Artykuły

Błąd DTC C40168 w autach marki Ford. Czego dotyczy i gdzie należy szukać przyczyn jego pojawienia się?

Data:24-06-2021
Autor:Daniel Bień
Kody błędów niemal bez wyjątku niosą ze sobą informację o tym, że gdzieś w samochodzie doszło do awarii lub po prostu coś działa inaczej niż powinno. Nie zawsze jednak taki błąd oznacza, że auto nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Choć może być to eksploatacja dość ryzykowna.
Czytaj więcej >

Samodzielna regeneracja i czyszczenie chłodnicy EGR. Jak się za to zabrać?

Data:22-06-2021
Autor:Piotr Żaczek
Na sam dźwięk słów „zawór EGR” jedni łapią się za głowę, drudzy za kieszeń. Posiadanie zaworu EGR stało się dla wielu kierowców powodem do ciągłych zmartwień i narzekań. A co mają powiedzieć ci, którzy oprócz samego zaworu, mają dodatkowo również chłodnicę EGR?
Czytaj więcej >

Kod błędu DTC P0400 w autach marki Opel. Co oznacza, kiedy najczęściej się pojawia i w jaki sposób można się go pozbyć?

Data:20-06-2021
Autor:Daniel Bień
Błąd DTC P0400 jest kodem doskonale znanym niemal wszystkim posiadaczom aut marki Opel. Nawet bowiem jeśli sami się z nim nie zetknęli, z pewnością mogli o nim usłyszeć lub przeczytać na formach dla posiadaczy samochodów tej marki. Co oznacza ten błąd? Dlaczego nie zawsze winny musi być układ EGR?
Czytaj więcej >

Rozkodowane radio w samochodzie, brak kodu do uruchomienia odbiornika. Co zrobić w takiej sytuacji?

Data:18-06-2021
Autor:Piotr Żaczek
Zdarzyło Wam się kiedyś natrafić na rozwiązanie, które powstało w dobrym celu, ale w praktyce okazało się jednym wielkim utrapieniem? Jeśli mieliście kiedykolwiek do czynienia z rozkodowanym radiem, to doskonale wiecie, o czym mówimy. Bo kod do radia to właśnie takie rozwiązanie, które miało chronić, a w rzeczywistości jedynie przeszkadza. Dlaczego?
Czytaj więcej >

Aktywny układ wydechowy mechaniczny i elektroniczny, czyli gruszki vs przepustnice. Co nam daje i czy warto w to inwestować?

Data:16-06-2021
Autor:Daniel Bień
Nieraz już porównywaliśmy nowoczesne samochody do promów kosmicznych. We współczesnych, naszpikowanych elektroniką autach, sterować możemy już praktycznie wszystkim, od jednostki napędowej, po światła. Sterować możemy nawet dźwiękiem wydobywającym się z rury wydechowej. Jak? Za pomocą tzw. aktywnego wydechu.
Czytaj więcej >

Zapalona kontrolka AdBlue. Co to oznacza, z jakiego powodu pojawiał się komunikat alarmowy i co należy w takiej sytuacji zrobić?

Data:14-06-2021
Autor:Piotr Żaczek
W nowoczesnych samochodach wyposażonych w zbiornik AdBlue występuje również cały system kontroli tego płynu, komunikujący kierowcy o aktualnej sytuacji oraz o tym, czego może spodziewać się w nieodległej przyszłości. Zapalona kontrolka AdBlue, czy też raczej komunikat o stanie płynu, jest jednym z kluczowych elementów tego systemu. Dlaczego?
Czytaj więcej >

Gdzie najlepiej sprawdzić numer VIN? Czego możecie się dowiedzieć po jego rozkodowaniu?

Data:12-06-2021
Autor:Daniel Bień
Wielu kierowców wciąż uważa, że sprawdzenie lub też rozkodowanie numeru VIN zapewni im dostęp do wiedzy tajemnej na temat dowolnego samochodu. Czy przekonanie to ma jakiekolwiek uzasadnienie? Jakie są sposoby na jego rozkodowanie. Gdzie i w jaki sposób najlepiej jest sprawdzić numer VIN?
Czytaj więcej >

Samochodowe boxy dachowe, czyli prosty i tani sposób na zwiększenie ilości przewożonego bagażu. Co warto o nich wiedzieć?

