała się równie udana, jak legendarny już motor k20?
Czytaj więcej >

Wady i zalety popularnych silników TDI. Dlaczego pojęcie niemieckiej solidności nie dotyczy każdego z nich?

Data:25-09-2019
Autor:Dominik Kakietek
Volkswagenowskie silniki TDI zasłużyły sobie na miano jednych z najważniejszych jednostek napędowych ostatnich lat. Auta z tymi silnikami wygrywały wyścig Le Mans i wjeżdżały na podium rajdu Dakar. Użytkownicy wprost zakochali się w tych jednostkach, w ciągu pierwszych 20 lat produkcji kupując 5 mln wyposażonych w nie samochodów. Czy siniki TDI słusznie stały się symbolem niemieckiej jakości?
Czytaj więcej >

Niemiecka trwałość w najlepszym wydaniu. W czym tkwi sekret niezniszczalnego silnika OM602 od Mercedesa?

Data:23-09-2019
Autor:Dominik Kakietek
W czasach, kiedy niemiecka solidność było pojęciem powszechnie używanym i rozumianym, powstała jednostka napędowa, która ową solidność wywindował na poziom dzisiaj już niedostępny. Wraz z debiutem silnika OM602, świat ponownie zachwycił się jakością spod znaku Mercedesa. Jakością i trwałością trudną do powtórzenia.
Czytaj więcej >

Co wpływa na wzrost zużycia paliwa? Gdzie szukać przyczyn zwiększonego spalania?

Data:21-09-2019
Autor:Piotr Żaczek
Badanie przyczyn zwiększonego zużycia paliwa to praca godna detektywa. Dlaczego? Ponieważ istnieje mnóstwo możliwych przyczyn występujących razem lub naprzemiennie, w każdej okoliczności lub jedynie czasowo. Jak zabrać się przeprowadzenie takiego śledztwa? Co najczęściej wpływa na wzrost zużycia paliwa w samochodzie osobowym?
Czytaj więcej >

Czym charakteryzują się oleje silnikowe do samochodów sportowych? Jaki olej będzie najlepszy dla sportowej bryki?

Data:19-09-2019
Autor:Piotr Żaczek
Samochody sportowe różnią się od aut osobowych zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i z powodu ich innego domyślnego przeznaczenia oraz warunków pracy. Z uwagi na to wymagają one nieco innego oleju silnikowego, który będzie w stanie zapewnić odpowiednią ochronę nawet w ekstremalnych sytuacjach. Jakiego oleju powinniście więc używać w swoich sportowych brykach?
Czytaj więcej >

OM611 i jego pokrewna wersja OM612, czyli pierwsze wysokoprężne silniki Mercedesa z systemem Common Rail

Data:17-09-2019
Autor:Daniel Bień
Po sukcesie i doskonałych opiniach, jakie do dzisiaj zbiera silnik OM602, w 1997 roku Mercedes wypuścił kolejną jednostkę napędową mającą podbić rynek i umocnić renomę producenta aut ze Stuttgartu. Silnik ten nosił oznaczenie OM611 i stał się pierwszą wysokoprężną jednostką napędową Mercedesa korzystającą z systemu Common Rail. Jedną z kolejnych form rozwoju tej jednostki stanowi silnik OM612.
Czytaj więcej >

Jak rozpoznać uszkodzenie regulatora napięcia? W jaki sposób sprawdzić, czy na pewno uległ awarii?

Data:15-09-2019
Autor:Piotr Żaczek
Mało kto z Was zapewne w ogóle pamięta na co dzień o czymś takim, jak regulator napięcia. Dopóki działa, nie daje praktycznie żadnych oznak swojego istnienia. Ale gdy ulegnie awarii, auto momentalnie staje lub zaczyna wariować. Ten moment może być tak zaskakujący, że trudno w pierwszej chwili zorientować się, co się dzieje. Jak w takiej sytuacji rozpoznać i zweryfikować awarię regulatora napięcia?
Czytaj więcej >

Co dają nam oleje silnikowe klasy premium? Czy i kiedy warto je stosować?

Data:13-09-2019
Autor:Dominik Kakietek
Wiemy dobrze, iż bzdur wypisywanych lub wygadywanych na temat olejów silnikowych jest całe zatrzęsienie. Ich nagromadzenie sprawia, że macie prawo być mocno zdezorientowani za każdym razem, gdy przychodzi do kupna nowego oleju. Pora zacząć rozliczać się z całą tą dezinformacją, a zaczniemy od odpowiedzi na pytanie, czy warto inwestować w oleje klasy premium?
Czytaj więcej >

Wyszukiwanie samochodowych części zamiennych z użyciem numeru VIN. Dlaczego warto i kto może to przeprowadzić?

Data:11-09-2019
Autor:Dominik Kakietek
Samochodowe części zamienne wyszukiwane są obecnie z użyciem różnych danych. Najogólniejszym sposobem jest wyszukiwanie poprzez markę, nazwę modelu oraz rocznik auta. Większą pewność daje wyszukiwanie z użyciem numerów OE/OEM. Jeśli jednak chcecie mieć absolutną pewność, że wybrana część będzie odpowiednia dla Waszego auta, skorzystajcie z wyszukiwania po numerze VIN. Jak to zrobić?
Czytaj więcej >

Czyszczenie układu wtryskowego. Czym i w jaki sposób można je przeprowadzić?

Data:09-09-2019
Autor:Piotr Żaczek
Konieczność regeneracji lub nawet wymiany wtryskiwaczy dla każdego kierowcy oznacza bardzo konkretny wydatek. Zamiast więc czekać, aż pojawią się problemy z rozruchem, intensywne dymienie lub inne objawy uszkodzeń układu wtryskowego, lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i profilaktycznie stosować preparaty do jego oczyszczania. Pytanie tylko, kiedy i jakich preparatów do czyszczenia wtryskiwaczy warto używać?
Czytaj więcej >
1  Poprzenia  1  2  3  4  5  6  7  8  9  Następna  45