Przepustnica samochodowa silnika

Chyba każdy, bez względu na to, czy jest kierowcą czy nie, słyszał choć raz w życiu termin „przepustnica”. Jednak nawet wielu wytrawnych kierowców będzie miało problem z powiedzeniem co to takiego, do czego służy i w jaki sposób jest wykorzystywane w samochodzie. Przepustnica samochodowa to element, którego głównym zadaniem jest przepuszczanie powietrza i znajduje się każdym pojeździe posiadającym silnik spalinowy.

Przepustnica powietrza w samochodzie

Przepustnica samochodowa to element układu dolotowego powietrza w silnikach benzynowych. Umiejscowiona jest pomiędzy kolektorem dolotowym, a filtrem powietrza. Jej podstawowym zadaniem jest regulowanie ilości powietrza dostającego się do cylindrów i komory spalania. Kompletny korpus przepustnicy wyposażony jest w silnik krokowy, który utrzymuje obroty silnika na biegu jałowym oraz czujnik położenia przepustnicy, informujący układ sterowania silnika o jej aktualnym wychyleniu. Stopień otwarcia przesłony przepustnicy kontrolowany jest przez kierowcę i zależy od stopnia wychylenia pedału gazu, wpływając tym samym na moment powstania zapłonu oraz ilość dostarczanego do cylindrów paliwa.

Sposób działania przepustnicy

Przepustnica silnika ma za zadanie odpowiednio dozować powietrze, które przedostaje się do jednostki napędowej samochodu. W momencie mocniejszego dociśnięcia pedału gazu, którego celem jest przyspieszenie, następuje otwarcie klapek przepustnicy do pozycji pionowej, co pozwala zasilić kolektor dolotowy silnika w dużą ilość powietrza. Efektem tego są większe obroty jednostki napędowej oraz zwiększa się jej moc, a tym samym samochód zaczyna przyspieszać. W celu zwolnienia następuje sytuacja odwrotna. Po zdjęciu nogi z pedału gazu, klapki przepustnicy powoli się zamykają, ustawiając się w pozycji poziomej, co zamyka dopływ powietrza do kolektora dolotowego i pozwala zatrzymać samochód.

Typowe usterki przepustnicy w samochodzie

Wszelkie przestoje w pracy przepustnicy są w większości przypadków związane z jej zabrudzeniem. Gromadzące się w kanałach dolotowych zanieczyszczenia, osady i inne zabrudzenia zakłócają prawidłowy przepływ powietrza, powodując jej niestabilną pracę. Zdarza się również, że w wyniku długiej lub nieprawidłowej eksploatacji oraz awarii innych elementów układu dolotowego sama przepustnica ulega zużyciu. Uszkodzeniu mogą ulec między innymi przewody podciśnieniowe, zawór uchylny i sprężyna zamykająca - wówczas cały zespół przepustnicy może wymagać wymiany. Głównym objawem uszkodzenia przepustnicy są skoki oraz utrzymywanie się podwyższonych obrotów na biegu jałowym, gaśnięcie silnika przy nagłym odjęciu gazu, dławienie silnika podczas przyspieszania oraz zauważalny spadek mocy. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących zmian należy bezzwłocznie skorzystać z usług wyspecjalizowanego warsztatu samochodowego i w razie potrzeby wymienić uszkodzone elementy na nowe, pamiętając, aby wybierać produkty wyłącznie wysokiej jakości.

Popularni producenci przepustnic

  • Bosch
  • Valeo
  • Febi Bilstein
  • Hella
  • SWAG
  • Magneti Marelli
  • VDO
  • Wahler
  • Meat&Doria

Jeżeli interesuje Cię tania przepustnica oferująca bardzo dobre parametry techniczne, sprawdź naszą ofertę produktową. Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie podaj model i rocznik, a na końcu wersję silnikową swojego samochodu. Nasz system w kilka sekund znajdzie to, czego szukasz.

U nas znajdziesz największą ofertę przepustnic do najróżniejszych marek samochodów. Wszystkie dostępne przepustnice są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta. Zapewniamy fachową pomoc techniczną na każdym etapie zakupów, najniższe rynkowe ceny oraz szybką realizacji zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Przepustnica i przewody podciśnieniowe SIDAT
Przepustnica i przewody podciśnieniowe MEAT & DORIA
Przepustnica i przewody podciśnieniowe HOFFER
Przepustnica i przewody podciśnieniowe VEMO
Przepustnica i przewody podciśnieniowe ERA
Przepustnica i przewody podciśnieniowe LUCAS
Przepustnica i przewody podciśnieniowe METZGER
Przepustnica i przewody podciśnieniowe QUINTON HAZELL
Przepustnica i przewody podciśnieniowe BOSCH