Data:10-06-2021
Autor:Daniel Bień
Jeśli wybieracie się w dłuższą, wakacyjną podróż z całą rodziną, będziecie potrzebowali sporo miejsca w swoim bagażniku. A co, jeśli pojemność bagażnika okaże się niewystarczająca? Zawsze możecie zdecydować się na zwiększenie jej za pomocą bagażnika dachowego typu „box”. Czy na pewno zawsze?
Czytaj więcej >

Organizery samochodowe, czyli proste i tanie sposoby na bałagan w każdym aucie

Data:08-06-2021
Autor:Daniel Bień
Sezon letni to sezon podróży i długich wyjazdów. To dobry moment na zastanowienie się nad złymi nawykami przewożenia w samochodzie wszystkiego w sposób daleki od bezpiecznego ideału. A jaki jest ten bezpieczny ideał? Jakie błędy najczęściej popełniamy i co możemy zrobić, aby ich uniknąć?
Czytaj więcej >
Pukanie i skrzypienie zawieszenia - jak naprawić?
Pukanie i skrzypienie zawieszenia...

Stuki w zawieszeniu. Co jest najczęstszą przyczyną ich pojawiania się? Jak możecie je sami zdiagnozować?

Data:06-06-2021
Autor:Piotr Żaczek
Podejrzane skrzypienie lub stukanie dobiegające spod samochodu to nie jest coś, nad czym powinniście przechodzić do porządku dziennego. Oczywiście, możecie je ignorować, głośniej podkręcić radio i czekać na to, co się stanie. Możecie też przy najbliższej okazji poszukać źródła tych dźwięków. Bo jeśli tego nie zrobicie, to „coś” stanie się z całą pewnością.
Czytaj więcej >
Dziwny hałas spod maski silnika. Co to może oznaczać?
Dziwny hałas spod maski silnika....

Skąd się bierze ten dziwny hałas dobiegający spod maski? Jak rozpoznać źródło niepokojących dźwięków pracy silnika

Data:04-06-2021
Autor:Daniel Bień
Pod maską Waszego auta coś dzwoni, szumi, skrzypi, czyli – ogólnie rzecz ujmując – hałasuje? Powodów może być całe mnóstwo. Bardzo ważne jest więc odnalezienie źródła hałasu. Jeszcze ważniejsze będzie jednak to, abyście sobie uświadomili, że bez względu na rodzaj dźwięku, w żadnym wypadku nie możecie go ignorować. Dlaczego?
Czytaj więcej >
Jak poznać zużyty filtr paliwa?
Jak poznać zużyty filtr paliwa?

Zużyty lub zapychający się filtr paliwa. Jakie daje objawy? Jak rozpoznać ten problem i w jaki sposób sobie z nim poradzić?

Data:02-06-2021
Autor:Daniel Bień
O ile filtr oleju wymieniać po prostu musimy, a o wymianie filtra powietrza z reguły pamiętamy, o tyle całkiem często zdarza nam się zapomnieć zupełnie o filtrach paliwa. A kiedy zapomina się o wymianie filtrów paliwa, wówczas zaczynają się problemy. Jakie?
Czytaj więcej >
Nie włącza się wentylator chłodnicy
Nie włącza się wentylator...

Nie włącza się wentylator chłodnicy. Co to może oznaczać? Które elementy wymagać będą wymiany?

Data:31-05-2021
Autor:Piotr Żaczek
Awarię wentylatora chłodnicy nie zawsze łatwo zauważyć. Podczas pokonywania długiej trasy kierowca może w ogóle nie zdawać sobie sprawy z tego, że coś złego stało się z wentylatorem. Dlaczego? W jakich sytuacjach uszkodzenie wentylatora chłodnicy staje się widoczne i co może być powodem takiej awarii?
Czytaj więcej >
Przyczyny przegrzania silnika - najczęstsze powody
Przyczyny przegrzania silnika -...

Najczęstsze przyczyny przegrzania silnika. Co sprawia, że temperatura jednostki napędowej zaczyna gwałtownie rosnąć?

