Przepustnica samochodowa silnika

Chyba każdy, bez względu na to, czy jest kierowcą czy nie, słyszał choć raz w życiu termin „przepustnica”. Jednak nawet wielu wytrawnych kierowców będzie miało problem z powiedzeniem co to takiego, do czego służy i w jaki sposób jest wykorzystywane w samochodzie. Przepustnica samochodowa to element, którego głównym zadaniem jest przepuszczanie powietrza i znajduje się każdym pojeździe posiadającym silnik spalinowy.

Przepustnica powietrza w samochodzie

Przepustnica samochodowa to element układu dolotowego powietrza w silnikach benzynowych. Umiejscowiona jest pomiędzy kolektorem dolotowym, a filtrem powietrza. Jej podstawowym zadaniem jest regulowanie ilości powietrza dostającego się do cylindrów i komory spalania. Kompletny korpus przepustnicy wyposażony jest w silnik krokowy, który utrzymuje obroty silnika na biegu jałowym oraz czujnik położenia przepustnicy, informujący układ sterowania silnika o jej aktualnym wychyleniu. Stopień otwarcia przesłony przepustnicy kontrolowany jest przez kierowcę i zależy od stopnia wychylenia pedału gazu, wpływając tym samym na moment powstania zapłonu oraz ilość dostarczanego do cylindrów paliwa.

Sposób działania przepustnicy

Przepustnica silnika ma za zadanie odpowiednio dozować powietrze, które przedostaje się do jednostki napędowej samochodu. W momencie mocniejszego dociśnięcia pedału gazu, którego celem jest przyspieszenie, następuje otwarcie klapek przepustnicy do pozycji pionowej, co pozwala zasilić kolektor dolotowy silnika w dużą ilość powietrza. Efektem tego są większe obroty jednostki napędowej oraz zwiększa się jej moc, a tym samym samochód zaczyna przyspieszać. W celu zwolnienia następuje sytuacja odwrotna. Po zdjęciu nogi z pedału gazu, klapki przepustnicy powoli się zamykają, ustawiając się w pozycji poziomej, co zamyka dopływ powietrza do kolektora dolotowego i pozwala zatrzymać samochód.

Typowe usterki przepustnicy w samochodzie

Wszelkie przestoje w pracy przepustnicy są w większości przypadków związane z jej zabrudzeniem. Gromadzące się w kanałach dolotowych zanieczyszczenia, osady i inne zabrudzenia zakłócają prawidłowy przepływ powietrza, powodując jej niestabilną pracę. Zdarza się również, że w wyniku długiej lub nieprawidłowej eksploatacji oraz awarii innych elementów układu dolotowego sama przepustnica ulega zużyciu. Uszkodzeniu mogą ulec między innymi przewody podciśnieniowe, zawór uchylny i sprężyna zamykająca - wówczas cały zespół przepustnicy może wymagać wymiany. Głównym objawem uszkodzenia przepustnicy są skoki oraz utrzymywanie się podwyższonych obrotów na biegu jałowym, gaśnięcie silnika przy nagłym odjęciu gazu, dławienie silnika podczas przyspieszania oraz zauważalny spadek mocy. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących zmian należy bezzwłocznie skorzystać z usług wyspecjalizowanego warsztatu samochodowego i w razie potrzeby wymienić uszkodzone elementy na nowe, pamiętając, aby wybierać produkty wyłącznie wysokiej jakości.

Popularni producenci przepustnic

  • Bosch
  • Valeo
  • Febi Bilstein
  • Hella
  • SWAG
  • Magneti Marelli
  • VDO
  • Wahler
  • Meat&Doria

Jeżeli interesuje Cię tania przepustnica oferująca bardzo dobre parametry techniczne, sprawdź naszą ofertę produktową. Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie podaj model i rocznik, a na końcu wersję silnikową swojego samochodu. Nasz system w kilka sekund znajdzie to, czego szukasz.

