Artykuły

Używane Audi A4 czwartej generacji (B8) – poradnik kupującego. Co się psuje i co koniecznie należy wymienić zaraz po zakupie?

Data:04-09-2020
Autor:Daniel Bień
Audi A4 czwartej generacji, oznaczonej kodowym symbolem B8, to naprawdę dobry, solidy samochód klasy premium segmentu D. Ceny używanych modeli są na tyle atrakcyjne, iż wielu kierowców poważnie zastanawia się nad zakupem samochodów z lat 2007-2015. Czy jednak sama cena i jakość wystarczą, aby uznać używane Audi A4 B8 za dobry wybór? Co warto wiedzieć o jego słabych stronach i na jakie problemy warto się przygotować?
Czytaj więcej >

Inteligentne światła drogowe, czyli system, który rzuca zupełnie nowe światło na możliwości nowoczesnej motoryzacji

Data:03-09-2020
Autor:Dominik Kakietek
W niewielu przypadkach tak wyraźnie widać skok technologiczny w światowej motoryzacji, jak na przykładzie świateł. Jeszcze nie tak dawano standardem były reflektory halogenowe, których największym osiągnięciem była ich prosta obsługa, dziś mamy już do czynienia z diodami LED, które w połączeniu z całą siecią czujników tworzą systemy inteligentnych świateł o zadziwiających możliwościach. Co dokładnie potrafią inteligentne światła samochodowe?
Czytaj więcej >

System poduszek powietrznych. Z czego się składa i jak działają jego najważniejsze elementy?

Data:01-09-2020
Autor:Piotr Żaczek
Poduszki powietrzne stosowane są w samochodach od połowy lat 70. Przez te blisko 50 lat z rozwiązania używanego wyłącznie w autach luksusowych, przekształciły się w niezwykle rozbudowany system obecny w każdym samochodzie osobowym. System ten jest nie tylko rozbudowany, ale i wyjątkowo wrażliwy, przez co należy się z nim obchodzić bardzo ostrożnie. Co jeszcze każdy z Was powinien wiedzieć o poduszkach powietrznych?
Czytaj więcej >

Przed czym chroni nas asystent martwego pola? W jaki sposób działa i kiedy możemy liczyć na jego pomoc?

Data:30-08-2020
Autor:Dominik Kakietek
Jednym z ważniejszych, choć przez niektórych ciągle lekceważonych zagrożeń związanych z jazdą samochodem, są tzw. martwe pola. Kierowca podczas jazdy często nie ma żadnych możliwości sprawdzić, czy w jego martwym polu nie znajduje się pieszy lub inny pojazd. Nie ma, a raczej nie miał, gdyż problem ten rozwiązuje obecnie system znany jako asystent martwego pola. Jaką rolę pełni to rozwiązanie? Na jakich podzespołach opiera się jego działanie i w jaki sposób należy z niego korzystać?
Czytaj więcej >

Keyless system, czyli otwieranie i uruchamianie samochodu bez kluczyków. Czy warto decydować się na takie rozwiązanie?

Data:28-08-2020
Autor:Daniel Bień
Producenci aut z całego świata prześcigają się w tworzeniu mających nas zainteresować rozwiązań. Dołożenie do oferty czegoś, co skłoni nas do wyboru właśnie ich samochodu, to istota ich codziennej pracy. Czasem jednak zdarza im się stworzyć rozwiązanie, które może sprawić nam równie wiele problemów, co przynieść udogodnień. Właśnie coś takiego zdarzyło się w przypadku systemu Keyless, czyli bezkluczykowego, elektronicznego dostępu do samochodu.
Czytaj więcej >

System hamowania awaryjnego BAS i jego wersje rozwojowe. Na co stać nowoczesne wersje asystenta hamowania?

Data:26-08-2020
Autor:Piotr Żaczek
Gdyby przeprowadzić ankietę wśród kierowców na temat układu samochodowego kluczowego dla bezpieczeństwa jazdy, zdecydowanie pierwsze miejsce zająłby w niej układ hamulcowy. Nic dziwnego, że nad poprawą jego skuteczności pracują nieustannie setki konstruktorów na całym świecie. To dzięki ich wysiłkowi powstał pierwszy system awaryjnego hamowania BAS, a także jego nowoczesna, niemal autonomiczna wersja. Na co pozwalają oba te rozwiązania?
Czytaj więcej >

Asystent pasa ruchu i jego poziomy zaawansowania. Co warto o tym wiedzieć?

Data:24-08-2020
Autor:Daniel Bień
Asystent pasa ruchu to jedno z prostszych rozwiązań wchodzących w skład systemu ADAS. Nie jest to jednak rozwiązanie jednorodne, ponieważ w zależności od stopnia zaawansowania technologicznego, może ograniczać się jedynie do ostrzegania kierowcy lub też przejmować kontrolę nad kierownicą. To zaawansowanie asystenta pasa ruchu wpływa nie tylko na komfort, ale i na rodzaj sytuacji, w których może okazać się przydatny. Co jeszcze warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?
Czytaj więcej >

Czujnik deszczu i czujnik światła. W jaki sposób oba te systemy wspomagania kierowcy zmieniają komfort i bezpieczeństwo jazdy?

Data:22-08-2020
Autor:Dominik Kakietek
Czasy, kiedy kierowca zdany był wyłącznie na własne umiejętności, minęły już bezpowrotnie. W nowoczesnych samochodach kierujący pojazdem jest dosłownie opleciony całą siecią systemów wspomagania kierowcy, które w mniejszym lub większym stopniu odciążają go od poszczególnych obowiązków. W skład tej sieci wchodzą również czujniki deszczu oraz czujniki światła. Jaką rolę pełnią oba te systemy?
Czytaj więcej >

Używany Citroën C4 pierwszej generacji – poradnik kupującego. Co się psuje? Co koniecznie należy wymienić?

Data:21-08-2020
Autor:Dominik Kakietek
Szukacie taniego i ładnego kompaktu? Wśród popularnych aut używanych jednym i drugim wyróżnia się Citroën C4 pierwszej generacji, czyli roczniki 2004-2010 – zarówno te przed liftingiem, jak i po. Czy jednak używany Citroën C4 to na pewno dobry wybór? Na jakiego rodzaju niespodzianki musi przygotować się kupujący ten model? Co powinien wymienić zaraz po zakupie, a czym nie musi się raczej przejmować? Sprawdźmy, co mówią o tym specjaliści oraz sami kierowcy.
Czytaj więcej >

System rozpoznawania znaków drogowych to prosty sposób na odciążenie uwagi kierowcy. Jak to działa?

Data:20-08-2020
Autor:Piotr Żaczek
Jazda samochodem dzisiaj różni się znacząco od tego, z czym mieliśmy do czynienia 20-30 lat temu. Wielokrotnie większy ruch, ogromna ilość pieszych i większe prędkości aut angażują uwagę kierowców do granic możliwości. Nic dziwnego, że popularność zdobywają wszelkie rozwiązania, które tę uwagę potrafią choć odrobinę odciążyć. Właśnie taką rolę spełnia system rozpoznawania znaków drogowych. Czy warto go mieć w swoim samochodzie?
Czytaj więcej >
1  Poprzenia  1  2  3  4  5  6  7  8  9  Następna  66