Data:29-05-2021
Autor:Daniel Bień
Kiedy nagle podczas jazdy samochodem wskaźnik temperatury zaczyna niebezpiecznie szybko zmierzać ku czerwonemu polu, reagować musicie natychmiast. W zależności od przyczyny przegrzewania się silnika, będziecie mieć różne możliwości dalszego postępowania. Dlatego kluczem zawsze pozostanie prawidłowa diagnoza. Jak ją postawić?
Czytaj więcej >
Kod/Symbol skrzyni biegów
Kod/Symbol skrzyni biegów

Kod/symbol skrzyni biegów. Jak go określić, gdzie szukać i na co uważać podczas jego odczytywania?

Data:27-05-2021
Autor:Daniel Bień
Określenie kodu, nazywanego również symbolem skrzyni biegów, ma szczególne znaczenie przy wymianie samej przekładni, jaki i poszczególnych jej elementów lub elementów współpracujących. Gdzie tego kodu szukać? Jak określić go w sposób prawidłowy i jak ustrzec się przed najczęściej przy tej okazji popełnianymi błędami?
Czytaj więcej >
Jak usunąć złamaną śrubę bez spawania?
Jak usunąć złamaną śrubę bez...

Jak usunąć złamaną śrubę bez spawania? Proste metody na obkręcony lub urwany łeb śruby

Data:25-05-2021
Autor:Piotr Żaczek
Urwana śruba, obkręcona (obrobiona) śruba czy śruba zaspawana przez korozję, to codzienność warsztatów samochodowych. Nierzadko z takimi problemami stykają się też kierowcy samodzielnie zajmującymi się swoimi autami. W jaki sposób można sobie z taką sytuacją poradzić w warunkach garażowych?
Czytaj więcej >
Jak podłączyć Webasto w samochodzie?
Jak podłączyć Webasto w...

Jak podłączyć Webasto? Dlaczego warto mieć w swoim aucie ogrzewanie postojowe i czym kierować się przy jego wyborze?

Data:23-05-2021
Autor:Daniel Bień
Choć ogrzewanie postojowe nie jest wcale nowym wynalazkiem, jak zwykle musiało minąć trochę czasu, zanim kierowcy zaczęli się do niego przekonywać. A to, że zaczęli się przekonywać, widać po zainteresowaniu samym Webasto oraz sposobami na jego podłączenie.
Czytaj więcej >

Jak należy odczytywać i rozumieć kody błędów DTC? O czym należy pamiętać podczas ich interpretacji?

Data:21-05-2021
Autor:Daniel Bień
Jednym ze sposobów, w jaki samochód może poinformować nas o trapiącym go problemie, są błędy DTC. Błędy te, odczytywane za pomocą komputera diagnostycznego, dostarczają informacji mogących pomóc w ustaleniu przyczyny awarii. Mogących, ale wcale nie jest to regułą. Dlaczego?
Czytaj więcej >

Jak dobrać uszczelkę pod głowicę silnika? Dlaczego dobór prawidłowej grubości tego elementu jest tak ważny?

Data:19-05-2021
Autor:Piotr Żaczek
Kiedy uszczelka pod głowicą silnika zużyje się w sposób naturalny lub ulegnie uszkodzeniu, pozostaje jedynie jej wymiana. Jednym z ważnych elementów tej wymiany jest dopasowanie nowej uszczelki. Dlaczego ten właśnie aspekt jest tak istotny? Czym należy się kierować przy wyborze nowej uszczelki pod głowicę?
Czytaj więcej >

Jak dobrać klucze dynamometryczne do konkretnych potrzeb? Które z nich spełnią najlepiej Wasze wymagania?

Data:17-05-2021
Autor:Daniel Bień
Współczesne samochody to konstrukcje znacznie bardzie precyzyjne i wymagające, niż jeszcze 20-30 lat temu. Do ich codziennej obsługi są więc wymagane odpowiednio precyzyjne i czułe narzędzia. Jednymi z takich narzędzi są właśnie klucze dynamometryczne, bez których trudno obecnie wyobrazić sobie wyposażenie jakiegokolwiek garażu. Dlaczego?
Czytaj więcej >
1  Poprzenia  1  2  3  4  5  6  7  8  9  Następna  41