U nas znajdziesz największą ofertę przepustnic do najróżniejszych marek samochodów. Wszystkie dostępne przepustnice są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta. Zapewniamy fachową pomoc techniczną na każdym etapie zakupów, najniższe rynkowe ceny oraz szybką realizacji zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Przepustnica i przewody podciśnieniowe SIDAT
Przepustnica i przewody podciśnieniowe MEAT & DORIA
Przepustnica i przewody podciśnieniowe HOFFER
Przepustnica i przewody podciśnieniowe VEMO
Przepustnica i przewody podciśnieniowe METZGER
Przepustnica i przewody podciśnieniowe ERA
Przepustnica i przewody podciśnieniowe LUCAS
Przepustnica i przewody podciśnieniowe QUINTON HAZELL
Przepustnica i przewody podciśnieniowe MAGNETI MARELLI

FAQ

Jakie są przyczyny uszkodzenia przepustnicy?

Podstawową przyczyną awarii przepustnicy są zanieczyszczenia z zabrudzonego filtra powietrza i filtra paliwa, by temu zapobiec, konieczna jest systematyczna wymiana tych elementów, a także korzystanie z dobrej jakości paliwa. Awaria przepustnicy często wynika również z niesprawnego czujnika położenia przepustnicy, który może nie działać poprawnie w związku z wewnętrznymi zwarciami, różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi lub przez zaśniedziałe wtyki.

Na czym polega naprawa przepustnicy?

Jeżeli czyszczenie przepustnicy nie pomogło i dokuczliwe objawy jak nierówna praca silnika, czy nagłe jego gaśnięcie nadal występują, najprawdopodobniej konieczna będzie naprawa. Elementami, które najczęściej wymagają wymiany, są czujnik położenia przepustnicy (TPS) oraz silniczek krokowy – one również zazwyczaj padają ofiarą zanieczyszczeń, więc warto zadbać o usunięcie brudu także z nich. Zarówno czujnik, jak i silniczek wymienia się w razie awarii na nowy.

Kiedy wystarczy czyszczenie przepustnicy?

Warto wiedzieć, że naprawa przepustnicy nie zawsze jest konieczna, czasami wystarczy ją wyczyścić, by przywrócić jej sprawność. Przede wszystkim dobrze jest sprawdzić, jak podzespół prezentuje się wizualnie. Jeśli zebrał się na nim nalot o ciemnej barwie, może to oznaczać, że trzeba go wyczyścić. Gromadzenie brudu, zwłaszcza na ściankach przepustnicy to normalne zjawisko, szczególnie jeśli pojazd użytkowany jest głównie w warunkach miejskich. Regularne oczyszczanie tego podzespołu pozwala często uniknąć poważnych usterek.

Jak wyczyścić przepustnicę?

Taki zabieg wykonuje się najczęściej przy użyciu benzyny ekstrakcyjnej lub specjalnego preparatu. Najczęściej pokrywa się nimi poszczególne elementy przepustnicy (bez jej wyjmowania), a rozpuszczone zanieczyszczenia usuwa szmatką. Trochę bardziej skomplikowany jest drugi, dokładniejszy sposób, który wymaga zdemontowania przepustnicy i dokładnego jej oczyszczenia z każdej strony. Warto przy tym pamiętać, by silnik nie był gorący, w przeciwnym razie może dojść do poparzenia.

Jaka jest cena przepustnicy?

Ceny przepustnic są zróżnicowane i zależą między innymi od producenta, a także od parametrów tego elementu. W naszym sklepie iParts.pl przygotowaliśmy przepustnice odpowiednie dla różnych modeli samochodów, a dzięki naszym udogodnieniom, bez trudu znajdziesz część dopasowaną do Twojego pojazdu. W szerokim asortymencie przygotowaliśmy wyłącznie produkty sprawdzonych marek. Ceny najczęściej wybieranych przepustnic mieszczą się w granicach od około 300zł do około 1000zł.